reklama
 

Naučte se jednat se zdravotně postiženými

Kampaň chodicilide.cz učí veřejnost, jak jednat se zdravotně postiženými lidmi

Elektronické imlantáty na čočce mohou pomoci několika milionům částečně slepých pacientů s diagnózou věkem podmíněná makulární degenerace oka.
Elektronické imlantáty na čočce mohou pomoci několika milionům částečně slepých pacientů s diagnózou věkem podmíněná makulární degenerace oka. | Foto: Reuters

Neadekvátní přístup veřejnosti a nejistotu, jak se chovat v různých situacích, vyplynuly jako největší problém pro lidi se zdravotním postižením. Vyplynulo to z výzkumu mezi postiženými dětmi, jejich rodiči a neziskovými organizacemi. Lidem se zdravotním postižením nejvíce ubližuje soucit, strach, přílišná opatrnost a na druhou stranu i naprostá lhostejnost. Jak přistupovat ke zdravotně postiženým lidem? Kampaň nazvaná Chodicilide.cz otvírá veřejnosti oči.

Nadace Sirius, starající se o rozvoj kvality života dětí, a agentura Median Monitoring zjistily svým výzkumem v loňském roce, že vedle nedostatku financí je nejpalčivějším problémem negativní postoj veřejnosti.

Minusem je i to, že sedmdesát procent dotázané veřejnosti odpovědělo, že jsou o situaci zdravotně postižených dětí špatně informováni. Většina lidí ani neví, jak se k těmto dětem chovat, jak a zda nabídnou pomoc nebo jak s nimi komunikovat. Z dalších výzkumů vyplynulo, že děti se zdravotním postižením nemají k veřejnosti žádné zvláštní požadavky. Se svým postižením, které berou jako samozřejmost, chtějí být samostatné a většina situací jim nečiní potíže. Jsou si jisté, že mohou žít plnohodnotný život i přes své omezení a nejvíce jim vadí, když je okolí přesvědčuje o opaku. Nejlepší způsob jak s postiženými dětmi jednat je brát je normálně, jako sobě rovné.

A jak je to s pomocí? Zejména zrakově postižení se setkávají s tím, že jim lidé na ulici vnucují svou pomoc, chytají je a tlačí je po dobře známé cestě. Snad aby měli pocit, že udělali dobrý skutek.

Jak zdravotně postižené nejlépe podpořit a pochopit? Navštivte stránky www.chodicilide.cz nebo facebook.com/chodicilide.cz.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama