reklama

Nadměrné pocení signalizuje zdravotní problém. Jak ho řešit?

Pocení je přirozený tělesný proces. Někdo má k němu větší sklony, někdo menší. Obecně samozřejmě dodržujeme nějaké hygienické návyky, zvlášť teď v horkých dnech. Co ale dělat, když se z pocení stane nadmíru velký problém?

Foto: iStock

České i zahraniční celebrity si nechávají píchat do podpaždí botulotoxin, aby zabránily přirozenému pocení a usnadnily si tak každodenní pečlivou péči o své tělo.

Lidé, co opravdu mají zdravotní problém zvaný nadměrné pocení, mají opravdu úplně jiné starosti než jen kapku potu na těle, ze které by "dělali vědu". O nadměrném pocení lze mluvit, pokud se člověk potí i v situacích, kdy by se za normálních okolností potit neměl, nebo vylučuje příliš velký obsah potu. V extrémních případech se může vyloučit až 1,5 litru tekutin za hodinu, což je pro zdraví nebezpečné. 

Doplnit minerály a používat přípravky s koloidním stříbrem

Při nadměrném pocení je třeba doplnit ztrátu minerálů a solí, hlavně hořčíku. Je proto dobré kompenzovat to některými z doplňků stravy či přírodními produkty. Pomáhají také šalvějové čaje. Samozřejmostí je používání antiperspirantů. Je dobré zaměřit pozornost na oblečení (spodní prádlo a ponožky), které obsahuje koloidní stříbro. Antimikrobiální účinky koloidního stříbra omezují vylučování potu. O častější hygieně a používání antiperspirantů se není třeba snad ani zmiňovat. Co ale dělat, pokud všechna preventivní opatření selžou nebo nejsou nic platná?

Podrobné lékařské vyšetření

"Vždy je vhodné nejdřív provést důkladné interní a endokrinologické vyšetření a eventuálně léčit vyvolávající příčinu zvýšeného pocení. Často se jedná jen o individuální nebo geneticky danou predispozici klienta a nemusí jít o onemocnění. V případě zjištění zdravotního problému to spadá do rukou příslušného specialisty, např. endokrinologa (může jít o poruchu funkce štítné žlázy) a nasadí se vhodná hormonální léčba. Pocení rukou může někdy souviset se zvýšenou nervozitou," vysvětluje estetická dermatoložka Lucia Manfeldová z Perfect Clinic v Praze.

Botulotoxin může pomoci

A kdy pak na scénu nastupuje aplikace botulotoxinu? "Indikací k aplikaci botulotoxinu do oblasti podpaží a dlaní je vždy nadměrné pocení v této oblasti, které klienta velmi obtěžuje, omezuje v běžném životě nebo společensky limituje. Botulotoxin je nejúčinnější metodou zastavení nebo omezení pocení. Kromě něj existuje mnoho metod, které se mohou kombinovat: Různé antiperspiranty s obsahem hliníkových solí, přípravky na přírodní bázi nebo iontoforéza. Aplikace botulotoxinu je ale většinou nejúčinnější," říká Lucia Manfeldová.

Co se stane, když bude člověk chodit na píchání botulotoxinu, například do dlaní, celý život? Nesníží se mu třeba citlivost v rukou? "Účinek botulotoxinu je zvratný, to znamená, že do čtyř až šesti měsíců zcela vymizí a aplikuje se velmi jemnými šetrnými mikrojehličkami, takže se nemusíme obávat opakované aplikace," dodává na závěr Lucia Manfeldová.

Odchod milované Libuše Šafránkové. Čím si diváky tolik získala? Sledujte DVTV | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama