reklama

Naučte se vypnout mozek během chvíle. Funguje to

Honí se vám v hlavě myšlenky a nejdu vyhnat? Poradíme, jak vypnout mozek.

Foto: Thinkstock

Zvládnout relaxovat a skutečně si odpočinout, je v dnešní době téměř nadlidský výkon. V práci myslíte na to, co vás čeká doma, když máte volno, létají vám v hlavě myšlenky na další pracovní týden a pořád dokola. Jak vypnout mozek, abyste se dokázali uvolnit?

"Zase jsi v myšlenkách jinde." Slýcháte podobnou větu až příliš často? Měli byste své hlavě dát jasně najevo, že potřebuje odpočívat. Když se vám podaří mozek "vypnout" na pár vteřin, získáte novou energii do práce a vůbec do života. Určitě se vám někdy stalo, že jste se na něčem "zasekli" a nemohli jste dál. Přesně v těchto případech funguje "myšlenková očista".

Přežvykování myšlenek

Psychologové stavům, kdy se vám hlavou neustále honí myšlenky, říkají ruminace. Doslova jde o duševní "přežvykování" problému, starosti či zážitku. Opakovaně se vám vrací věci, které už jste dávno měli vypustit. Nejběžněji k vnitřnímu přemítání dochází před spánkem, kdy tělo odpočívá.

Doporučujeme: 8 věcí, které zabíjí váš mozek. Nepřikrývejte se

Když se vám nepodaří po psychické stránce zrelaxovat, bude těžké usnout, častěji se probudíte a ráno pro samou únavu nevylezete z postele. Pak se není čemu divit, že nezvládnete běžné úkony, jako je udělat dětem snídani. Dopřejte si trochu času jen pro sebe a vyzkoušejte duševní "restart".

Relaxační technika

Pokud se vám podaří, zajděte si na meditaci. Když nezbude čas, lehněte si na zem a zhluboka dýchejte. Vždy je nutné zavřít oči a mít klid, aby smysly navíc ještě neřešily, co se děje ve vašem okolí.

Soustřeďte se pouze na to, jak se vám při dýchání zvedá břicho a vy nosem pouštíte přebytečný vzduch ven. Poslouchejte tlukot vlastního srdce. Brzy zjistíte, že se vám zpomalí tep. V této fázi zkuste vnímat jednotlivé části těla. Začněte u palců na nohou a postupujte k hlavě.

Udržujeme stabilitu

Abyste svou hlavu zaměstnali, zkuste několik cviků, při kterých je důležitá rovnováha. Pro začátečníky se doporučuje stát rovně, předpažit a snažit se zvedat jednu nohu. Pokročilejší si mohou vyzkoušet klasickou holubičku, kdy zanožíte a s rukama do stran jdete do předklonu. Opět cvik provádějte se zavřenýma očima. Mozek se zasoustředí na udržování stability a myšlenky na práci a domácnost půjdou stranou.

Dechová cvičení

Existuje celá řada dechových cvičení na uvolnění. První vychází z tzv. "pyramidového" dýchání. Pohodlně se usaďte nebo si lehněte, zavřete oči, nadechujte se a počítejte do osmi, následně zadržte dech a opět si v duchu počítejte. To samé provádějte při výdechu. Takto vydržte alespoň minutu. Mozek se prokrví, odpočine si a vy budete připravení na další pracovní den.

Druhé cvičení spočívá v prudkém vydechnutí. Pomalinku se nadechujte, dokud to půjde. Následně zadržte dech, napočítejte do pěti a následně prudce třikrát vydechněte.

Poslední cvik můžete odkoukat od svého psa. Jde o povrchové dýchání. Nezapomeňte vypláznout jazyk a rychle za sebou opakujte nádechy a výdechy. Po dobu asi 30 vteřin. Nesmíte déle, jinak se vám bude s nadbytku kyslíku točit hlava.

Nebuďte upjatí

Pro člověka je nejtěžší, udělat ze sebe trochu blázna. Pokud skutečně stojíte o to, aby se váš mozek na chvíli "vypnul" a odpočinul si, vyzkoušíte následující metody.

Velmi uvolňující je samotný křik. Přiznáváme, že v kanceláři si zařvat asi úplně nemůžete, ale když přijdete domů, zavřete oči, představte si, že stojíte na skále a chcete, aby vás člověk na druhé straně slyšel. Pak už se jen zhluboka nadechněte a křikněte cokoliv, co vás napadne.

Náš tip: Test: Jak vám funguje mozek?

Kdo si chce více "zablbnout", měl by se pokusit napodobit koně. Jde o to, abyste přes zavřené rty pustili vzduch s takovou razancí, abyste cítili, jak vám pusa brní. Uvidíte, jak moc je cvičení uvolňující. Navíc, když se pokusíte "meditovat" před kolegy, rozesmějete nejspíš všechny, čímž zrelaxujete (sice na váš úkor) celou kancelář.

Dokonce i klasické pobrukování písniček dostane z hlavy proud myšlenek, které se vám za den nahromadí.

Cvičení vypíná mozek

Ať už se vrhnete na jakýkoliv kardio sport nebo vezmete do ruky činky, pokud nemáte žádná zdravotní omezení, zkuste u jednoho pohybu vydržet, co vám síly stačí. Věřte, že s unaveným tělem přichází i uvolněná mysl. Chcete-li si takto vypnout mozek v práci, ideální je předpažit, a v každé ruce držet PET lahve. Následně už všechnu pozornost strhnete na bolest v pažích a vůli vydržet co nejdéle.

Drobný psychologický rituál

Psychologové pacientům doporučují, zavést do běžného dne drobný rituál, kdy zavřete oči, zhluboka dýcháte s představou, že někam odcházíte a zavíráte dveře.

Jak relaxujete vy? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Úředníka s bříškem ne, říká Bikiny Fitness Kamila Pavlíčková

I detox můžete mít rádi. Co vám prospěje?

Příběh: Matka mě porodila, ale babička vychovalaHošek se choval jako sexuální predátor. Je ale první, kdo nezatlouká, říká Houdek | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama