reklama

Návod, jak přestat kouřit: Zbavte se cigaret, závislosti i zbytečných výdajů

Protikuřácký zákon pořád ještě neplatí, ale je to jen otázka času. Pojďte výzvě naproti a přestaňte kouřit už teď, i když není Nový rok.

Foto: Thinkstock

Chcete skončit s tabákem a nevíte, jak se zbavit závislosti? Potřebujete pomocnou ruku?  Přestat kouřit je sice každodenní boj, ale jeho výsledky stojí za to. Prozradíme, jakých zásad se držet, kam se obrátit pro podporu a jak vám tělo poděkuje.

Nikotin je jednou z nejvíce škodlivých a nejdostupnějších legálních drog. Vzniká na něm závislost a je nebezpečný nejen pro kuřáky, ale i pro všechny v jeho bezprostředním okolí. Pokud jste se s tímto zlozvykem rozhodli přestat, ale nevíte, jak začít, je třeba zhotovit konstruktivní plán.

1) Rozhodnutí

Nikotin je silně návykový, proto není jednoduché se kouření vzdát. Zeptejte se sami sebe, jak moc je pro vás důležité prožít zbytek života jako nekuřák, a pevně se rozhodněte. Uvědomte si, jak cigarety ovlivňují zdraví, image, životní styl a blízké okolí. Sepište si, proč chcete s kouřením přestat. Naplánujte si třeba, za co utratíte ušetřené peníze.

2) Stanovte den D

Vezměte si diář a důrazně označte datum, kdy s kouřením definitivně skončíte. Tento den nijak neoddalujte. Mělo by to být co nejdříve, nejdéle do dvou týdnů. Určení pevného data vám pomůže se psychicky připravit. Rozhodněte se, jestli přestanete kouřit ze dne na den, nebo budete postupně ubírat množství cigaret.

Samozřejmě že budete mít na tabák stále chuť. Připravte se na to, že se nejspíše dostaví i abstinenční příznaky. Patří k nim bolest hlavy, napětí, ztráta koncentrace, zvýšená chuť k jídlu nebo i přibírání na váze. 

3) Zahajte finální přípravy

Večer před začátkem života bez cigaret vyperte všechno oblečení a také ložní prádlo. Zbavíte se tak cigaretového zápachu. Odstraňte popelníky, zapalovače a cigarety. Sepsané důvody, proč chcete přestat kouřit, noste ideálně stále u sebe v diáři nebo třeba v mobilu. V těžkých chvílích se k nim můžete vrátit. Vyzvěte rodinu, přátele a kolegy, ať vás ve vašem rozhodnutí podpoří a nekouří před vámi.

4) Využijte všechny možnosti

Na trhu je v současné době mnoho výrobků, které kuřákům usnadňují jejich boj proti závislosti. Nestyďte se o pomoc požádat i lékaře. Může předepsat léky, které vám pomohou na cestě za vaším cílem: Probudit se zdravější, bohatší a bez chuti si zapálit.

V područí nejen duše, ale i tělo

Závislost na tabáku má psychickou i fyzickou složku. Abyste je zvládli, obraťte se na lékaře. Ten může předepsat nikotinovou substituční léčbu v podobě nosního spreje nebo inhalátoru. Jiná odvykací léčiva obsahují účinnou látku bupropion nebo vareniklin. Využít můžete i  nikotinových žvýkaček a náplastí, které nejsou na předpis.

Abyste se dokázali přenést přes psychickou závislost, zkuste identifikovat situace, ve kterých na vás nejčastěji doléhá chuť dát si znovu cigaretu. Většinou to asi bude v restauraci, v autě nebo u televize. Připravte si pro tyto okamžiky nouzový plán. Něco, čím zaměstnáte ruce i hlavu. Vyhýbejte se místům a situacím, které máte spojené s tabákem. Je to dopolední káva nebo večerní pivo? Bude lepší, když tyto aktivity na nějaký čas vynecháte.

Pokud vás bažení přepadne v autě, poklepávejte si do rytmu hudby na volant. Při telefonování zase jen tak čmárejte, abyste se zabavili. Jiným osvědčeným trikem je říct si, že musíte ještě aspoň deset minut vydržet bez cigarety a zkusit odvést svou pozornost jinam.

Co zabírá na stres

Kromě mozku a rukou je důležité zaměstnat i ústa. Zkuste jim nabídnout žvýkačku, mrkev, oříšky nebo slunečnicová semínka. Jak přelstít tělo? Sportem se organismus unaví, vyplaví endorfiny a přivede vás na jiné myšlenky. Nemusí se jednat o nic adrenalinového, stačí krátká procházka nebo cvičení jógy.

Pokud jste v kanceláři, udělejte si pauzu na pár dřepů nebo se projděte po schodech. Spousta lidí kouří proto, aby zahnala stres. Proto není od věci osvojit si relaxační techniky, které tabák v antistresové roli nahradí. Co lze vyzkoušet?

  • dechová cvičení
  • svalovou relaxaci
  • vizualizaci
  • jógu
  • hypnózu
  • masáže

Přítel na telefonu

Pokud přestáváte kouřit, podpora je extrémně důležitá. Najděte si někoho, komu budete moci zavolat tehdy, když vás chuť na tabák znovu začne přemáhat. V dnešní on-line době není problém nalézt povzbuzení na internetu. Je plný blogů a chatovacích místností určených pro odvykající kuřáky.

Hlavně nezapomínejte, že přestat s tabákem chcete především kvůli sobě. Pro udržení správné motivace prozradíme, jaké výhody vám skoncování s tabákem přinese v různém časovém horizontu po poslední cigaretě:

  • 12 hodin – hladina oxidu uhelnatého v krvi klesne k normálu
  • 2 týdny až 3 měsíce – zlepšuje se stav oběhového systému a funkčnost plic
  • 1 až 9 měsíců – řasinky ožívají a správně čistí plíce od hlenu
  • 1 rok – riziko ischemické choroby srdeční klesne na polovinu
  • 5 let – nebezpečí cévní mozkové příhody se dostává na úroveň nekuřáka
  • 10 let – riziko rakoviny plic se snižuje na polovinu
  • 15 let – možnost vzniku ischemické choroby srdeční klesá na úroveň nekuřáka

více na uLékaře

Zdroj: www.mayoclinic.org

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama