reklama

Móda se vrací: Léčí náramky revma a bolavé klouby?

Náramky a pásky léčí revma - zázrak, nebo podvod?

Foto: Isifa/Thinkstock

Móda se vrací: V 70. a 80. letech je nosil na ruce kde kdo. Dnes už se zase ve velkém prodávají i na internetu a lidé je houfně kupují. Síla iluzí překračuje staletí!

Měděné náramky a různé magnetické pásky na zápěstí slibují nemocným zázračné účinky na nepříjemnosti spojené s revmatoidní artritidou. Nicméně poslední studie ukazují, že jde spíše jen o reklamní trik.

Bez efektu

V první studii na toto téma bylo 70 pacientů s revmatoidní artritidou, kteří byli rozděleni na čtyři skupiny. Po dobu pěti měsíců nosila každá skupina jiný druh náramku a lidé zapisovali své bolesti, pohyblivost a užívání léků.

Účastníkům studie byl také odebrán vzorek krve, který měl prokázat změny v zánětu. Výsledky ale ukázaly, že nošení magnetických či měděných náramků nemá na revmatoidní artritidu žádný efekt. Hodnoty byly srovnatelné u druhých dvou skupin, jejichž "ozdoby" žádné magnetické látky ani měď neobsahovaly.

Pozitivní přínos studie

Doktor Stewart Richmond, který studii vedl, říká: "Je to škoda, náramky by byly jednoduché na nošení a neměly by žádné vedlejší účinky. Ale ukazuje se, že nemají pro pacienty ani žádný přínos."

Doporučujeme:  Téma: Revma a artritida

Na druhou stranu tak lidé s revmatickým onemocněním mohou ušetřit peníze za zbytečnosti a místo toho je využít například na nákup rybího oleje, který má významně lepší účinky. Navíc pacienti, kteří nákupem náramku oddalovali návštěvu u lékaře při prvních příznacích artritidy, by se teď mohli dostat ke specialistovi dříve.

Síla vlastní mysli

Doktor Richmond také vysvětluje, proč by se občas mohlo zdát, že náramky přeci jen nějaký účinek mají: "Za prvé: náramky vzbuzují tzv. placebo efekt tím, že nositelé v jejich sílu bezmezně věří. Za druhé: lidé po této věci sáhnou většinou ve chvíli, kdy dojde k vzplanutí jejich potíží. Toto vzplanutí ale odeznívá přirozeně a oni to pak chybně přičítají účinkům náramku. Bolest se v průběhu onemocnění mění a to, jak ji vnímáme, je do značné míry ovlivněno naší vlastní myslí. Přesně na to prodejci podobných přípravků spoléhají."

(jez)

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Test: Jak ohýbáte páteř?

Zázračné ovoce: Zábava na večírku i pomoc při cukrovce

Kloubní preparáty jako prevence jsou na nic, říká lékař

Odchod milované Libuše Šafránkové. Čím si diváky tolik získala? Sledujte DVTV | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama