reklama

Mějte rádi sama sebe, nikdo to za vás neudělá!

Kdo by vás měl mít rád, když se nemáte rádi ani sami? Jak to změnit a najít tak lepší cestu i k ostatním.

Foto: Isifa/Thinkstock

Naučte se mít rádi,  jedině tak naleznete vlastní spokojenost i lepší cestu  k ostatním. V májovém on-line rozhovoru o lásce i k vlastní osobě radila psycholožka Lucie Kolaříková.

Základ  problémů ve vztazích - a samozřejmě nejenom těch milostných - obvykle začíná u nás samých. Každý člověk by měl mít rád především nejdůležitější osobu v životě: sám sebe. "Pěstování dobrého vztahu k sobě sama zvedá sebevědomí a snižuje strach jít do neznáma, dělat nové kroky," odpověděla naše odbornice například čtenářce Nikol.

Mějte se rádi, nikdo to za vás neudělá

Dobrý vztah k vlastní osobě předpokládá uznání a respekt ke svým schopnostem a potřebám. Sebeláska příznivě ovlivňuje nejen psychiku, ale především mezilidské vztahy, výchovu dětí, osobní systém hodnot, sebevědomí, životní směrování. Působí i na hladinu stresu, nebo naopak psychickou pohodu a vyrovnanost

Doporučujeme: Co udělá stres s vaším tělem? Zestárnete o 10 let 

Nejdůležitější je přijmout sebe sama i se svými chybami a smířit se s nimi. Diplomovaná psycholožka Lucie Kolaříková která je zároveň autorkou první odborné knihy v ČR na toto téma - Učebnice sebelásky - radila, jak toho dosáhnout, i když máme velké břicho, akné, ošklivý nos nebo cokoli. Mějte se prostě rádi i tak! A také bychom se měli naučit odpouštět sobě i druhým.

Láska stojí za riziko

"Není ale sebeláska spíš sobectvím, kterého je ve světě  až moc, ptal se například Martin.  "Sobectví není sebeláska, jak ji šířím. Moje odpověď je tedy" Ne, sebelásky není moc, ale naopak málo, protože kdyby jí bylo hodně, není tady to zmíněné sobectví!" vysvětlila psycholožka Kolaříková. 

Lucie radila i v konkrétních případech : "Každý vztah je risk, zvlášť když jste předtím byla zraněná. Když to nevyzkoušíte, nebudete vědět, jestli to za to stálo, nebo jestli jste něco nepropásla. Pokud Vás tento člověk tedy opravdu přitahuje, něco ve vás říká velké ANO, představa, že by odešel z Vašeho života, vás trápí, tak věřím, že stojí za to riskovat. A kdyby to pak nevyšlo, jste zase o něco moudřejší, víte tedy lépe, s kým ne. A pak můžete jít riskovat nanovo :). Věřím, že láska stojí za to riziko."

Odpovědi Lucie Kolaříkové na všechny dnes položené otáky naleznete v on-line rozhovoru dole pod tímto článkem.

Náš odborník

Dipl. psych. Lucie Kolaříková

Vystudovala interkulturní, manažerskou a klinickou psychologii na univerzitě v německém Regensburgu (Řezně). Na toto studium navázala výcviky a kurzy zaměřenými na transakční analýzu, neurolingvistické programování, koučování, systemické konstelace, zrychlené učení, ženský seberozvoj a mnoho dalšího. Již od roku 2002 vede semináře a programy, v nichž se snaží inspirovat klienty ke šťastnějšímu a svobodnějšímu životu.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Dva vitamíny vyléčí většinu nemocí, říká Milan Calábek

Češi mají výjimku: Manželství jim život neprodlouží

5 rad pro posílení vůle. Při hubnutí pomůžou i fotky

Češi v Primarku: Výlet i zábava, lidi za udržitelnost platit nechtějí, říká Louženská | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama