reklama
 

Muž prudí a sex nic moc? Asi mu začíná přechod!

Prudí, sex  nic moc a k tomu přibírá? Takoví jsou muži v přechodu!

Foto: Isifa/Thinkstock

Prudí, sex  nic moc a k tomu přibírá? Řeč není o ženě "určitého věku", ale o muži! 

I u mužů se totiž projevuje přechod. Už od  35 let totiž u mužů klesá hladina mužského hormonu testosteronu. Podle studií asi 40 % mužů mezi 40 a 60 lety trpí depresemi, popudlivostí, náladovostí a obtížemi dosáhnout erekce a udržet ji.

Mrzout nebo Casanova?

Kolem 45 let (někdy ještě dříve) muži začínají snadno tloustnout, kulatí se v obličeji. Jejich vizáž mění i postupující pleš, ale především se výrazně mění psychika. Stávají se z nich mrzouti, které nic nebaví, mají "nálady" a dokonce i pověstné bolení hlavy.

Této etapě se říká mužská menopauza, někdy také andropauza nebo viropauza. "Tato etapa naznačuje muži konec prvního dospělého věku a připravuje ho na druhý," vysvětluje psychoterapeut Jed Diamond, autor knihy Mužská menopauza.

Opačný extrém je také nepříjemný: z nemalého množství mužů se v tomto období stávají workoholici, silně holdující práci nebo koníčku. Kolem padesátky se objevuje pověstná druhá míza, projevující se často novými vztahy s mnohem mladšími ženami a rozbití dosavadních svazků.

Přírodní léčba pro muže

Lékaři a především jejich okolí s nimi mají hodně práce, píše se v knížce dál.  Doporučují jim zhodnotit celý životní styl, zmírnit chronický stres, vyrovnat se s nezbytnými změnami, zdravě jíst, cvičit, nekouřit.  Časté jsou deprese, odmítání kontaktů s lidmi, poraženecké nálady. pocity neschopnosti a beznaděje.

Doporučujeme: 5 důvodů, proč se nebát přechodu - a jak ho zvládnout

Změny produkce pohlavních hormonů, resp. změny poměru androgenů k estrogenům, se  odrážejí také na mozkovém metabolismu. Psychická maskulinizace už nebývá tak silná a s ní slábne i chuť na sex. Nejobvyklejším problémem mužského klimakteria se proto stává deprese vyvolaná sexuálními potížemi.  Obdobně jako u žen mají schopnost zmírňovat komplikace v období andropauzy přírodní produkty, jako je Sarapis pro muže.  

Dokazují to i statistiky, podle nichž neustále stoupá prodej produktů pro zmírnění nežádoucích projevů mužského klimakteria  . Loni byl podle společnosti Vegall Pharma zaznamenán 22% nárůst počtu prodaných preparátů v porovnání s rokem 2009.  Letos má být podle specialistů zájem historicky nejvyšší.

Nepodceňujte mužský přechod

Již za první pololetí roku 2013 bylo totiž muži nakoupili téměř stejné množství preparátů, jaké bylo prodáno za celý loňský rok. Podle odborníků stojí za růstem zájmu vyšší informovanost mužů, zejména vlivem médií. 

 "Jsme opravdu rádi, že se muži začínají problematice andropauzy více věnovat. Předpokládáme, že v letošním roce jejich zájem ještě výrazně vzroste. O ženském klimakteriu se obecně ví a velice často hovoří, to mužské je však neprávem odsouváno do pozadí. Přitom mužům v přechodu hrozí podobná zdravotní rizika jako ženám," uvedl Petr Galle ze společnosti Vegall Pharma. 

"Muži v přechodu mohou trpět závratěmi, vážnými depresemi či poruchami spánku. V důsledku fyzických a psychických změn se u mužů v tomto období navíc zvyšuje také riziko infarktu a mrtvice. Období andropauzy by muži proto rozhodně neměli podceňovat," doplnil Galle.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Přes přechod v klidu: Bylinky na menopauzu

Pevné objetí: Léčí duši, nebo týrá dítě?

Test: Jaké vyšetření potřebujete a proč?

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama