reklama

Muži! Na večírcích s alkoholem vám hrozí smrt

>Předvánoční večírková smršť se může snadno proměnit ve smrt. Alkohol způsobuje infarkt, mrtvici nebo "jen" arytmii

Kam vzít manžela? Koncerty, které si užijete oba!    Unavuje vás trávit večery před televizí a sledovat nekonečné seriály? Pak vezměte manžela nebo přítele na jeden z následujících koncertů a uvidíte, že neodolá! Rockeři Stone Sour to umí pořádně roztočit a navíc u toho skvěle vypadají, Eric Clapton má charisma na rozdávání a hlas éterické zpěvačky Lany Del Rey vás dokonale omámí!
Kam vzít manžela? Koncerty, které si užijete oba!   Unavuje vás trávit večery před televizí a sledovat nekonečné seriály? Pak vezměte manžela nebo přítele na jeden z následujících koncertů a uvidíte, že neodolá! Rockeři Stone Sour to umí pořádně roztočit a navíc u toho skvěle vypadají, Eric Clapton má charisma na rozdávání a hlas éterické zpěvačky Lany Del Rey vás dokonale omámí! | Foto: Thinkstock

Předvánoční večírková smršť se může snadno proměnit ve smrt. Alkohol způsobuje infarkt, mrtvici nebo "jen" arytmii.

Pokud jste muž a trpíte hypertenzí, dávejte si pozor, kolik alkoholu konzumujete na večírcích a oslavách. Může  vás snadno připravit o život.

Vražedná kombinace: hypertenze a alkohol

Vysoký krevní tlak samozřejmě sám o sobě zvyšuje riziko jakékoliv kardiovaskulární příhody. O tom, co způsobuje ve spojení s alkoholem, ale doposud neexistovaly žádné výzkumy. Jeden takový se nyní uskutečnil v Jižní Koreji.

V porovnání s muži s normálním krevním tlakem, kteří nepijí alkohol, mají muži s vysokým krevním tlakem (nad 160/180 mmHg) obecně 3x vyšší riziko smrti z kardiovaskulární příčiny.

  • 4x více jsou smrtí ohroženi, pokud na jedné akci vypijí nárazově 6 drinků s alkoholem
  • 12x více, pokud vypijí 12 a více alkoholických nápojů!

Příliš mnoho alkoholu za krátkou dobu

Nebezpečí večírků tedy tkví v tom, že se zde vypije velké množství alkoholu v krátkém časovém úseku. To zatěžuje cévní systém srdce a mozku. Abyste se nedostali kardiochirurgovi na operační stůl, doporučuje Americká kardiologická společnost obezřetnost v pití alkoholu. To platí zejména pro osoby s vysokým krevním tlakem.

Doporučujeme: Téma: vysoký krevní tlak

Muži s vysokým krevním tlakem mohou vypít maximálně dva alkoholické nápoje za den. Alkoholický nápoj je definován jako 12stupňové pivo, 2 dl vína nebo "panák" tvrdého alkoholu.

V nepravidelném rytmu promile

I tak nějak podobně může tančit vaše srdce po vydařeném večírku, kde není o alkohol nouze. A nezáleží na věku, stáří ani na tom, co pijete. Po konzumaci většího množství alkoholu často přichází srdeční arytmie
 
Na vliv alkoholu na zdraví srdce se zaměřila skupina belgických a německých vědců. Zvolili častou a reálnou modelovou situaci - sestavili skupinu zdravých mladých lidí, kteří byli ochotni se nechat vyšetřit před večírkem a druhý den po něm. Průměrný obsah alkoholu v jejich krvi byl 1,4 promile, což se v dnešní době nevymyká typickým hodnotám návštěvníků večírků nebo diskoték. Zjištění bylo překvapivé.

Srdce na prázdninách

Přestože šlo o zcela zdravé mladé lidi, kteří neužívali žádné léky, kardiologové jim zjistili zhoršení řady parametrů výkonnosti. Snížená byla i tzv. ejekční frakce, čili výkonnost levé komory, která pumpuje krev do celého organismu. Jde o první studii, která dokázala, že alkohol škodí srdcím nejen kardiaků, ale i zcela zdravých jedinců.

Náš tip: Pít před dětmi alkohol: Ano, nebo ne?

Lékaři někdy užívají termín "holiday heart syndrom", tedy  "syndrom srdce na dovolené". Jde o relativně běžnou poruchu srdečního rytmu, která vzniká po větším množství alkoholu, tedy často právě na dovolené. Stále častěji postihuje i mladé lidi s jinak zdravým srdcem, stejně jako starší ročníky.

Nejlepší ochrana je střídmost

Tato arytmie není sama o sobě nebezpečná, ale její komplikace ano. V nejhorším případě mohou vést až k cévní mozkové příhodě, srdečnímu infarktu, neprůchodnosti končetinových tepen apod. Tyto následky jsou však naštěstí vzácné, hlavně proto, že arytmie většinou sama odezní. Nepravidelnosti tepu si nemusí postižení všimnout, svými příznaky však donutí některé vyhledat ihned lékaře.

Rada, jak se vyhnout uvedeným obtížím, je jednoduchá. Postačí vyvarovat se nárazové konzumace alkoholu. Na druhu nápoje nezáleží - obecně je sice lépe preferovat čiré nápoje, ale na srdce účinkuje jakýkoli druh alkoholického nápoje stejně. Různé potravní doplňky propagované jako ochrana před následky pití nemají na tyto potíže žádný vliv.

(ercp, jav)

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Alkohol, nikotin, marihuana? Jaké drogy berete vy?

Jak se poprat s větry a nadýmáním? 

Simulátor slunce: Pomůže se zimní depresí a únavou!

Bittnerová: Vložky zdarma? Pro spoustu žen je menstruace stigma, muži diskuzi hrotí | Video: Emma Smetana
reklama
reklama
reklama