reklama

Muže přitahují ženy s nižší váhou. Za zdravé a plodné mají ty s vyšším BMI

Teorie pohlavního výběru říká, že nás přitahují jedinci, jejichž fyzické rysy odkazují k možné úspěšné reprodukci. Mezi ně patří také index tělesné hmotnosti (BMI), který indikuje podváhu, normální tělesnou hmotnost nebo nadváhu a obezitu. Výsledky nové studie ukazují, že zatímco mužům připadají atraktivnější štíhlejší ženy, ty s vyšší váhou považují za zdravější a plodnější.

Ideální BMI je v rozmezí 18-20. To je pod hranicí hodnot, které má průměrná mladá žena v zemích, které netrpí nedostatkem potravy.
Ideální BMI je v rozmezí 18-20. To je pod hranicí hodnot, které má průměrná mladá žena v zemích, které netrpí nedostatkem potravy. | Foto: Shutterstock

Chengyang Han se svým týmem zkoumal, jak atraktivní, zdraví a plodní muži vnímají ženy na základě váhy. Zajímalo je také, jak se jejich vnímání liší podle věku. Oslovili proto reprezentativní vzorek 75 čínských mužů. Čtyřicet z nich bylo ve věku od 19 do 36 let a zbylí ve věku od 60 do 82 let. Respondenti zhlédli 3D modely ženských těl různého BMI a měli ohodnotit jejich přitažlivost, zdraví a plodnost.

Čím mladší, tím hubenější

Nižší index tělesné hmotnosti je spojován s lepším zdravím, plodností a mládím. Předchozí výzkumy u mužů ukázaly, že ideální BMI ženy je v rozmezí 18-20, což je pod hranicí hodnot, které má průměrná mladá žena v zemích, kde lidé netrpí nedostatkem potravy.

Zdravé BMI se pohybuje v rozmezí 18,5 až 24,9. U indexu tělesné hmotnosti nižší než 18,5 se jedná o podváhu a na opačné škále zase o nadváhu. Lidé s vyšším BMI čelí většímu riziku rozvoje srdečních onemocnění, rakoviny a předčasného úmrtí.

Výsledky ukázaly, že muži za přitažlivější považují ženy s nižším indexem tělesné hmotnosti a nižším podílem tělesného tuku. Jako zdravé a plodné nicméně ohodnotili modely žen s vyšším BMI. Mladí dotazovaní preferovali víc ženy s nižším BMI než starší respondenti.

Výzkumníci nicméně uznali limity studie. V první řadě se vnímání toho, co je přitažlivé, liší kulturně. V druhé řadě 3D modely jen částečně zachytily různé typy ženských těl. 

Video: Trenér fitness naschvál přibral 25 kilo: Klienti mi víc důvěřují. I já jsem selhával (9.6.2022)

Zjistil jsem, že klienti to nemají lehké. Největší překážkou je hlava, nevěří si a motivace upadá. Cítil jsem to i sám na sobě, říká Matúš Špirko. | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama