reklama

Nečekaná souvislost: Oči mohou pálit od kloubů

Pálí vás oči a slzí? Může se jednat o signál, že máte nemocné klouby. Zánět se projevuje na různých místech těla.

Foto: Isifa/Thinkstock

Problém se suchýma očima už je dost známý - potýká se s ním snad každý, kdo pracuje s počítačem (a kdo ne). Málo se však ví, že se může jednat o následek nemocných kloubů.

Artritida je většinou spojována s bolavými klouby a poruchou pohyblivosti. Zánět ale může postihnout a ovlivnit i jiné orgány lidského těla. Bohužel, ani oči nejsou výjimkou.

Za problém může kolagen

Oči jsou stejně jako chrupavky, vazy a kosti tvořeny z velké části bílkovinou zvanou kolagen. Proto se zánětlivé onemocnění kloubů (např. revmatoidní artritida) může projevit i v očích. Působí totiž právě na kolagenní vlákna, která se zde vyskytují. Mezi nejčastější oční problémy pacientů s revmatickými nemocemi patří syndrom suchého oka a zánět bělimy.

Syndrom suchého oka

  • Co to znamená: V tomto případě je oko z různých důvodů (příčinou mohou být i některé léky nebo porucha slzných žláz) neschopné udržet vrstvičku slzy, která pokrývá oční koule neboli bulby. Tato vrstva je nezbytná nejen pro zvlhčení oka, ale také pro jeho ochranu před prachem a má vliv i na správné vidění.
  • Jak se projevuje: Typickými projevy tohoto onemocnění mohou být suchost a pocit cizího tělesa v oku. Často se přidává i rozmazané vidění. Jakmile začne rohovka (nejzevnější část oka) vysychat, přestává být její ochranná funkce dostatečná. Do oka se tak mohou dostat i bakterie či jiní původci infekcí.

Doporučujeme: Bolí vás oči? Důvodů může být mnoho. Některé nebezpečné

  • Koho se týká: Syndrom suchého oka je nejčastějším očním projevem revmatoidní artritidy. Postihuje ale i pacienty se Sjörgenovým syndromem (tzv. sicca syndrom) a sklerodermií. Vždy se jedná o zánětlivá onemocnění autoimunitní povahy. Ženy jsou pak až devětkrát častěji postižené nežli muži.
  • Co můžete udělat: Při problémech způsobených některými léky je nezbytné snížit jejich dávku nebo je vyměnit za jiné. Vždy se ale poraďte se svým ošetřujícím lékařem a nevysazujte či neměňte léky bez jeho vědomí. Pomoci si můžete i lokálním podáním umělých slz či protizánětlivých očních kapek.

Skleritida - zánět bělimy

  • Co to znamená: Zatímco syndrom suchého oka se týká zejména rohovky, skleritida postihuje bílou část oka - bělimu. Onemocnění, jako je revmatoidní artritida, způsobuje její ztenčení a tím pádem i větší náchylnost ke zranění. I malé poranění pak může vést k protržení očního bulbu.
  • Jak se projevuje: Většinou se projevuje dlouhotrvajícím zčervenáním bílé části oka, které nemizí ani po aplikaci očních kapek. Navíc jde o velmi bolestivý stav spojený s nesnášenlivostí světla a někdy i zhoršeným viděním.
  • Koho se týká: Často se vyskytuje u pacientů s revmatoidní artritidou a dalšími zánětlivými onemocněními.
  • Co můžete udělat: V některých případech pomáhají oční kapky na bázi kortikosteroidů, často se ale jedná o příliš závažný stav, který už nelze ovlivnit pouze lokálně podanými léky. Skleritida je znamením, že se zánět vymyká kontrole nejen v očích, ale i jinde v těle. Základem je tedy podání léků na ovlivnění imunitního systému (imunosupresiv), které působí jak na skleritidu, tak na vyvolávající zánětlivé onemocnění.

Nepodceňujte kontroly

Někdy mohou být zánětem postiženy i další části oka (cévnatka či duhovka), jindy může způsobovat šedý či zelený zákal. Oči jsou na zánětlivá onemocnění velmi citlivé. Proto je nezbytné chodit na pravidelné kontroly nejen k revmatologovi, ale také k očnímu lékaři. Vyhnete se tak nepříjemným komplikacím, které mohou končit i operací či ztrátou zraku.

(jez)

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jaká prsa se vám líbí?

Vědci mění názor: Cvičte mnohem méně!

Detoxikace musí jít do hloubky. Jinak nemá cenu

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama