reklama

MERS: Virus je blízko, buďte ve střehu

Nákaza se u prvního českého pacienta s podezřením na infekci MERS se nepotvrdila. Přesto není důvod přestat být na pozoru!

Foto: Profimedia.cz

Média opět děsí, hygienik opět uklidňuje. Klasický průběh hrozby nové epidemie, kterou tentokrát představuje MERS s prokázanou úmrtností 50 % a na kterou neexistuje lék.  

Výsledkem takové pravidelné informační masáže je, že se přestáváme bát a čím dál víc spoléháme na to, že nás v relativně izolované ČR se to netýká. Tentokrát týká.

Virus je blízko

I když v globalizovaném světě vzdálenost přestává  hrát roli, přece jen do jisté míry snižuje riziko kontaktu s nákazou. Zatímco jiné nebezpečné infekce pocházely skutečně z relativně vzdálených zemí, u MERS je to jinak.

Doporučujeme: Děsivější než ebola: 6 virů, kterých se opravdu bát

Nemáte snad v okolí někoho, kdo se vrátil z Thajska? Právě tato země je v úzkém kontaktu s Jižní Koreou, kde je jedno z ohnisek nákazy. A dovolená v Emirátech patří ke vysněným destinacím, dokonce ke známkám luxusu, takže ji volí stále více Čechů  - a přesto může být nebezpečná. Německo v úterý oznámilo smrt pacienta, který se nakazil při únorovém pobytu v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech.

Rizikové cesty i dovolená

Po návratu se u něho projevil MERS. Na infekční klinice v Dolním Sasku se mu nemoc sice podařilo překonat, ale i pak mu selhávaly orgány a nakonec stejně zemřel. Také do Jižní Koreje infekci zavlekl místní podnikatel, který se počátkem května vrátil ze zemí Blízkého východu.  

Právě Blízký východ je zřejmě zdrojem nákazy touto nemocí,  kterou vedle eboly označil docent MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D už v loňském rozhovoru pro Žena.cz za největší biologická rizika současnosti. Přenáší se ze zvířat na lidi (velbloud, netopýr), ale i z člověka na člověka stejným způsobem jako chřipka.

Pozor na příznaky chřipky

Je zajímavé, kolik děsivě nebezpečných nemocí začíná jen jako chřipka. Nákaza se u prvního českého pacienta s podezřením na tuto infekci sice nepotvrdila,  ale přesto není důvod přestat být na pozoru. Včetně eboly, která nás děsila loni. MERS, stejně jako jeho  předchůdce SARS, s nímž má podobný původ v podobě nebezpečných koronavirů, se hlásí také tak. SARS v roce 2003 usmrtilo na 800 lidí. MERS má podle WHO podstatně větší úmrtnost. Naopak se však pomaleji šíří - naštěstí.

Nejvíce obětí zatím hlásí Saúdská Arábie. Celosvětově se virem infikovalo přes 1250 lidí a zemřelo jich přes 450, čísla se ovšem mění každý den. Proti MERS neexistuje žádná vakcína a ani se zatím přesně neví, jak nemoc účinně léčit. V Koreji zkoušejí terapii krevní plazmou, ale výsledky jsou zatím neprůkazné.

Na co si dát pozor?

  • příznaky běžného nachlazení (bolest hlavy, únava)
  • suchý kašel
  • teploty kolem 38 °C.
  • potíže při dýchání, zápal plic
  • dále přichází onemocnění až selhání ledvin

Co doporučuje ministr zdravotnictví:

  • Pokud máte odcestovat na Blízký východ nebo do Jižní Koreje, zvažte nutnost a důvody takové cesty.
  • Pokud se již nacházíte v rizikové oblasti, vyhněte se kontaktu se zvířaty, zvláště s velbloudy.
  • Pokud jste se vrátili z rizikové oblasti a při cestě či při návratu se objeví horečka vyšší než 38 °C, potíže s dýcháním, kontaktujte okamžitě svého lékaře nebo pohotovost a sdělte potřebné informace včetně údajů o pobytu v rizikové oblasti.
  • V případě, že jste na palubě letadla a máte příznaky, ohlaste to personálu na palubě.
  • V případě, že jste na letišti, neopouštějte jeho prostor a vyhledejte zdravotnickou službu.
  • Používejte roušky, dodržujte základní hygienická pravidla a co nejčastěji si myjte ruce.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Mají se Češi bát epidemie?

Trhaný spánek: Spěte na "dvě šichty", bude vám lépe

Viagra pro ženy konečně schválená! Brát se bude denně

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama