reklama

Máte strach ze ztráty telefonního signálu? Nejste sami

Pod odborným názvem nomofobie se skrývá strach z odříznutí od mobilního telefonu. Máte ji?

Foto: Samsung

Mobilní telefony s námi nejsou zase až tak dlouho. Přesto si za několik desítek let své existence dokázaly podmanit lidstvo. Přestože sto let nazpátek se teprve rozvíjela telefonní síť, dnes je život bez smartphonu v kapse schopného spojit nás s celým světem nemyslitelný. A když se k něčemu upneme, snadno to ovlivní naši psychiku a měřítka se povážlivě posunou.

Už před čtyřmi roky se tak hovořilo o nomofobii (vychází ze slovního spojení „no mobile phobia") a situace se nezlepšuje. Závislost na mobilních telefonech sílí.

Když víte, že můžete zavolat

Nový průzkum ve Velké Británii na vzorku tisícovky obyvatelstva zkoumal, jak moc jsme přilnuli k mobilním telefonům. Společnost SecurEnvoy se ptala, jestli se obávají ztráty kontaktu s mobilním telefonem. Šedesát šest procent odpovědělo kladně. Jedná se tak o nárůst z padesáti tří procent před čtyřmi lety, kdy průzkum prováděla britská firma The Post Office. Nejde přitom ani tak o závislost na zábavných aplikacích pro mobily nebo kontrole e-mailů. Hlavní je potřeba vědomí neustálé dostupnosti okolí.

Užitek z mobilů v nebezpečných situacích

Otázkou zůstává, jestli to v civilizovaném světě není přehnaná obava. Mobilní telefony totiž fungují jako skvělá bezpečnostní pojistka, mobilní telefon dětí umožňuje kontrolu. Výhodnější funkce však nabízí v oblasti odříznuté od světa, kde se člověk dostane snadno do nebezpečí (známe příběh filmu 127 hodin podle skutečných událostí).

Každopádně z výzkumu vyplynulo, že k náklonnosti k nomofobii se přihlásilo 77 % mladších 24 let a 68 % věkové skupiny dvacet pět až třicet čtyři let. Čtyřicátníci jsou pak klidnější než lidé starší 55 let. Se strachem převažují ženy - 70 % oproti 61 % u mužů.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama