reklama

Na čerstvé vyholení deodorant nebrat, varuje lékařka

Proč jít na mamograf a proč jsou důležité monstrakce, jako je pochod proti rakovině prsu. Odborná lékařka odpovídala na vaše dotazy.

Foto: Isifa/Thinkstock

Růžový Avon pochod půjde 6. června Prahou už po patnácté. Znovu připomene riziko rakoviny prsu a důležitost preventivních vyšetření.  Zdůraznila je v dnešním on-line rozhovoru i známá odborná lékařka MUDr. Alena Bílková, Ph.D.

V poslední době se ukazuje, že rakovina prsu není hrozbou jen pro starší ročníky, ale že vás může zaskočit v každém věku. Doktorka Bílková upozornila ještě na další zajímavou okolnost, která souvisí s věkem. Pokud některá z vašich příbuzných (babička, matka, sestra) onemocněla rakovinou prsu před 50. rokem věku,  výrazně se zvyšuje pravděpodobnost, že onemocníte také.

Jaké máte riziko rakoviny prsu?

Přitom už výskyt této nemoci v rodině zvyšuje riziko dvakrát!  Bohužel existují ženy, které kvůli vrozenému genu mají téměř 80% pravděpodobnost, že někdy v životě nádorem prsu onemocní. Víte, jaké máte riziko vy?

Doporučujeme: Téma: Rakovina prsu

Podle statistik do mamografických center přijde jen zhruba 51 % žen, které by se měly nechat vyšetřit. Strach z bolesti a nebezpečnosti tohoto vyšetření patří k mýtům. MUDr. Bílková, Ph.D, vedoucí lékařka Mammacentra Zelený pruh, ve svých odpovědích uklidňovala, že obavy jsou zbytečné a naopak právě strach může zabíjet, pokud na vyšetření nepřijdete včas. V mnoha případech stačí ultrazvuk, samovyšetření by však mělo být samozřejmostí.

Podobně také paní doktorka ujišťovala, že obavy z hormonální antikoncepce  nebo z plastických operací prsou s implantáty nejsou opodstatněné. Zato překvapivě varovala před jinou věci:  Na dotaz ohledně o vlivu deodorantů a antiperspirantů na prsní nádory odpověděla. "Vliv nebyl jednoznačně prokázán. Určitě ale nedoporučuji jejich používání těsně po oholení podpaží." To je rozhodně důvod k zamyšlení.

Veškeré odpovědi doktorky Bílkové na všechny vámi položené otázky naleznete v on-line rozhovoru dole pod tímto článkem.

Náš odborník

MUDr. Alena Bílková, Ph.D

Působí od roku 2011 jako vedoucí lékařka Mammacentra Zelený pruh v Praze. V roce 2011 obhájila disertační práci s názvem Přínos CT laserové mamografie ke screeningové a diagnostické mamografii a získala vědecký titul Ph.D. Pravidelně se účastní seminářů a kongresů s radiodiagnostickým, zejména s mamodiagnostickým a onkologickým zaměřením, a to v České republice i v zahraničí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Rakovinou prsu trpí stále mladší ženy. Co za tím je?

Každý třetí Čech má depresi. Jak se zbavit blbé nálady?

6 zlozvyků, které vás dělají starší. Zbytečně!

Potřebujeme poznat sami sebe. Při meditaci se vynořují bolesti a zranění, říká Bob | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama