reklama

Mohou vás zabít! Jak poznáte padělané léky?

Hurá! Na internetu je všechno levnější - i léky. Mají však jednu podstatnou závadu: nepomáhají. Což je ten lepší případ. Ten horší je, když dokonce uškodí. Většinou se totiž jedná o padělky.

Foto: Thinkstock

Hurá! Na internetu je všechno levnější - i léky. Mají však jednu podstatnou závadu: nepomáhají. Což je ten lepší případ. Ten horší je, když dokonce uškodí. Většinou se totiž jedná o padělky.

Koupit se tam dá skoro všechno, třeba i antibiotika, která jsou jinak na lékařský předpis. Je jasné, že na angínu si je asi každý raději vyzvedne u svého praktického lékaře, takže ti, kdo je kupují po síti, je potřebují spíš na léčení mnohem horších chorob, obvykle pohlavních - a bez lékařského dozoru se taková samoléčba může šeredně nevyplatit nejen původnímu nemocnému, ale často i širokému okruhu známých...

Falešné léky mohou škodit

Nejčastěji si ale lidé takto kupují  léky na hubnutí, na erekci a anabolika na růst svalů. Ačkoliv je většina z nich velmi nebezpečná, padělané léky většina lidí nepozná. Zjistil to nedávný průzkumu Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP). 

"Léky na hubnutí patří s přípravky na potenci a nárůst svalové hmoty mezi léčiva, která jsou na internetu nejčastěji nabízena nelegálními prodejci, a velmi často se jedná o léky padělané," upozorňuje Lucie Šustková ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Doporučujeme: Léky pro nemocné: Velký byznys?

Hodně se kupují také doplňky stravy, což je však jiná kategorie než léky. MUDr. Martin Matoulek k tomu dodává, že u doplňků stravy nejsou důkazy o jejich působnosti, zatímco u léků ano, ale když si je někdo koupí na internetu, neví, co dostane. Reálně hrozí, že jde o látku nevyzkoušenou, která může mít nepříjemné vedlejší účinky.

Léky - větší kšeft než drogy

Ale nebezpečí vám hrozí, i pokud je složení předem jasné. V nelegálních a padělaných lécích na podporu hubnutí jsou sibutramin a fentermin, potlačující chuť k jídlu. U sibutraminu hrozí bušení srdce, zvýšení tlaku, závratě, bolest hlavy, průjem, krvácení do zažívacího traktu, epileptický záchvat, zadržování moči a poruchy pohlavních funkcí. Fentermin může vyvolat psychózu, depresi, závratě, zrychlení činnosti srdce či zvýšení tlaku.

Náš tip: Víte, proč jsou léky barevné? 

Tržby za napodobeniny léků dosahují celosvětově desítek miliard dolarů. Proto se o ně zajímá i organizovaný zločin, který často obchod s léčivy "vyměnil" za distribuci drog. Zisk při prodeji drog dosahuje zhruba 200 %. U léčiv je naproti tomu zisk často až 2000 %.

Jaké padělky se prodávají v ČR?

"Jen v roce 2012 bylo zachyceno 13 padělaných či nelegálních přípravků na hubnutí, což mohlo znamenat stovky až tisíce balení, která se zřejmě objevila v nelegálním internetovém prodeji," upozornila Lucie Šustková ze SÚKLu.

Legálně je na internetových stránkách možné nabízet pouze léčivé přípravky, které nejsou vázány na recept. Porovnat lze s databází registrovaných léčivých přípravků na webových stránkách SÚKLu. V sekci Nebezpečné léky najdete pravidelné informace o padělcích, které se na českém trhu vyskytují.

Nezapomeňte, že:

  • Na internetu mohou volně prodejná léčiva nabízet pouze "kamenné lékárny" - jejich databázi najdete také na webu.
  • Na internetových stránkách musí být vždy informace o provozovateli stránek, o nabídce léčivých přípravků, o dopravě zásilek, o možnosti reklamace a také kontakt na informační službu poskytovanou farmaceutem nebo farmaceutickým asistentem.

Pokud se setkáte s jinou nabídkou, ať už na stránkách nebo prostřednictvím mailu, uvědomte si, že nabízející má velice dobré důvody, proč obcházet legální prostředí.

Falešné léky odhalí Matrix

"Výsledky průzkumu potvrzují, že všeobecná znalost v oblasti padělků léčiv je nízká. Padělané léky jsou přitom velmi nebezpečné a boj proti nim musí být systematický," uvedl Mgr. Jakub Dvořáček, výkonný ředitel AIFP.

Snahu o systematický boj s padělanými léky přináší evropský model ověřování léků ESM (European Stakeholder Model), který se bude v ČR postupně zavádět. 

V případě pochybnosti o pravosti léku dotazovaní nejvíc věří svým lékárníkům. V případě setkání s padělkem by se 54 % obrátilo právě na ně. Lékárny a lékárníci by proto měli hrát jednu z klíčových rolí. Ověřování bude probíhat prostřednictvím unikátního 2D Matrix kódu, který bude obsahovat veškerá podstatná data o daném léčivu. Ten umožní lék sledovat od výrobce až po chvíli, kdy jej lékárník vydává pacientovi. Tak bude možné v lékárnách ověřit původ kteréhokoliv balení léku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:  

Léky, které škodí: Berete je i vy?

Zánět močových cest: 5 pravidel prevence

Nejlepší cviky na zadek: Skoncujte s větším pozadím!

Klaus: Bát se covidu je srabácké, žijeme v bláznivé době, bojíme se víc lidí než virů | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama