reklama

Naučte se základy meditace. Pomohou vám vydržet v pohodě dlouho po dovolené

Z dovolené se vracíme (obvykle) odpočatí a zklidnění. Proto je právě během ní nejlepší čas naučit se základům meditace. Pak nám účinky volna vydrží mnohem delší dobu.

Foto: Thinkstock

Vnitřní klid je důležitý nejen pro očistu naší mysli, ale ovlivňuje i naše každodenní fungování. Naučit se meditovat není žádná věda a zdaleka to není jen výsadou zapřisáhlých jogínů či východních kultur.

Začátky mohou být náročné kvůli naší neklidné, uspěchané mysli, ale nenechte se odradit. Je to dokonalý způsob odpočinku pro naše tělo i mysl, který nestojí nic jiného než trochu času a trpělivosti.

Jak s meditací začít?

Cílem meditace je naprosté uvolnění mysli a uvědomění si sebe sama. Snažit se pouze být a nemyslet, a postupně tak dojít vnitřnímu klidu. Již po několika meditacích se budete cítit odpočatí a vaše psychika ožije. Tato technika zlepšuje stav mozku, konkrétně našeho emočního zpracovávání informací.

"Nemusí přitom jít o nic náročného. Stačí si najít klidné místo a soustředit se na svůj dech - tím bychom se měli ideálně na tu chvíli stát," vysvětluje ajurvédský lékař Kukku Ramesh. 

S meditací můžete začít v jakémkoliv věku a nemá žádná omezení. Lze ji praktikovat na libovolném klidném místě, kde nebudete rušeni okolním světem. Ideálním místem může být ložnice. Pro začátek zvolte i mírné přítmí, pomohou zatažené závěsy, důležitá je také izolace od okolního hluku: zavřete okna a dveře.

Vyberete si ticho nebo hudbu

Nejčastěji se medituje v naprostém tichu, ale použít lze také klidnou instrumentální hudbu. Zpočátku může být těžké se oprostit od svých myšlenek a snažit se jen být. 

V první fázi proto začněte zlehka, a pokud se nedokážete uvolnit, meditujte jen na pár minut. Pomoci mohou i úpravy meditační místnosti, aby vám v ní bylo příjemně a nic vás zde nerušilo.

"Pokud zvolíte k meditaci ložnici, zkuste postupně vyměnit syntetické materiály za přírodní. Začít můžete u postele a v jejím bezprostředním okolí. Bude se vám během noci lépe spát, což prospěje snazší koncentraci při meditaci, a zároveň pomůžete lepšímu proudění energií," doporučuje Jakub Šoufek ze společnosti Johann Malle.

Co všechno budete potřebovat?

Skvělé je, že vlastně nic. Žádné speciální pomůcky nejsou potřeba. "Pokud se ale chcete opravdu uvolnit a dosáhnout hlubší meditace, doporučují se speciální meditační polštáře zvané zafu, vyrobené z přírodních materiálů," radí Jakub Šoufek. Kromě kruhových polštářů jsou k dostání i různé další podsedáky.

"Zafu pomáhají uvolnit tlak na dolní pánev, kostrč a případně i prostatu. Zároveň poskytují oporu páteři a ulevují od nepříjemného pocitu v nohou, ale také od bolestí zad a kloubů, což ocení zejména začátečníci, ale i pokročilí, kteří vydrží v meditačních pozicích třeba i dlouhé hodiny," doplňuje fyzioterapeut René Kacián.

Samotná meditace

Posaďte se do zkříženého sedu, narovnejte se v zádech, tak aby hlava, krk i záda byly v jedné přímce. Položte si ruce na kolena nebo spojte palec a ukazováček pro lepší proudění energie a zavřete oči. Několikrát se zhluboka nadechněte a následně se snažte svůj dech zklidnit a uvědomovat si proudění vzduchu ve svém těle. Na nic nemyslete.

Zpočátku bude vaše mysl roztěkaná, ale postupně se zklidní. Pomůže, pokud se naučíte správně dýchat, to je klíčem i ke zklidnění mysli. Jestliže nedokážete mysl zklidnit, představujte si místa, kde je vám příjemně.

Při správném provedení někomu může pomáhat pár minut denně, jiný ale potřebuje třeba hodinu. Důležité je nespěchat, začít pomalu, postupně a zvyknout si na tuto činnost pravidelně. "Ale pozor, nejedná se o relaxaci, náš mozek je i zde aktivní - slábne centrum strachu, sníží se pocity úzkosti a naopak postupně vznikají nové nervové dráhy s lepší empatickou reakcí," doplňuje Kukku Ramesh z léčebného hotelu Larimar v rakouském Stegersbachu.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama