reklama

5 důvodů, proč byste měli hned začít chodit do sauny

Finové patří k národům, které se dožívají nejvyššího věku. Dvacetiletá studie odhalila, že se tak děje také díky pravidelným návštěvám sauny. Jak ale saunování může prospět našemu vzhledu?

Foto: iStock

Existuje rčení, které říká, že ve Finsku neexistuje člověk, který by neměl rád saunu. Většina zdejší populace sem chodí nejméně jednou týdně. Dost možná vás napadne, co na tom střídání vedra a zimy Finové mají.

Saunování můžeme brát jako národní zvyk a rituály, ale je bez debat, že přináší spoustu pozitiv a výhod pro vás organismus. Ať jde o vaše zdraví, ale i krásu. Proč stojí za to zařadit tenhle rituál do svého programu?

Zkrásní vám pleť

Odbornice na krásu Renée Rouleau, mezi jejíž klientky patří například Victoria Beckham, Emily Ratajkowski, Rihanna nebo Katie Holmes, nedá na saunu dopustit. Podle ní totiž teplo pomáhá udržet buněčný metabolismus ve formě a díky tomu se buňky rychle obnovují. Před návštěvou sauny varuje jen ty, jejichž pokožka má sklony k zarudnutí či atopickému ekzému. V případě, že máte citlivou pleť, se raději poraďte se svým dermatologem. Je také důležité, abyste se po návštěvě sauny natřeli hydratačním krémem. 

Zlepší se vám krevní oběh

Lékaři se domnívají, že saunování pomáhá snižovat krevní tlak, uvolňuje klouby a zmírňuje bolest z artritidy. Na druhou stranu, sauna není nejlepším místem pro kardiaky, ačkoliv jiné výzkumy prokazatelně ukázaly, že jisté srdeční problémy se díky saunování zlepší. Jednoznačnou odpověď s ohledem na váš zdravotní stav vám ale poskytne lékař.

Posílí se vám imunita

Je prokázáno, že pravidelné saunování zvyšuje odolnost organismu a podporuje imunitu, protože se pobytem ve vyhřáté sauně zvyšuje počet bílých krvinek. Ty jsou, jak známo, ochránci vašeho imunitního systému. Můžete se tak těšit na to, že vás neskolí kdejaká viróza. Jedna 15minutová etapa v sauně dokáže zvýšit produkci bílých krvinek, konkrétně lymfocytů, bazofilů a neutrofilů. Britská lékařská asociace ve své studii potvrdila, že pravidelné návštěvy sauny jednou týdně snižují riziko onemocnění o 30 %. Lidé, kteří chodí do sauny 2-3krát týdně, snižují rizika onemocnění o celých 65 %.

Budete spokojenější

Psychologická výhoda sauny je, že se v ní uvolníme a pak lépe spíme. Dokonce existuje výzkum, který potvrzuje při pravidelných návštěvách zmírnění depresí. Během saunování se v těle uvolňují endorfiny, tedy hormony štěstí. Pár minut v sauně vám tak zaručí pozitivní naladění po celý zbytek dne.

Pomůže vám zhubnout

Když k pohybu a zdravému jídelníčku přidáte saunování, můžete proces hubnutí ještě zrychlit. Po půl hodině v sauně totiž máte zvýšený srdeční rytmus a zrychlený krevní oběh tak, že jste se zapotili, jako byste běželi tři kilometry. To, čeho se v sauně zbavíte, je přebytečná zásoba vody v těle.

Pozor, není pro všechny!

Saunu by si měli odpustit lidé s některými onemocněními. Jde především o akutní záněty (horní cesty dýchací, zánět močového měchýře), některé kožní projevy, gynekologické problémy a degenerativní onemocnění. Do sauny nevstupujte přejedení nebo v alkoholovém opojení.

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama