reklama

Nadměrné pití může škodit ledvinám, říká lékařka

Pijeme minerálky, nápoje s kofeinem a hodně solíme - a to všechno už od dětství.  Ledviny tak dostávají pořádně zabrat.  Jejich nemoc se však ohlásí, až když je hodně pokročilá. Poraďte se s lékařkou už teď!

Foto: Profimedia.cz

Ledviny ohlašují problémy, až když je nemoc hodně pokročilá. O to důležitější je dbát na jejich zdraví preventivně a dát si je občas prohlédnout, zaznělo v dnešním on-line rozhovoru.

"Ledvinám neprospívá například pití minerálek, nápojů s kofeinem a především silné solení, což jsou všechno typické zvyklosti Čechů už od dětství. Náš dnešní host,  nefroložka MUDr. Světlana Vaňková, ve svých odpovědích na vaše otázky upozornila na vzájemnou souvislost onemocnění ledvin s vysokým tlakem.

Nepijte tolik vody!

"V některých případech může být hypertenze vyvolána onemocněním ledvin a na druhou stranu špatně kompenzovaná hypertenze může ledviny významně poškozovat," uvedla doktorka Vaňková a připomenula tak důležitost pravidelných kontrol.

Doporučujeme: Téma Ledviny

Velkým překvapením pro mnohé může být doporučení doktorky Vaňkové, abychom nepřetěžovali ledviny příliš velkou konzumací tekutin. "Nadměrné pití tekutin může v některých případech zdravotní stav skutečně poškodit, především u některých typů onemocnění, například při srdeční selhání, jaterní cirhoze, anurii. Pokud ale sportujete a máte zároveň velký výdej tekutin (potíte se, ztrácíte tekutiny dýcháním), tak 4 litry nemusí být nadměrné množství. Závisí skutečně na výdeji," uvedla doslova k častým dotazům tohoto typu. 

Z barvy moči se nic nepozná

Ledviny představují nejen životně důležitou "čističku" pro celé tělo, ale tvoří se v nich i určité látky, které jsou pro správnou funkci organismu nezbytné. Jedná se například o hormon erytropoetin, který je nezbytný k tvorbě krve. V ledvinách se také tvoří aktivní vitamin D. Podle MUDr. Vaňkové však navzdory oblíbené představě barva moči nic neprozrazuje.

Na ledvinách se podepisují i mnohé léky, dokonce i ty zdánlivě obyčejné a neškodné, jako jsou třeba medikamenty proti bolesti. Varovat by vás mohl například fakt, že chodíte v noci víckrát na WC. Dalším signálem, že něco není v pořádku, jsou otoky a dokonce i zadýchávání!

V odpovědi na vaše dotazy odborná lékařka MUDr. Vaňková uvedla také nové možnosti dialýzy, jako je třeba tzv. domácí dialýza nebo prázdninové možnosti přizpůosbení místa termínu pro ty, kteří tuto léčbu potřebují.

Připomněla také čtvrteční Světový den ledvin (13.3.), kdy si i můžete nechat ledviny zdarma vyšetřit v mnoha ambulancích po celé republice. Jejich seznam najdete ZDE. Všechny odpovědi MUDr. Vaňkové naleznete v on-line rozhovoru dole pod tímto článkem.

Náš odborník

 

MUDr. Světlana Vaňková

Specialistka na nefrologii. Pracovala na 1. interní klinice 3. LF Univerzity Karlovy, na nefrologickém oddělení i jednotce intenzivní metabolické péče jako sekundární lékařka. Na 3. LF UK působí jako  odborná asistentka I interní kliniky. Od roku. 2002 je vedoucí lékařkou dialyzačního centra B.Braun Avitum, Praha 4 Nusle.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Ledviny: Jak poznat jejich špatnou funkci?

4 příznaky rakoviny plic: Jak se pozná, že ji máte

Běžný dnešní vztah? Sex na prvním rande a nevěra

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama