reklama

Myslete na jaro: Alergie se dá skutečně zbavit!

Kdo by se netěšil na jaro? Alergici různého druhu, jichž je podle odhadu lékařů v ČRaž 2,5 milionu lidí.

Foto: Thinkstock

Kdo by se netěšil na jaro? Alergici různého druhu, jichž je podle odhadu lékařů v ČR až 2,5 milionu lidí.

Kašel, rýma, pálení a svědění očí a k tomu třeba i kožní projevy - tyto příznaky by měly každého přivést do péče alergologa. Dnes medicína umí nejen alergické projevy tlumit, ale dokonce i léčit tak, že se vůbec neobjeví.

Z alergie bývá často astma

"Pokud nemocný nedostane včas správnou léčbu, může se leckdy jeho alergie v čase postupně zhoršovat - pacient se takzvaně alergizuje. Například alergie dýchacích cest, tedy alergická rýma, se od lehkých forem může vyvinout až do velmi nebezpečných, život ohrožujících astmatických záchvatů," vysvětluje docent Vít Petrů, přednosta Centra alergologie a klinické imunologie pražské Nemocnice Na Homolce.

Doporučujeme: Téma:  Alergie

Existenci účinné léčby alergie je proto považována za zprávu století.  Takzvaná alergenová imunoterapie je jedinou skutečnou možností, která může zastavit hrozbu postupné alergizace. Laicky se jí říká "vakcíny proti alergiím".

Vakcíny proti alergii i "na lžičku"

Dříve se používaly pouze její injekční formy, dnes už jsou dostupné i mnohem přívětivější vakcíny v tabletách a kapkách. Studie prokázaly, že alergenová imunoterapie u neléčené alergické rýmy naprosto zásadně snižuje riziko jejího přechodu do průduškového astmatu. Dlouhodobá úspěšnost je až 85 %.

Vakcíny fungují tak, že se do organismu pacienta dodává v malých, pozvolna stoupajících dávkách přesně ten alergen, který nemoc způsobuje. Tělo se tak pomalu imunizuje, to znamená, že získává toleranci vůči konkrétnímu původci alergie. Když se s alergenem, ať už jde o pyl či o hmyzí bodnutí, později setká, je už na něj tělo natolik navyklé, že se alergická reakce nerozjede, nebo jen v mírné podobě.

Vakcíny zabírají hlavně u dětí

Alergenová imunoterapie nepomůže každému alergikovi. Nejvhodnější je pro nemocné alergické na pyly, roztoče, zvířata a hmyzí jed. Na potravinové alergie zatím není dostupná. Je určena pro děti od tří let věku.

Náš tip: 5 nejčastějších mýtů o alergiích: Nezbavujte se psa!

Ideální je začít s touto léčbou zhruba do tří až pěti let od začátků prvních projevů alergie, pak je nejúčinnější. Možné je podávat vakcíny i dospělým, efekt ale nemusí být tak výrazný, jako v dětském věku.

Druhé kolo po pěti letech

Pacienti dostávají svoje vakcíny tři až pět let. "Pokud má léčba ideální efekt, tak se v průběhu oněch pěti let výrazně snižuje spotřeba běžných antialergických léčiv a po jejím skončení nastává klidový stav, kdy jsou obtíže jen minimální nebo žádné," vysvětluje docent Petrů. Terapie tak podstatně zvýší kvalitu života nemocných.

Někdy je nutné vakcinační léčbu za pár let zopakovat, třeba opět v pětiletém cyklu. Pokud se nemocný chová racionálně, například alergik se "sennou" rýmou se vyhýbá místům s vysokou koncentrací pylů, a dodržuje určitá režimová opatření, pak má velkou šanci na život bez problémů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

300 tisíc Čechů neví, že má astma: Patříte mezi ně?

Antikoncepce a játra: Jaká je pravda?

 Tloustne se z topení. Uberte a uvidíte!

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama