reklama

Muži v plastikách dohánějí ženy. Co je láká nejčastěji?

Muži a plastické operace? Možná vám to pořád připadá dost neobvyklé, ale existuje zákrok, v jehož počtu už takřka dohnali ženy.

Foto: Profimedia.cz

Muži a plastické operace? Možná vám to pořád připadá dost neobvyklé, ale existuje zákrok, v jehož počtu už takřka dohnali ženy.

Úprava očních víček tvořila v roce 2012  podle statistiky 31 % všech plastických operací u žen v České republice a u mužů byl tento poměr jen o jedno procento nižší! K oblibě přispívá i fakt, že je k tomu často vedou zdravotní důvody.

Bez zavazadel, prosím!

Oční víčka si v minulosti nechali upravit mj. bývalý prezident Václav Klaus, herečky Zdena Studenková a Tereza Kostková, zpěvačka Věra Špinarová, zpěvák Michal David či tenista Lukáš Rosol. Zatímco u jiných plastických operací bývá někdy indikace sporná a někteří pacienti ji volí z části z marnivosti,  u této operace si nikdo moc "nevymýšlí," že ji potřebuje.

Doporučujeme: Téma:  Plastická a estetická operace

Tento relativně drobný zákrok totiž představuje jeden z nejúčinnějších způsobů, jak omladit a rozjasnit obličej. Ovšem ve většině případů je rozhodující především jeho zdravotní přínos. Nadbytečná kůže na horních víčkách totiž tlačí na oči, tím se omezuje zorné pole zraku, oči jsou více unavené, a proto často slzí a červenají.

Pokud jde o méně častou operaci spodních očních víček, zde je zásadní především estetický efekt. Nelichotivé "pytle" pod očima totiž na první pohled neustále podtrhují smutný a unavený výraz. "Oční víčka jsou téměř nepřetržitě v pohybu, proto také v této oblasti nastávají první viditelné projevy stárnutí pleti. S přibývajícím věkem kůže pozbývá pružnosti a konkrétně na víčkách vznikají kožní nadbytky," říká plastický chirurg kliniky ESThÉ MUDr. Libor Kment.

Podle doktora Kmenty si pacienti po plastice očních víček pochvalují nejen lepší vzhled, ale také úlevu od bolestí očí, pálení, řezání a únavy, a dokonce mají často pocit i zlepšeného zraku. "Velmi dobrý efekt operace může vydržet mnoho let," potvrzuje chirurg.

Na operaci ve 20 i v 80 letech

Věková škála pacientů je velmi široká, i když typičtí jsou čtyřicátníci a starší lidé. Ovšem občas se na lékaře obrátí i zástupci mnohem mladší věkové skupiny. "Osobně jsem operoval pacientku ve 26 letech, která měla geneticky danou asymetrii. Zatímco na jedné straně měla velmi výrazně pokleslou kůži víčka, na druhé straně víčko zcela odpovídalo věku," popisuje například vedoucí lékař Perfect Clinic MUDr. Zdeněk Pros.

V péči jeho kolegy - plastického chirurga Romana Kufy - byl na sklonku loňského roku také  Lukáš Rosol ve svých 28 letech. Tenista se totiž začal potýkat se zhoršeným periferním viděním a častou únavou očí, proto se rozhodl pro zákrok.

Vůbec nejmladšími pacienty Perfect Clinic byli v loňském roce mladý muž a dívka ve shodném věku rovných 20 let.

Pomáhá mladým i starým

Na druhé straně není výjimkou, že lékaři operují i pacienty kolem osmdesátky. Loni konkrétně šlo o 81letou ženu! "Ze zdravotního hlediska je operace stejně efektivní pro mladé i starší pacienty, protože dojde k odstranění únavy očí, zlepší se prostorové vidění, může se zlepšit nadměrné slzení. Z estetického hlediska má operace samozřejmě větší efekt v mladším věku, jednak se kůže rychleji hojí, jednak ve vyšším věku bývají kolem očí četné vrásky, které touto operací úplně odstranit nelze a které možná malinko narušují celkový výsledný efekt," vysvětluje doktor Pros.

Podle Prose se na očích podepisuje jednak věk a genetika, ale také například povolání. "U člověka, který se většinu pracovního dne dívá do monitoru počítače nebo hodně pracuje venku na sluníčku či jinak oči namáhá, dochází k rychlejšímu poklesu kůže víček," vysvětluje lékař.

Bez vlivu samozřejmě není ani typ kůže, životospráva, alergie či jiné onemocnění.

Jizva není vidět

Operaci očních víček provádí lékař obvykle v místním znecitlivění ambulantně, případně při jednodenní hospitalizaci. Operovat může buď horní nebo dolní víčka samostatně, případně upravovat oboje v rámci jednoho zákroku.

Po zákroku má pacient rány přelepené tenkými náplastmi, přes které se přikládá sterilní krytí. Oči překryté nejsou a ani není omezeno vidění.  Už třetí den po operaci může pacient vykonávat běžnou kancelářskou práci, i když otoky a jizvy na víčkách či tváři mohou přetrvávat dva až tři týdny.

Chirurg odstraní nadbytečnou kůži z víček a současně dle potřeby redukuje tukové váčky, které se věkem tvoří v měkkém lůžku pro oko v oční dutině. Řez na horním víčku vede v místě přirozené rýhy - ohybu, aby zhojená jizva v záhybu kůže nebyla patrná. U dolních víček je řez umístěn těsně pod řasami, kde se dobře schová.

Záleží i na vašich genech

Jak ale připomíná doktor Pros, i když operace víček patří mezi jednodušší zákroky v plastické chirurgii, v žádném případě jej nelze podceňovat. "Pokud není operace přesně provedena, mohou vznikat různé asymetrie, které jsou zdrojem pacientovy nespokojenosti. Na horních víčkách je především důležité přesné umístění řezu, aby byl skutečně v ohybové rýze a nerušil estetický vzhled."

"U dolních víček je potřeba odebrat jen tolik kůže, abychom se vyvarovali vzniku tzv. ectropia, což je odchlípení okraje dolního víčka od oční koule," upozorňuje plastický chirurg a dodává, že výsledek operace pochopitelně závisí i na úrovni hojení, které bývá individuální.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak se zbavit jizev: Hojení ran zlepší gely a lepidla

Test: Vyznáte se ve svých hormonech?

Vysazujete antikoncepci? Návrat k normálu za čtvrt roku

 

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama