reklama

Mýty kolem cukrovky, obezity i nemocí srdce

Konec léta nás po týdnech pobytu blíž přírodě znovu zahnal do civilizace. S životem ve městech však často přichází nezdravý životní styl, který vede k nemocem.

Foto: Isifa/Thinkstock

Konec léta nás po týdnech pobytu blíž přírodě znovu zahnal do civilizace. S životem ve městech však často přichází nezdravý životní styl, který vede k nemocem.

Civilizačním onemocněním se také říká choroby z blahobytu. Souvisí s nedostatkem pohybu, stálým přísunem jídla, často nezdravého, a taky se stresem. To ví dnes už asi každý. Možná ale přece jen nevíte, co děláte špatně, i když to můžete změnit. Podívejme se na nesvatou čtveřici typických civilizačních nemocí a různé mýty kolem nich. 

1. Obezita

Skoro 60 % dospělé populace se potýká s nadváhou a obezitou. "Obezita je na vzestupu, stejně tak množství postupů, které vedou k zaručenému hubnutí. Občas jsou to nesmysly - například:

 • Jezte každé dvě hodiny -"Tomu se říká kontinuální výživa a nikoliv redukční dieta! Rozložení stravy musí být adekvátní energetickému výdeji, práci, pohybu." 
 • Nejezděte výtahem, choďte po schodech - "Pro děti jako prevence jde o ideální doporučení, ale pro dospělé obézní s artrózou nosných kloubů? S kardiovaskulárním onemocněním?"

Podivuje se MUDr. Martin Matoulek, Ph.D. z  III. interní kliniky VFN a 1. LF UK. Právě díky doktoru Matoulkovi, který je zároveň  předseda VŠTJ Medicina Praha, vznikl projekt Mýty a skutečnost v léčbě a prevenci civilizačních onemocnění. Zapojit se do něj můžete zapojit i vy. Stačí se obrátit na VŠTJ Medicina, o. s.

Doporučujeme: Téma: Obezita a její komplikace

"Cílem projektu je seznámit s nejčastějšími postupy a vysvětlení jejich efektu stejně tak s nesmysly které se objevují na internetu a podobně. Pochopení základních fyziologických principů umožní pacientům se správně rozhodnout pro cestu ke snížení hmotnosti," říká MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

2. Cukrovka

Počet pacientů s diabetem v ČR stále stoupá, u některých se na jejich onemocnění přijde až po mnoha letech. Mnozí se pak diví, jak je to možné, když přece nejedí sladké? To je totiž další z mýtů. Cukrovka vzniká (zjednodušeně) nadměrným příjmem potravy, především tuků a celkově sacharidů, nikoli jen "z cukru". Proto je většina pacientů z cukrovkou 2. typu obézních.

"U velké části pacientů není diabetes uspokojivě léčený. Pacient sám ale může přispět k diagnóze a léčbě tím, že bude pravidelně chodit na preventivní prohlídky a na léčbě se bude podílet dodržováním vhodného stravovacího a pohybového režimu. Bez spolupráce pacienta nemůže být léčba diabetu úspěšná ani s nejmodernějšími léky," říká doc. MUDr. Martin Prázný, CSc., Ph.D. z III. interní kliniky VFN a 1. LF UK.

3. Nemoci srdce

Smutný primát mezi všemi nemocemi drží onemocnění oběhové soustavy. I kolem nich panuje mnoho tvrzení, kterým lidé věří, a přitom nejsou pravda. Tak třeba:  

 • Když se mi srovná tlak, tak už nemusím brát léky
 • Hladinu cholesterolu snížím jídlem
 • Infarkt musí bolet u srdce
 • Po infarktu se musím šetřit 
 • Při vysokém krevním tlaku nesmím posilovat

"Onemocnění srdce a cév jsou hlavní příčinou úmrtí v České republice. V jejich prevenci i léčbě hraje podstatnou roli spolupráce pacienta. Změnou ovlivnitelných rizikových faktorů lze těmto onemocněním účinně předcházet," říká MUDr. Vladimír Tuka, Ph.D. z III. interní kliniky VFN a 1. LF UK.

4. Osteoporóza

I osteoporózu řadíme mezi civilizační choroby.  Zdá se nejméně nebezpečná, ale zdání klame. I u ní se šíří spousta nesmyslů, jako například:

 • Nic mě nebolí, tedy nejsem nemocná/ý - osteoporóza probíhá dlouhou dobu bezpříznakově
 • nemám ještě po přechodu, takže nemůžu mít osteoporózu
 • Mám osteoporózu, takže nemůžu cvičit, aby se nezvyšovalo riziko zlomenin. Opak je pravdou. Pohyb vede ke zlepšení
  rovnováhy a svalové síly a tedy ke snížení rizika pádů. A navíc stimuluje kostní buňky k tvorbě nové kosti! 

"Na vzniku osteoporózy se podílí nízká fyzická aktivita, špatná skladba stravy, kouření a zvýšený příjem alkoholu. Osteoporózu lze rozpoznat už v jejích bezpříznakových začátcích, lze ji předcházet a lze ji léčit ještě dříve, než se projeví zlomeninami. Důležité je zhodnocení rizikových faktorů osteoporózy a indikace specializovaného vyšetření (kostní denzitometrie) a včasné zahájení preventivních či léčebných opatření," říká MUDr. Dana Michalská, Ph.D. z III. interní kliniky VFN a 1. LF UK.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Skrýváte obezitu? Je to horší, než si myslíte

Je to melanom? Podle čeho poznat rakovinu kůže?

Tahají z nás doktoři peníze? Pacienti jako zlatý důl

Bezdětná: Neplodnost je tabu, těžko hledáte pochopení. Měla jsem deprese i bolesti | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama