reklama

Menstruaci ovlivňuje 12 věcí: Stres i ostatní ženy

Málokterá žena funguje jako hodinky - respektive její cyklus. Obvyklých 28 dní se může zkrátit nebo naopak natáhnout, a dokonce pokaždé jinak.

Foto: Profimedia.cz

Málokterá žena funguje jako hodinky - respektive její cyklus. Obvyklých 28 dní se může zkrátit nebo naopak natáhnout, a dokonce pokaždé jinak.

Každé zpoždění menstruace však hned není důvodem k panice nebo naopak k radostnému úprku do obchodu s miminkovskými oblečky. Podívejte se, co všechno může ovlivnit příchod menstruace.

Ženský kolektiv

Po pár týdnech v "dámském kroužku" (na koleji, ve vězení, v kanceláři, ale i v rodině atd) budete pravděpodobně menstruovat všechny ve stejném termínu. To znamená, že některá se zpozdí, jiná zase o pár dní zrychlí. Synchronizace menstruace je prokázanou skutečností, ačkoli pro ni odborníci zatím nemají vysvětlení.

Doporučujeme: Téma:  Hormony a menstruace

Zřejmě za to mohou feromony, jež ženy vylučují v době ovulace. "Vysílají tak k ostatním signály, které v jejich těle vyvolávají fyziologické procesy, jež nastartují spuštění menstruace, nebo ji naopak zpozdí, aby se jejich cykly mohly sjednotit," vysvětlila Martha K. McClintocková, která tento jev zkoumala jako první. Později se ale ukázalo, že dlouhodobě tato synchronizace nefunguje.

Měsíc

Lunární fáze trvají stejnou dobu, jak ženský cyklus. Úzké spojení prokázala i věda. Skandinávská studie z roku 2011 uvádí  že 30 % žen mívá menstruaci právě kolem úplňku. Shodu s ostatními lunárními fázemi vykazovalo pouze 12 % žen.

Léky

Cyklus mohou ovlivnit všechny hormonální přípravky - třeba na štítnou žlázu, a dále steroidy nebo antipsychotika (v nich je hormon dopamin).  Hormonální systém organismu je tak povázaný  - a popravdě neprozkoumaný - že ho účinky léčiv mohou "poplést". Často se mluví i o tom, že menstruaci zpožďují i třeba antibiotika, ale tak to není. Zpozdí ji totiž spíš samotné onemocnění než léky, které na ně berete. Příkladem může být

Nastydnutí

Chřipka, rýma, nachlazení - to všechno jsou běžné nemoci, které na organismus působí jako svého druhu stres, takže se menze ani ovulace nedostaví. Nemusí to tak být vždycky, ale třeba nastydlé vaječníky nebo močový měchýř tento efekt mají téměř pokaždé. Samozřejmě cyklus ovlivní i vážné nemoci.

Vyčerpání

Může to být těžkou fyzickou prací, příliš náročnou sportovní dovolenou,  nebo i náročným cvičením a sportem. Speciálně u žen, které mají nízký obsah tuku v těle. V takové situaci mozek zastaví produkci hormonů, protože by tělo nedokázalo živit plod. Podle jedné studie z USA polovina sportujících žen  zažila mírné nepravidelnosti cyklu. Pár dní není nic vážného, ale pokud se menstruace nedostaví dvakrát, je to důvod k návštěvě gynekologa. Problém zvaný amenorrhea mj. ovlivňuje z dlouhodobého hlediska hustotu kostí.

Stres

Psychické a nervové problémy dokáží zafungovat úplně stejně jako fyzické vyčerpání. Mozek prostě řekne hormonům "stop". Někdy tak zapůsobí i změna zavedeného režimu, jako třeba stěhování, změna zaměstnání. Zajímavé je, že stejně jako stres si ženský organismus "vysvětlí" nedostatek spánku, případně jeho nepravidelnost.

Dálkové lety

Zpoždění tak mohou způsobit i časté přesuny do jiného časového pásma. Narušení biologických hodin organismu se totiž projeví i v řízení menstruačního cyklu. Zdravotní sestry s nočními službami, letušky na dálkových letech a podobné profese trpí často nepravidelnou menstruací. Část viny nese spánkový hormon melatonin, který ovlivňuje i reprodukční hormony.

Nadváha

Nadměrné tukové zásoby mohou zvýšit hladinu estrogenu, takže se nakonec z vaječníků přestanou uvolńovat vajíčka. Obézní ženy obvykle trpí nepravidelným, dlouhým, bolestivým a silným krvácením. Problém nekončí každoměsíčními nepříjemnostmi. Dlouhodobý nadbytek estrogenů totiž může vyústit i v rakovinu endometria, což je děložní sliznice.

Podváha

Přesně opačný problém než ten předchozí: tělo neprodukuje dostatek estrogenu. Pokud máte nízkou váhu dlouhodobě, nebývá to až tak vážné - horší je situace, kdy dramaticky zhubnete v krátkém čase. Typické jsou v tomto ohledu anorektičky.

Pesticidy

Pesticidy, které se používají v zemědělství k ochraně před škůdci, svými účinky napodobují hormony.  Podle studie, zveřejněné v odborné časopisu American Journal of Epidemiology 60 až 100 % žen, které jsou vystaveny účinkům pesticidů, mají prodloužené periody nebo trpí přímo ztrátou menstruace. Nemusíte na to ai pracovat v zemědělství - stačí žít na venkově nebo jíst příliš mnoho takto ošetřených plodin.

Věk

I když s přechodem se musí počítat, občas přece jen překvapí. Nejdřív se obvykle krvácení objevuje častěji, pak se cyklus prodlouží, až vymizí úplně. Někdy se může objevit už kolem čtyřicítky.

Antikoncepce

Paradoxně to může být právě ona, i když jednou z nesporných výhod je srovnání cyklu. Někdy to však chvíli trvá. Pilulky stabilizují výstelku děložní sliznice, ale potřebují na to stálý vyrovnaný přísun umělých hormonů. Proto se mají brát pravidelně ve stejnou dobu. Pamatujte však na to, že s HA pilulkami se ve skutečnosti nejedná o skutečné měsíčky - krvácení se v tomto případě nazývá pseudomenstruace.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Menopauza ve 24 letech? Problém (nejen) topmodelek

10 +1 pravidel zdravé rodiny: Jak žít a co jíst

Zelenina selhává: Kyseliny listové mají ženy v ČR málo

 

ÁHA

Odchod milované Libuše Šafránkové. Čím si diváky tolik získala? Sledujte DVTV | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama