reklama

Máte doma zvíře? Jak se správně starat a krmit radila veterinární lékařka

Češi jsou národem milovníků zvířat – skoro v každé domácnosti najdeme nějakého mazlíčka, ať už má srst, peří, nebo šupiny. Jak na správnou péči radila veterinářka.

Foto: Shutterstock

I vaše dnešní dotazy prokázaly, že "civilizační" choroby se bohužel nevyhýbají ani našim zvířecím kamarádům. Například obezitou trpí nejen psi a kočky, ale už i králíci!

Náš dnešní host - MVDr. Ivana Virágová z příbramské veterinární klinky v takovém případě radila především rozdělit denní krmení do dvou dávek. K různým názorům na krmení průmyslovými granulemi, veganskými granulemi, BARFem nebo vařeným připomněla, abychom hlavně nezapomínali, že pes je všežravec a kočka masožravec. 

Hodně jste ptali na ochranu domácích mazlíčků před parazity. Veterinářka Virágová doporučila z vlastní zkušenosti antiparazitární tablety. Považuje  je z hlediska komfortu majitelů za nejvhodnější, neboť se nedoporučuje dotýkat se srsti, na níž byly aplikovány antiparazitární kapky, či se dotýkat obojku, který je účinnými látkami napuštěn.

"Tablety účinkují celých 12 týdnů, nemají žádné výrazné vedlejší účinky, mohou je jak březí tak kojící fenky a je možné je bez obav používat u plemen s možným výskytem mutace v genu MDR 1, který pacienty predisponuje k potencionálně smrtelné neurotoxicitě při použití různých léčiv, včetně antiparazitik. Mezi taková plemena patří například kolie, šeltie, australský ovčák, německý ovčák nebo dlouhosrstý vipet. Další možností jsou obojky s délkou účinku od čtyř až osmi měsíců, případně pipetky za krk," uvedla MVDr. Virágová.  

Lékařka rovněž ve svých odpovědích varovala před zanedbáváním stavu zubů u koček, u nichž může být obzvlášť nebezpečné. 

Velkým tématem vašich dotazů byla výchova zvířat, obzvlášť co se týká psů. MVDr. Virágová doporučila návštěvu kynologického cvičiště, ať už jde o odnaučení štěkání, takzvané "vyjíždění" po ostatních zvířatech nebo ničení věcí. Ptali jste se také na další problémy s chováním, například bázlivost, ale také třeba na rýmu u potkánků.

Všechny odpovědi doktorky Virágové na  vaše dotazy naleznete v online-rozhovoru dole pod článkem. 

Naše odbornice

MVDr. Ivana Virágová

Vystudovala veterinární lékařství na VFU v Brně, promovala v roce 2007. Po ukončení studia se začala naplno věnovat praxi malých zvířat na veterinární klinice Na Weilovně v Příbrami. Věnuje se všeobecné iinterní medicíně psů a koček, oftalmologii, chorobám exotických zvířat a drobných savců. Doma má kočku Paní Perchtu a na klinice jí pomáhá kocour Bedřich.

Máte zvíře? Jak se správně starat a krmit radila veterinářka

Rozhovor byl ukončen. Odpovědi na vybrané dotazy naleznete níže.
?
Marie
| 24. 10. 2016
Čím mám krmit Šitzu? Jak udržet jeho chrup v pořádku? Díky za odpověď.
MVDr. Ivana Virágová
MVDr. Ivana Virágová
Dobrý den, doporučuji denní čištění, minimálně však 3x týdně pomocí zubního kartáčku a speciální pasty. Dále je možné použít různé preparáty (Plaque-off).
?
Kristína
| 24. 10. 2016
Dobrý den,máme doma kocoura,je to obyčejná kočka domácí,stáří 1 rok,je kastrovaný,držíme ho jenom v bytě.Jaké další očkování by měl dostat v tomto věku,jestli máme nechat udělat i vyšetření kyselosti moči, a kolikrát do roka nechat udělat test,co všechno doporučujete,ať něco nezanedbáme.U kocorka pozorujeme povislé bříško u zadních nohou,kocourek tlustý není,čím to teda je,a jestli to není známka nemoci.Moc děkuji !
MVDr. Ivana Virágová
MVDr. Ivana Virágová
Dobrý den, i domácí kočičku doporučuji naočkovat, nežije ve sterilním prostředí. Vhodné očkování Vám doporučí Váš veterinář. Co se týká vyšetření moči, není to nutné, pokud nepozorujete žádné zdravotní potíže (častější močení, nucení na močení, bolestivost při močení). S největší pravděpodobností povislé bříško je opravdu tuková tkán.
?
Šárka
| 24. 10. 2016
Dobrý den paní doktorko,
máme šestiměsíční štěně, které je od malička bojácné, lekavé a nedůvěřivé. Chodili jsme na cvičák, ale její chování je pořád stejné. Brali jsme si ji v 9 týdnech. Mohla byste mi poradit, jak co nejvíce můžeme odbourat její bázlivost? Děkuji
MVDr. Ivana Virágová
MVDr. Ivana Virágová
Dobrý den, doporučuji navštívit odborníka přes poruchy chování.
?
Milada
| 25. 10. 2016
Dobrý den,
máme 8 letého kocourka, kterému diagnostikovali sklon k trombózám a potíže se srdcem (zvětšení levé komory). Je možné mu kromě léků nějak pomoci i vhodnou stravou?
Děkuji za odpověď.
MVDr. Ivana Virágová
MVDr. Ivana Virágová
Dobrý den, rozhodně nepřekrmujte, nadváha v tomto případě stav zhoršuje.
?
janďa
| 25. 10. 2016
Dobrý den,
je možné odnaučit zakrslého králíka (samečka) obtěžování? Když ho pustím z klece, běhá mi kolem nohou, škrabe a okusuje mi je. Někdy má snahu si na moji nohu naskočit.
MVDr. Ivana Virágová
MVDr. Ivana Virágová
Dobrý den, může pomoci kastrace.
?
Jita
| 25. 10. 2016
Dobrý den,
naše kočka (10let) je čerstvě po operaci postvakcinačního sarkomu. Máte zkušenosti s podáváním homeopatik a jiné preventivní léčby? Prosím o tipy. Děkuji.
MVDr. Ivana Virágová
MVDr. Ivana Virágová
Dobrý den, je mi líto, že byl u Vaší kočičky diagnostikován postvakcinační sarkom. je to vážná diagnoza, ale bohužel s alternativní medicinou nemám zkušenosti.
?
Boulová
| 25. 10. 2016
Dobrý den, máme doma papouška sumbského mládě z května, dovezli jsme ho trošku se nachladila tak byla přeléčena antibiotikama a teď nechce vůbec jíst ani dokrmovat. Pouze bere piškot z prstu a to musí být namočený. Potřebovali bychom jí nějak rozjíst. Glukopur dáváme do vody. Děkuji
MVDr. Ivana Virágová
MVDr. Ivana Virágová
Dobrý den, navštivte veterináře, rozhodně doporučuji nepodceňovat!
?
Liduska
| 25. 10. 2016
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat jak odnaučit fenku bázlivosti. Děkuji
MVDr. Ivana Virágová
MVDr. Ivana Virágová
Dobrý den, trpělivost, s tímto problémem je Vám schopný pomoci odborník přes poruchy chování.
?
Šepsová Alena
| 25. 10. 2016
Dobrý den, mám shi-tzu dvouletou fenku léčenou na zúženou tracheu a zvětšené srdíčko. Nejsem si jistá, zda stačí venčit 4x denně po cca 30ti minutách, jen pomalou vycházkou.Děkuji
MVDr. Ivana Virágová
MVDr. Ivana Virágová
Dobrý den, záleží na stavu pejska. Pokud vycházky toleruje, není to problém.
?
Iva
| 25. 10. 2016
Dobrý den.
Máme 3 - letého venkovního kocourka. Před rokem jsme zjistili, že má ulomený 1 velký spodní zub. Jí normálně granule i konzervy. Nyní mi připadá zbylá část zubu v dásni jako zkažená. Je to pro něj nebezpečné ?
MVDr. Ivana Virágová
MVDr. Ivana Virágová
Dobrý den, doporučuji navštívit veterináře. U kočiček nesmí zůstávat části zubů v dásni, způsobují silné záněty a kočičku bolí, následně nejí a to je pro ni nebezpečné.
?
DžejDžejová
| 25. 10. 2016
Dobrý den, manžel je strašné zvíře, co mám dělat?
MVDr. Ivana Virágová
MVDr. Ivana Virágová
Dobrý den, pokud je agresivní a štěká, nasaďte protištěkací obojek. Jedna má klientka mi říkala, že jí výcvik trval 40 let, vytrvejte :-)
?
Mates
| 25. 10. 2016
Dobrý den, paní doktorko. Žijeme na vesnici, kde má spoustu venku pobíhajících psů i koček blechy. Náš labrador samozřejmě na procházkách pobíhá volně a neradi bychom si blechy zatáhli do domu, už je jednou měl a bylo to peklo. Čím je nejlepší psa dlouhodobě chránit?
MVDr. Ivana Virágová
MVDr. Ivana Virágová
Dobrý den. Užívání antiparazitárních tablet je z hlediska komfortu majitelů nejvhodnější, neboť se nedoporučuje dotýkat se srsti, na níž byly aplikovány antiparazitární kapky, či se dotýkat obojku, který je účinnými látkami napuštěn. Tablety účinkují celých 12 týdnů, nemají žádné výrazné vedlejší účinky, mohou je jak březí tak kojící fenky a je možné je bez obav používat u plemen s možným výskytem mutace v genu MDR 1, který pacienty predisponuje k potencionálně smrtelné neurotoxicitě při použití různých léčiv, včetně antiparazitik. Mezi taková plemena patří například kolie, šeltie, australský ovčák, německý ovčák nebo dlouhosrstý vipet.
Další možností jsou obojky s délkou účinku od 4-8 měsíců, případně pipetky za krk.
?
Rennie
| 25. 10. 2016
Paní doktorko, letos manžel koupil v petshopu nějaké kapky za krk proti klíšťatům a blechám, dávali jsme to po měsíci asi od května do srpna, ale stejně měl Roník asi dvě přisátá klíšťata. Tak mne teď napadlo se zeptat, s čím máte zkušenost vy, proti těmhle parazitům.
MVDr. Ivana Virágová
MVDr. Ivana Virágová
Dobrý den, já doporučuji svým psím klientům tabletu Bravecto. Užívání antiparazitárních tablet je z hlediska komfortu majitelů nejvhodnější, neboť se nedoporučuje dotýkat se srsti, na níž byly aplikovány antiparazitární kapky, či se dotýkat obojku, který je účinnými látkami napuštěn. Tablety účinkují celých 12 týdnů, nemají žádné výrazné vedlejší účinky, mohou je jak březí tak kojící fenky a je možné je bez obav používat u plemen s možným výskytem mutace v genu MDR 1, který pacienty predisponuje k potencionálně smrtelné neurotoxicitě při použití různých léčiv, včetně antiparazitik. Mezi taková plemena patří například kolie, šeltie, australský ovčák, německý ovčák nebo dlouhosrstý vipet.
Pokud se jedná o kočičku, tak je možné použít řadu prověřených preparátů proti blechám, ať již jde o kapky, které se aplikují kočce mezi lopatky (tzv. spot-on), obojky, spreje nebo pudry. Vedle těchto preparátů nabízí naše klinika též velmi účinný preparát v podobě tablety proti blechám, která se zvířeti podává jednou měsíčně a zabíjí blechy již do třiceti minut od její aplikace.
?
Petr
| 25. 10. 2016
Přeji krásný den
Naše 1.5 letá Rotvallerka si při hře pravděpodobně poranila tlapku (podle pohmatu) nemůže došlápnout a nohu má při chůzi přizvedlou. Z důvodu že vet je tu až v pátek prosím o radu jestli máme třeba ledovat. Mockrát děkuji za odpověd
MVDr. Ivana Virágová
MVDr. Ivana Virágová
Dobrý den, nemám dostatek informací k tomu, abych Vám dokázala fundovaně odpovědět.
?
Jana
| 25. 10. 2016
Dobrý den, v článku je uvedeno, že poradíte jak psa odnaučit štěkat. Máme krátkosrstou kolii, štěká ráda a dlouho na každého psa který projde kolem našeho plotu. Elektrický obojek jí dávat nechci.
Děkuji za odpověď
MVDr. Ivana Virágová
MVDr. Ivana Virágová
Dobrý den, vzhledem k nedostatku informací nejsem schopna určit příčiny. Doporučuji navštívit kynologické cvičiště.
?
Lenka
| 25. 10. 2016
Dobrý den, jak krmit kastrovanou fenu - kříženku (3 roky), 43kg , aby nepřibírala, je lepší denní dávku rozdělit na ranní a večerní jídlo, nebo pouze jednou ? Dostává Brit Light .Děkuji .
MVDr. Ivana Virágová
MVDr. Ivana Virágová
Dobrý den, já bych raději dávku rozdělila.
?
Sophie
| 25. 10. 2016
Jak vykrmit pejska?

Dobrý den, mám fenku kavalíra, 1 rok, váha 5,0kg +-. Celý život bojujeme s váhou, je hodně drobounká (rodiče taktéž malí, dle ideálu standardu ale na nížší hranici). Skoro vůbec nejí, zkoušíme už všechno - superprímiové granule (dle složení takže MARP, Acana, Applaws, Bosch premium,...), barf, vařené maso...prostě všechno co nás napadne. Pokud jí něco zaujme, stejně jen na chvíli a pak to zase nechce. Denní příjem má od štěněte max 1-2% hmotnosti a to jí krmíme z ruky, vnucujeme, ochucujenem...je i docela kostnatá. Ostatní říkají, že je hubená, ale není to nic strašného. Byli jsme i u dvou veterinářů na testech a nic. Nevím si už rady, chci aby měla alespoň tu spodní hranici 5,5kg. Bojím se, jestli není nějaká špatná, nebo aby neměla pak zdravotní problémy jak je malá. Původně jsme ji chtěli jako chovnou protože má výborný rodokmen, ale obávám se že pokud nepřibere tak na výstavní kariéru i chov můžeme zapomenout...děkuji
MVDr. Ivana Virágová
MVDr. Ivana Virágová
Dobrý den, podle Vašeho dotazu to vypadá, že čeká, s čím přijdete příště, jestli to třeba nebude lepší. Doporučuji podat superprémiové krmení a 2-3 dny neměnit. to vaší fence neublíží. Vy tím však zjistíte, zdali se jedná o hlubší problém, nebo je pouze zmlsaná. Pokud tři dny nebude přijímat potravu, navštivte veterináře.
?
Dana
| 25. 10. 2016
Dobrý den.Máme asi ročního křížence asi retvívra.Krmím syrovým masem,někdy sní trochu granulí Fitmin.Mám přidávat nějaké doplňky?Přílohy ani zeleninu nechce,venku se někdy "pase".Mimo jiné mu dávám vepřové hrtany,ale dočetla jsem se,že můžou obsahovat zbytky štítné žlázy.Můžete mi poradit,jak ji poznám,abych ji mohla odřezat?Někdy je tam taková tmavě červená jakoby prorostlá hrudka zvláštní konzistence,ani maso ani chrupavka.Může to být ono?Škodí nějak,pokud to někdy pes sní? Děkuji moc
MVDr. Ivana Virágová
MVDr. Ivana Virágová
Dobrý den, krmení BARFem je o něco náročnější. Doporučuji dohledat další informace, případně se ještě poradit se svým veterinářem o možnostech krmení.
?
Jílovská
| 25. 10. 2016
Paní doktorko, jak mám zbavit psa blech? Přitáhl to bůhvíodkud, už je to měsíc, použili jsme spreje, vykoupali, vystříkali i pelech. Ale pořád se objevují, i když v trochu menším množství. Je to kokršpaněl. Děkuji Jílovská.
MVDr. Ivana Virágová
MVDr. Ivana Virágová
Dobrý den, na tuto problematiku jsem se více rozepsala ve článku http://www.weilovna.cz/klinika/jak-celit-blecham
Na našem pracovišti máme výbornou zkušenost s přípravkem Bravecto, který funguje tři měsíce na blechy i klíšťata a je ve formě chutného pamlsku. Užívání antiparazitárních tablet je z hlediska komfortu majitelů nejvhodnější, neboť se nedoporučuje dotýkat se srsti, na níž byly aplikovány antiparazitární kapky, či se dotýkat obojku, který je účinnými látkami napuštěn. Tablety účinkují celých 12 týdnů, nemají žádné výrazné vedlejší účinky, mohou je jak březí tak kojící fenky a je možné je bez obav používat u plemen s možným výskytem mutace v genu MDR 1, který pacienty predisponuje k potencionálně smrtelné neurotoxicitě při použití různých léčiv, včetně antiparazitik. Mezi taková plemena patří například kolie, šeltie, australský ovčák, německý ovčák nebo dlouhosrstý vipet.
?
Markéta
| 25. 10. 2016
Dobrý den.Máme roční kříženku,přes den na zahradě.Hodně štěká,ani nevíme na co.Vyskočí na boudu a štěká a štěká.Není tam sama,je tam s dalším psem.Dá se s tím něco dělat?Děkuji
MVDr. Ivana Virágová
MVDr. Ivana Virágová
Dobrý den, je možné použití tzv. protištěkacího obojku.
?
Lucka
| 25. 10. 2016
Dobrý den, mám doma 18 měsíčního labradora. Nemáme prakticky žádné velké problémy, od mala jsme ho učili samostatnosti a poslušnosti. Poslední dobou (2 měsíce) se stává, že pokud má doma zůstat dopoledne sám, než přijedu z práce vyvenčit, rozkouše a sežere mi peřiny a povlečení. Myslím si, že se nudí, i když má doma hromadu hraček na zabavení a je učen "na místo" - i když tam stejně celé dopoledne asi nevydrží. Nechci ho dávat ven na celý den a hlídání na celou dobu, co jsem v práci taky nemám (jen na odpolko). Poradíte mi prosím? Zavírat do klece mi přijde trochu moc ... Díky
MVDr. Ivana Virágová
MVDr. Ivana Virágová
Dobrý den, doporučuji navštívit kynologické cvičiště, toto je na rozsáhlou diskusi, ale je to řešitelné :-)
?
Zdeněk
| 25. 10. 2016
Dobrý den, máme kočičku Ragdol, papírová, 8 let, kastrovaná, pravidelně očkovaná a od červovaná. Je pouze doma, jde pouze na procházku pod dohledem a má ráda trávu, vážila 5kg. Sedm let neměla žádný problém a cca před rokem začala mít řidší stolici a začala hubnout, byla na vyšetření u veterinárního lékaře, kde dostala léky a byl odebrán vzorek, ve vzorku se nic nenašlo. Cca po měsíci se zklidnilo, ale nebylo to tak jak předtím, nyní zase stolice zřídla. Kočička má dle mého i někdy kreče, a hrbí se a mňouká, následně jde na záchod a má průjem a jde z ní i dost vzduchu, někdy se stane že i na záchod nedojde. Krmení dostává následující, granule Royal Canin Sterilised, kombinujeme s VIVAVITA pro starší kočky, masové kapsičky Applaws Tuna fillet, jako pamlsek dostává tyčinky TOPIC premium Quality s 95% masa, pije vodu ze studny, jednou za čas ji ředíme heřmánkovým čajem. Vodu užíváme všichni. Jak ji prosím zbavit průjmu a pravděpodobně i bolestí. Děkuji.
MVDr. Ivana Virágová
MVDr. Ivana Virágová
Dobrý den, doporučuji navštívit Vašeho veterináře, který Vaši kočičku klinicky vyšetří, případně odebere vzorek krve, stolice... a ze získaných výsledků zhodnotí zdravotní stav Vašeho kocourka. Prozatím doporučuji krmit pouze jeden druh granulí.
?
Alexander Höfer
| 25. 10. 2016
Dobrý den, jak často v denním intervalu máme krmit britského modrého kocoura. Váží mezi 6 - 7 kg. Dáváme mu kvalitní, ale syrové maso, smetanu a samozřejmě kapsičky, méně již granule. Je to tak v pořádku? Děkuji za odpověď. S pozdravem Höfer
MVDr. Ivana Virágová
MVDr. Ivana Virágová
Dobrý den, Vašeho kocourka můžete krmit tzv. ad-libitum, tzn. může mít přístup ke krmení celý den. Tedy pokud nepřiměřeně nepřibírá.
?
Lenka
| 25. 10. 2016
Dobrý den paní doktorko, mám potkany, kteří mají problém s horními cestami dýchacími. Naposled, když jsme byli na veterině, si je paní doktorka poslechla, ale nenasadila léčbu, protože pouze trochu vrkají, ale nemají kolem oček ani nosu porfirin, ani jiné žádné vážnější projevy. Poradila mi sirup na posílení imunity, který jim denně podávám. S tím, že se mám zastavit, pokud by se stav zhoršil. Problém je, že je to již několik týdnů a potkani chvilku vrkají, chvilku ne a nevím tedy, zda je kvůli nelepšícímu stavu na veterinu dovézt či nikoliv. Vzhledem k tomu, že je venku již chladno, se bojím, že bych jejich stav cestou na veterinu zhoršila. Potkani jsou krom občasného vrkání aktivní, žerou bez problémů, ani nijak často nepčikají, okolí nosu a očí čisté bez porfirinu, z čumáčku jim taky neteče. Je jim necelý rok.
MVDr. Ivana Virágová
MVDr. Ivana Virágová
Dobrý den, pokud se Vám zdravotní stav Vašich potkánků nelíbí, doporučuji navštívit veterinu, kde Vám udělají doplňující vyšetření, např.RTG.
Sirup na posílení imunity (s obsahem betaglukanů?) je rozhodně prospěšný
?
Tereza
| 25. 10. 2016
Dobrý den. Někteří lidé, včetně veterinářů, kritizují krmení zvířat veganskými granulemi a osočují veganské majitele z týrání, přestože jejich zvířata dlouhodobě velmi dobře prospívají, ba se často zbavila různých projevů alerige. Sami však často propagují běžné granule oproti barfu. Pokud zastáváte také tento kritický názor, můžete prosím vysvětlit, proč by mělo být špatné krmit zvíře granulemi, ve kterých jsou všechny potřebné živiny (bílkoviny, vitamíny atd.), jen získané z jiných zdrojů než z odpadních produktů masného průmyslu (paznehty, kůže, kostry, zobáky, peří...)? Pokud jde o argument přirozenosti, tak jakékoliv granule mají hodně daleko od toho, co by zvíře jedlo "v přírodě". Pokud jde o taurin potřebný u koček, do všech granulí, i těch "masových", se stejně přidává uměle. Opravdu mě zajímá, jestli má kritika racionální podklad nebo jde jen o neochotu přistoupit na jiný možný přístup a urputné držení se dosavadních zvyků.
MVDr. Ivana Virágová
MVDr. Ivana Virágová
Ještě jednou dobrý den Terezo, pes je od přírody všežravec, kočka masožravec. Toto je otázka na velice dlouhou diskusi, na kterou bohužel v tuto chvíli nemám prostor.
?
Tereza
| 25. 10. 2016
Dobrý den. Proč stále tolik veterinářů propaguje názor, že kočky mohou být kastrované nejdříve v půl roce/po prvním mrouskání a kocouři ještě později? Existuje řada studií ze zahraničí, které vyvrátily názory, že zejm. u kocourů dřívější kastrace zvyšuje riziko problémů močových cest. Proč většina českých veterinářů tyto studie ignoruje? To se na škole učí podle 20 let starých poznatků? Existuje nějaká iniciativa, která se snaží tyto zastaralé přístupy změnit? Nebo je naopak některé kapacity urputně mezi veterináři udržují?
MVDr. Ivana Virágová
MVDr. Ivana Virágová
Dobrý den, každý veterinář má na tuto problematiku vlastní názor a není možné abych zde mluvila paušálně za všechny své kolegy.
?
Jitka Marková
| 25. 10. 2016
Dobrý den,
mám 5ti letou kočičku, a od ní letošní letní koťátko - také je to kočička. Koťátko je teď už větší, stará kočka, tedy její mamina se s ní teď vůbec nesmáší. Syčí na ni, bije ji tlapkami. Stará kočka je na mně hodně závislá, jako malá nebyla vůbec zvyklá na lidi, hodně dlouho trvalo než šla se mnou domů a než si zvykla na ostatní. Na mě je fixovaná tak, že když zavolám, přijde jako pejse a poslouchá. Koště jsem měla zamluvené, ale když jsem zjistila, do jakého prostředí by šlo, tak jsem si ho nechala. A teď se tyto dvě kočky nesnášejí, Zlepší se to někdy?
MVDr. Ivana Virágová
MVDr. Ivana Virágová
Dobrý den, kočky jsou individualisté. Je potřeba trpělivosti. Vzhledem k neznalosti přesné anamnézy (kde kočičky bydlí, kde mají toalety a kolik jich je, v jakém prostředí přesně žijí) nelze zodpovědně odpovědět. Váš veterinář Vám jistě poradí.
?
Dana
| 25. 10. 2016
Dobrý den.Máme dva psy,psa asi rok a kastrovanou fenku o 2 měsíce starší.Venku jsou v pohodě,ale doma mají tendence se rvát,musíme je mít odděleně.Poradíte,co s tím?Děkuji
MVDr. Ivana Virágová
MVDr. Ivana Virágová
Dobrý den, příčin tohoto chování může být celá řada. Doporučuji navštívit kynologické cvičiště.
?
Katka Klímová
| 25. 10. 2016
Dobrý den, paní doktorko, chtěla bych se zeptat, zda je možné předcházet onemocnění jater u psů? Čím krmit? děkuji
MVDr. Ivana Virágová
MVDr. Ivana Virágová
Dobrý den, vhodnou volbou krmiva můžete rozhodně správnou funkci jater udržet co nejdéle. Zcela eliminovat však nebezpečí poškození jater nelze. Doporučuji přidávat přípravky, které obsahují ostropestřec mariánský.
?
Eva
| 25. 10. 2016
Dobrý den, máme dvouměsíční štěně boxera, krmíme superprémiovýma granulema a přidáváme maso. Granule má ad libitum. Štěněti jsou vidět všechna žebra. Roste dobře, ale trošku by přibrat mohlo. Čím krmit?
MVDr. Ivana Virágová
MVDr. Ivana Virágová
Dobrý den, superprémiové granule rozhodně doporučuji, každý výrobce má vlastní výživovou tabulku, kterou byste se měli řídit. Pokud se Vám zdá, že štěňátko je přesto velice vyhublé, navštivte veterináře, který zhodnotí výživný stav. Doporučuji svým klientům přinést v tomto případě tzv. směsný vzorek trusu, to je ze tří po sobě jdoucích dnů.
?
Marie Marková
| 25. 10. 2016
Dobrý den,

mám 11. kocourka a teď přestal jíst. Byla jsem s ním na veterine, vzali mu krev, zjistili mu jen zvýšený bilirubin a dál nic zvláštního. Dostal dvě kapacky, nějakou injekci a teď mu dávám nějaké pilulky. Po kapackach jedl a teď zase nic.
Co s ním dál?
Děkuji za odpověď.
MVDr. Ivana Virágová
MVDr. Ivana Virágová
Dobrý den, bohužel vzhledem k malému množství informací Vám nejsem schopna adekvátně poradit. Musela bych znát podrobnější anamnézu, klinický stav Vašeho kocourka... Mohu Vám pouze poradit návštěvu veterináře.
?
Martina
| 25. 10. 2016
Dobrý den,
chystáme se dětem koupit zakrslého králíčka. Můžete poradit, na co si při výběru dát pozor, případně jestli je dobré pořizovat ho ve zverimexu? Moc děkuji za odpověď.
MVDr. Ivana Virágová
MVDr. Ivana Virágová
Dobrý den, opatření zakrslého králíčka doporučuji z chovatelské stanice, kde máte možnost poznat podmínky, ze kterých králíček pochází. Zverimexy nedoporučuji.
Pozor dejte na zdravotní stav - neměl by být vyhublý, neměl by mít potřísněný zadeček výkaly, ...
?
Dagmar
| 25. 10. 2016
Dobrý den, jakou značku diety použít u kasrtované 3 leté feny, která tloustne i po "vodě"?. Krmíme Brit Light podle tabulky.
Děkuji za odpověď.
MVDr. Ivana Virágová
MVDr. Ivana Virágová
Dobrý den, dobré zkušenosti máme se značkou Specific, případně Calibra
?
Zuzana E.
| 25. 10. 2016
Dobrý den, naše fenka Thajský Ridgeback 4 roky má od června tzv. zánět meziprstí . Krev - staphyl. + streptokok, podávány 3 týdny příslušné ATB, ale vůbec nezabraly. Pouze Prednison opakovaně v kratších intervalech.
Také 1 měsíc homeopatika , ale nic. Nechci ji ničit tak silnýma lékama - je moc přírodní pes. Prosím máte nějakou osobní zkušenost a radu?
Vím, že se s tím obtížně bojuje a druzí lidé si také neví rady.
Krmivo má na doporučení lákařky - Calibra hypoalerg. - veterinární.
Moc díky za odpověď a hezký den. Zuzana Zlín.
MVDr. Ivana Virágová
MVDr. Ivana Virágová
Dobrý den, zánět meziprstí dokáže být úporný problém. S postupem Vaší veterinářky souhlasím, je možné že Vašeho pejska trápí alergie, což je doživotní problém. V některých případech je opravdu nutné použití kortikoidů. Ač je nyní nově registrován lék, určený pro atopiky, ale nemá vedlejší účinky kortikoidů.
?
Vlastimil Cvik
| 25. 10. 2016
Kdy dát na kastraci kočičku, když se narodila v květnu?
MVDr. Ivana Virágová
MVDr. Ivana Virágová
Dobrý den, doporučuji v půl roce.
?
Zuzana
| 25. 10. 2016
Dobrý den,mám dvou a půl letého britského kocoura. Trpí na zubní kámen a zápach z úst. Krmíme pouze BARFem,tudíž kouše normálně velké kousky masa,chrupavky atd. Přesto má zuby velmi zažloutlé a z tlamy mu smrdí. Zkoušela jsem na doporučení přípravek Plaque off,ale začal hnědnou na srsti kde se olizoval. Je nějaká možnost nebo přípravek jak se toho zbavit? Čistit zuby si nenechá a ultrazvukové čištění mám jako poslední možnost kvůli strachu z narkózy. Druhá kočka je na stejné stravě a zuby má ukázkové,tudíž v tom nejspíš bude hrát roli i genetika. Přesto bych byla nerada aby např. v pěti letech přišel o zuby. Děkuji
MVDr. Ivana Virágová
MVDr. Ivana Virágová
Dobrý den, doporučuji navštívit Vašeho veterináře. Pokud Vašeho kocourka trápí zápach z úst a zubní kámen, bude třeba stomatologický zásah. I přesto, že je prováděn v anestezii, je v tomto případě jistě potřebný. Pokud se zubní kámen, případně zánět dásně zanedbá, může Váš kocourek trpět bolestmi, může přestat jíst a dokonce přijít o zuby. Nyní jsou známy šetrné způsoby anestezie.
?
JANA
| 25. 10. 2016
JAK SE ZBAVIT KOČIČÍCH BLECH A SVRABU?
MVDr. Ivana Virágová
MVDr. Ivana Virágová
Dobrý den, tomuto tématu jsem se věnovala na webu naší kliniky http://www.weilovna.cz/klinika/jak-celit-blecham
Dobré zkušenosti máme na našem pracovišti s použitím tablet.
?
Martina
| 25. 10. 2016
Dobrý den. Máme doma osmáčka, asi před dvěma měsíci začal kýchat a jde slyšet že se mu špatně dýchá. Osmáček má asi 6let. Prosím o radu. Děkuji Martina
MVDr. Ivana Virágová
MVDr. Ivana Virágová
Dobrý den, doporučuji navštívit veterináře a zajisti bezprašné prostředí.
?
Bohumila Mudrová
| 25. 10. 2016
Dobrý den,

slyšela jsem, že by kočky neměli pít mléko. Je to pravda?
MVDr. Ivana Virágová
MVDr. Ivana Virágová
Dobrý den, pokud vaše kočička nemá problémy po požití mléka (průjem), je možné jej podávat po celý její život.
"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama