reklama

Nečekaný úspěch: Jedna injekce zničí 6 druhů rakoviny

Před pár dny označila televize CNN očkování proti rakovině děložního čípku za jeden z deseti nejvýznamnějších medicíny posledních deseti let.

Foto: Profimedia.cz

Před pár dny označila televize CNN očkování proti rakovině děložního čípku za jeden z deseti nejvýznamnějších objevů medicíny posledních deseti let.

Očkování proti lidskému papilomaviru (HPV), který tento druh rakoviny způsobuje, se tak ocitlo vedle tak převratných událostí, jako je přečtení lidského genomu, výzkum a využití kmenových buněk, cílená léčba rakoviny, transplantace obličeje či bionické končetiny. Dalšími byl jeden z léků proti AIDS, laparoskopické operace, zákaz kouření na veřejných místech a do horní desítky patří i antikoncepce s tzv. dlouhými cykly, tj. bez týdenní přestávky.

Rakovinu způsobuje virus

Zahájení očkování vakcínou Gardasil (v ČR má název Silgard) v roce 2006 bylo podle CNN natolik převratné, že jej tato proslulá americká televize zařadila mezi desítku nejvýznamnějších milníků v oblasti zdravotnictví a péče o zdraví za uplynulé desetiletí. 

Doporučujeme: Tereza Kostková v roli patronky HPV College

Jedná se o vůbec první očkovací látku proti rakovině. Kromě známé rakoviny děložního čípku může zabránit též karcinomu pochvy, vulvy, penisu či konečníku, ale také bujení nádorových buněk v oblasti hlavy a krku. Na vztah tohoto druhu rakoviny s HPV a orálním sexem nedávno upozornil v souvislosti s vlastním onemocněním herec Michael Douglas.

Zmíněná vakcína jako jediná navíc chrání proti genitálním bradavicím, na které se sice neumírá, ale obtížně se jich zbavuje, a které dokážou mimořádně ztrpčit život či zničit i partnerský vztah.

Nákazy ubylo o polovinu

Výsledky vakcinace předčily očekávání.  Od roku 2006 se Spojeným státům podařilo snížit počet nákaz HPV u dívek a mladých žen o více než polovinu. Ve věkovém rozmezí 13 až 17 let byla přitom očkována pouze třetina amerických dívek.

Náš tip: Očkování proti rakovině: Prosíme, nepodceňovat!

Ředitel CDC (Centers for Disease Control and Prevention), což zhruba odpovídá funkci hlavního hygienika, Thomas Frieden proto vyzval k dalšímu rozšíření proočkovanosti pro nepopiratelné výhody a úspěchy vakcíny.

Česká republika patří v rámci Evropské unie k zemím s vyšším výskytem rakoviny děložního čípku. Toto onemocnění se navíc čím dál častěji objevuje u stále mladších věkových kategorií. Proto je od dubna loňského roku u nás pro 13tileté dívky očkování proti HPV zdarma.

Čtěte také: Rakovina plic zabíjí stále více žen, může za to kouření

Přesněji řečeno, pojišťovny proplatí  "základní cenu očkování" při použití kterékoli z obou vakcín. Cena vakcíny Cervarix je proplácena celá, u dražší vakcíny Silgard si zájemce uhradí rozdíl  - jde o pár stokorun. Vyšší cena vakcíny Silgard zohledňuje možnost prevence proti většímu množství onemocnění.

Vakcína vhodná i pro muže

"Vakcína je ale k dispozici a má prokázaný přínos i pro starší, sexuálně aktivní ženy, a dokonce i pro chlapce a muže, kteří tak mohou minimalizovat riziko přenosu HPV na svou partnerku a sami sebe chránit proti rozvoji mnoha závažných onemocnění," doplnil MUDr. Vladimír Dvořák, předseda Sdružení soukromých gynekologů ČR a místopředseda České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP k vakcíně Silgard.

Cervarix je namířen proti HPV typům 16 a 18 (ty jsou jsou zodpovědné za přibližně 70 % případů karcinomu děložního čípku a za 70 procent prekancerózních lézí zevních pohlavních orgánů a pochvy vyvolaných HPV).

Silgard proti stejným typům HPV 16 a 18 a stejným chorobám, a navíc též proti typům 6 a 11 (způsobují přibližně 90 % případů genitálních bradavic, taktéž stojí za papilomatózou hrtanu).

Výsledky 18 000 dívek a žen a ze 14 zemích světa však prokázaly, že vakcína Cervarix chrání nejen proti typům, proti kterým byla cíleně vyvinuta, ale vykazuje zkříženou ochranu i proti některým dalším rakovinotvorným HPV typům. Díky tomu dosahuje vakcína vyšší účinnosti, než se při jejím uvedení na trh očekávalo - je to až 93%. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Muži! Dejte se očkovat proti rakovině čípku!

Cyklistika vede k potížím s erekcí

Horoskop srpen 2013: Co vás asi čeká v druhé polovině prázdnin?


Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama