reklama

Matkou v 65 letech? Víme, proč tak hrozně riskuje

Milovnice dětí nebo nezodpovědná hazardérka se zdravím a životem. Berlínská učitelkačeká čtyřčata v 65 letech.

Foto: Profimedia.cz

Třináct děti, sedm vnoučat a znovu těhotná - tentokrát to budou ještě ke všemu čtyřčata. Kdyby se jednalo o zprávu z nějaké země třetího světa, asi by neudivila. Jde však o učitelku z německého Berlína.

Už to by stačilo na zápis do Guinesovy knihy rekordů. Ten už měla v kapse tak jako tak, když v roce 2005 porodila dceru Leliu. Tehdy totiž bylo Annegret Raunigkové 55 let. Jenže teď jí je ještě o 10 víc - skutečně 65 let! Až se děti v létě narodí, a hlavně pokud všechno dobře dopadne, stane se nejstarší matkou čtyřčat na světě.

Riziko je vysoké

Těhotenství je výsledkem dárcovství jak spermií, tak vajíček, a umělé oplodnění podstoupila v zahraničí, protože v Německu by tento zákrok nepovolili. Ani u nás ne - v ČR je ze zákona věk matky - příjemkyně limitován hranicí 49 let. 

Doporučujeme: Co se děje s ženskými vajíčky mezi 30. a 40. rokem?

Jak ale je vůbec možné, že žena ve vyšším věku otěhotní, i když uměle? Dodávaním hormonů děložní sliznice naroste a je schopna přijmout darované oplodněné vajíčko. Už to je dramatický zásah do organismu.

Při umělém oplodnění navíc často dochází k vícečetnému těhotenství. To vždy znamená riziko - i když v tomto případě nikoliv genetické. Darovaná vajíčka a spermie obvykle nesmí pocházet od dárců starších 35 let, takže geneticky vzato to ani nebudou její vlastní děti.

Ženě hrozí i smrt

Přesto je velkým problémem možnost předčasného porodu. Už proto, že děloha ani v mladších letech není příliš připravená na víc než jedno dítě. Může se stát, že by třeba děti potřebovaly doživotní ošetřovatelskou péči, narodily se hluché či slepé či jinak neurologicky postižené.

Mnohočetné těhotenství je zátěží i pro matku, natož ve věku, v němž je paní Raunigková. Klade velké nároky na ženin organismus, zejména na kardiovaskulární systém, zvyšuje se riziko trombózy, vysokého tlaku, nebo těhotenské cukrovky či vykrvácení.

Proto u nás platí systém úhrad umělého oplodnění tak, že matkám se hradí čtyři vložení (neboli transfery) oplodněných vajíček do dělohy, jen když první dva budou pouze s jedním embryem. I to se lékařům zdá moc a chtěli by uzákonit transfer pouze jednoho embrya.

Nejstarší matky světa

V minulosti byla údajně nejstarší ženou, která porodila dítě, Ellen Ellisová z Walesu, která měla v roce 1776 porodit své třinácté dítě ve věku dvaaosmdesáti let. Nejstarší úředně potvrzenou matkou současnosti byla rumunská univerzitní profesorka Adriana Iliescu z Bukurešti, která porodila dvojčata v 67 letech.

Ve všech případech však šlo o přirozené těhotenství, které zaskočilo nejen lékaře, ale i samotné matky. Umělé oplodnění i ve vyšším věku, se bohužel stalo výnosným byznysem, především mimo Evropu. Například Carmen Bousadová, která se stala také v 67 letech v Barceloně matkou dvojčat (a málem přitom zemřela), údajně lhala o svém věku lékařům na reprodukční klinice v USA, kde se nechala oplodnit. Prvenství by ale připadlo Omkari Singhové, které se narodila dvojčata v sedmdesáti letech - prý! - na indickém venkově se na občanky moc nehraje.

Prostě předpokládá ...

Poslední dítě se Annegret Raunigkové narodilo před  necelými 10 lety. Tu svoji šťastnou třináctku má celkem s pěti různými tatínky. K dalšímu pokusu ji teď však přivedla právě nejmladší devítiletá dcera, která si taky přála mít doma miminko na hraní stejně, jako to zažili starší sourozenci. Krásný důvod, proč riskovat život a zdraví. ... A tak paní učitelka absolvovala několik pokusů o umělé oplodnění, až to konečně vyšlo

Těhotenství se prý zatím vyvíjí dobře a bez větších komplikací. Paní  Raunigková byla sice v šoku, když jí i lékařům ultrazvuk ukázal, že čeká hned čytři potomky, ale o nabídce lékařů snížit počet embryí ani na chvíli neuvažovala. "Nijak zvlášť se toho nebojím," řekla. "Prostě předpokládám, že zůstanu zdravá a fit. A pokud jde o to, jak si zorganizovat věci, už mám dost zkušeností, takže to pro mě nebude nic nového," dodala.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

6 věcí, co ovlivní umělé oplodnění

Snězte to zaživa: Je syrové jídlo zdravější?

Detoxikace musí jít do hloubky. Jinak nemá cenu


 

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama