reklama

Na houby už jedině do obchodu. Myslete na zdraví!

Snížení cholesterolu,zvýšení imunity, boj proti rakovině. Tohle všechno umějí houby - a nemusíte na ně do lesa.

Foto: Thinkstock

Smaženici si  letos už asi nedáme. Pojďme se ale podívat na houby, které činí náš život chutnější, zdravější a krásnější - během celého roku. To nejlepší z léčivých hub najdeme v lékárně nebo dokonce v prodejně potravin.

Takže gumáky nechme v koutě a altas hub můžeme vrátit do knihovny. Stačí nám pouze vědět, jaký užitek nám která houba poskytuje.  Léčivé tajemství hub se skrývá v polysacharidech nazvaných glukany. Nacházejí se sice také v kvasinkách, některých obilninách a mořských řasách, ale pro lidský organismus jsou nejpřirozenější právě glukany z hub.

Podpora imunity i proti rakovině

Houby obsahují látky, které pomáhají při zánětech, arterioskleróze, virových onemocněních nebo dokonce onkologických chorobách. Mezi nejúčinnější extrakty patří glukany z hlívy ústřičné a japonské houby shiitake (houževnatec jedlý), či reishi (lesklokorka lesklá).

Přečtěte si: Proč selhává imunita? Nejlevnější způsob na posílení

Léčivé účinky některých hub znali již staří čínští léčitelé, ale až technologický pokrok a s ním související nové extrakční techniky umožnily lepší izolování glukanů a experimenty s nimi. Ukázalo se, že betaglukan dokáže podpořit obnovu tkáně, podporuje tvorbu kmenových buněk, prodlužuje životnost probiotických buněk, podporuje imunitu a naopak, v mnohých případech potlačuje rakovinné bujení buněk.

Pomoc pro každého

Nejlepším způsobem, jak jich získat z léčivých hub co nejvíc, je šetrná biotechnologická extrakce. Díky ní se postupně rozpletou a oddělí jednotlivé složky, které je možné využít na podpůrné či léčebné účely.

Z betaglukanu se stal ostře sledovaný imunostimulátor - a není divu, že o preparáty z něj je zájem na celém světě. Vždyť jeho potvrzené účinky jsou fascinující. Beta glukanem se nedá předávkovat a dosud se neobjevily žádné jeho nežádoucí vedlejší účinky. Užívat ji může každý, kdo chce pomoci své imunitě ubránit tělo před nemocemi, ale i ten, kdo už s nemocí - byť velmi vážnou - bojuje.

I houba může být chytrá

Různorodé problémy s největším orgánem těla - s kůží - zase dokáže napravit houba, které se říká chytrá, latinsky Pythium oligandrum. "Chytrá houba si poradí nejen se zápachem nohou, ale i s paradentózou, atopickým ekzémem, lupénkou, mykózami a bércovými vředy," říká Radim Klimeš, člen vývojového týmu Chytrá houba.

Původně se Pythium oligandrum používalo v zemědělství na ochranu rostlin. Na to, že by mohl pomáhat i lidem, přišla v podstatě náhodou žena, která s houbou pracovala v laboratoři. Všimla si, že když jí prášek spadl na nohy, méně se jí potily a nezapáchaly. Její manžel měl velké problémy s plísněmi nohou, a po použití Pythia se stal zázrak! Prášek z houby pomohl i jemu.

Přečtěte si: Začněte hned: 10 věcí na zvýšení imunity

Český vědec docent Dáša Veselý, který jako první objevil její účinky na rostliny, do dalšího zkoumání. Převratné zjištění bylo brzy na světě: chytrá houba je vlastně upír! Parazituje na plísních způsobujících choroby, živí se jimi, čímž je likviduje, a když svou roli splní, sama se ztratí. "Za čtyřicet let výzkumu se nestalo, že by houba zůstala parazitovat na člověku, protože ten pro ni není prostředím, ve kterém by přežila," vysvětluje Radim Klimeš. "Když zneškodní parazita, uvolní prostor běžné mikroflóře a postižené místo se tak pěkně zahojí."

Patent na zdraví

Další zázračná houba shiitake (Lentinula edodes) lidi o svých účincích přesvědčila po katastrofě v Hirošimě. Ozáření pacienti měli postiženou kostní dřeň a zničené bílé krvinky, ale díky této houbě se jejich těla vzpamatovala. Tato houba obsahuje glukan zvaný lentinan, který je dnes v Japonsku uznán jako patentované léčivo, protože je schopen aktivovat celý imunitní systém.

Druhou významnou látkou je eritadenin s antivirovými účinky, který navíc snižuje hladinu cholesterolu v krevním séru. Japonské studie dokonce přinesly zprávy o snížení hladiny cholesterolu již po týdnu podávání sušené shiitake! Kromě toho má tato houba i vysokou výživovou hodnotu - obsah bílkovin je srovnatelný s masem, přičemž má podstatně nižší obsah tuku. Příroda jí navíc nadělila vitaminy skupiny B, vitamin D, esenciální aminokyseliny, draslík i železo.

Elixír mládí

Podle taoistických textů je elixírem věčného mládí, či dokonce nesmrtelnosti, houba reishi (Ganoderma lucidum), u nás známá také jako lesklokorka lesklá. Roste na kmenech listnatých stromů a leskne se jako čerstvě navoskovaný lak auta. Za syrova asi i podobně chutná, je totiž tvrdá jako plech. Naštěstí už staří Číňané přišli na způsob, jak z ní udělat sirup či tinkturu a využít tak její sílu.

Z pohledu množství účinných látek patří na první příčku mezi houbami a v Asii ji běžně ordinují i v nemocnicích, neboť posiluje imunitní systém, upravuje krevní tlak a hladinu cholesterolu. Léčí také revma, je účinná proti migréně i nespavosti a ocení ji i astmatici či lidé se srdečními problémy. Cennou složkou lesklokorky je i několik desítek triterpenoidů, které působí protizánětlivě, potlačují růst některých nádorů a protože mají i protisrážlivý účinek, pomáhají v prevenci trombózy.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nesbírejte houby babky. Jsou jedovaté, zjistili vědci

Zemřeme z každého párku? Které uzeniny jsou dobré?

Pozor na ně: Desítky tisíc řidičů skoro vůbec nevidí

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama