reklama

Nákaza i ze sexuálních hraček?

Možná se bojíte úplně jiných věcí, ale nakazit se chlamydiemi je velmi snadné. Riziko infekce je až 60 %! Pro srovnání - u AIDS je to asi jen 0,3 až 0,6 %. Ale následky jsou skoro stejně děsivé.

Foto: Isifa/Thinkstock

Možná se při sexu bojíte úplně jiných věcí, možná ničeho, ale měli byste!  Nakazit se chlamydiemi je velmi snadné. Riziko infekce je až 60 %! Pro srovnání - u AIDS je to asi jen 0,3 až 0,6 %. Ale následky jsou skoro stejně děsivé.

Chlamydiová infekce je nejrozšířenější pohlavní chorobou na světě. Její zákeřnost spočívá především v tom, že nemá výrazné projevy - asi 50 % žen a 80 % mužů nezpozoruje vůbec žádné příznaky. Nebo jen takové, které  se obyčejně připisují zánětu močového měchýře či menstruačním problémům.

Jak chlamydie poznáte?

Tito drobní nitrobuněční parazité číhají na svou chvíli: pokud nemají vhodné podmínky, dokáží své  rozmnožování na čas zastavit nebo zpomalit a znovu se aktivují až po delším čase, především v době oslabení organismu. Velmi rychle se množí, snaží se napadat a usmrcovat stále nové a nové buňky.

Pozornost byste tedy měli věnovat:

  • bolesti v podbřišku
  • bolestivému pohlavnímu styku
  • pálivému močení

Chlamydiovou nákazu je možné zjistit již po sedmi dnech od nakažení. Problém je bohužel v tom, že lékaři často taková vyšetření dělají málokdy, nebo připisují příznaky jiné chorobě. Nepodceňujte tedy tuto infekci a požádejte svého lékaře o vyšetření na chlamydie.

Hrozivé konce

Konce mohou být hrozivé: močopohlavní infekce, oční záněty, záněty v konečníku, vleklé záněty spojivek a zápal plic u novorozenců, na něž se přenáší z infikované matky. Jsou také původem znovu se objevující pohlavní choroby LGV, jejíž rychlost šíření letos v létě vyděsila odborníky.

U žen může způsobit záněty orgánů malé pánve, mimoděložní těhotenství, cysty na vejcovodech, předčasný porod, nakažení plodu během těhotenství a přenos zánětu na oči nebo plíce plodu. Dojít může až ke slepení vejcovodů, které se stanou neprůchodnými, a tudíž k neplodnosti.

U mužů jsou to časté záněty močové trubice, záněty nadvarlat až sterilita, zánět prostaty.

U obou pohlaví bývá také spojována s onemocněním únavovým syndromem.

Jak vyhnout nákaze chlamydiemi?  

Nakazit se můžete při vaginálním, orálním i análním styku, a dokonce i při půjčování sexuálních hraček.  Jak se ale chránit?

  • vyhýbat se náhodným sexuálním partnerům a PŘEDEVŠÍM nechráněnému sexu
  • již při minimálním podezřením na infekci vyhledat lékaře (ženy gynekologa, muži urologa nebo venerologa)
  • neukončovat léčbu antibiotiky dříve, než určí lékař (obvykle to trvá nejméně tři týdny) a také dodržet kontrolní prohlídku po vyléčení
  • dodržet léčbu obou partnerů
  • po dobu léčby vyloučit pohlavní styk i masturbaci

Studie z Ústavu klinické mikrobiologie LF UK a FN Hradec Králové potvrdila, že jako podpůrná léčba má vynikající výsledky tzv. systémová enzymoterapie.

Nezapomínejte, že chlamydiová infekce může napadat nejen  močové a pohlavní ústrojí (Chlamydia trachomatis), ale i horní a dolní cesty dýchací (Chlamydophila pneumoniae). U lidí, kteří  přicházejí často do styku s ptáky, vyvolává infekci  Chlamydia psittaci.

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Riziko pohlavních chorob roste

Je alternativní medicína bezpečná?

10 knih, které vám změní život. Doporučují slavní!

Chystá vláda super úřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama