reklama

Máte doma hypochondra? Může vám být užitečný!

I když netrpí žádnou z chorob, jichž se obávají, jednu nemoc mají určitě. Hypochondrii totiž oficiálně uznává i Mezinárodní klasifikace nemocí. A kdo má nějakého hypochondra v blízkém okolí, ví, že je to onemocnění těžké a vyčerpávající. I pro ostatní v okolí

Foto: Profimedia.cz

I když netrpí žádnou z chorob, jichž se obávají, jednu nemoc mají určitě. Hypochondrii totiž oficiálně uznává i Mezinárodní klasifikace nemocí. A kdo má nějakého hypochondra v blízkém okolí, ví, že je to onemocnění těžké a vyčerpávající. I pro ostatní v okolí. 

V populaci jich je kolem 10 %,  takže určitě někoho, kdo umírá na rýmu, sami znáte. Zveličování různých bolístek a drobných zdravotních problémů je jen jednou tváří problému.

Neustálé kruté bolesti

Horší už je trvalé sebepozorování, zaobírání se svým stavem a pátrání po chorobných projevech. Takový člověk žije v přesvědčení, že je těžce nemocen a lékaři mu tají strašnou pravdu. Opravdu trpí. Žije v hrůze a nezřídka se u něj projevují i skutečné příznaky.

Náš tip: Test: Poznáte běžné nemoci? Vyzkoušejte se!

Oblíbené je bušení srdce jako příznak infarktu nebo kruté bolesti jako symptom rakoviny, ale v kurzu je i břicho, trávení, játra, močový aparát, pohlavní orgány a mozek. A zkuste říct, že problémy jsou jen psychické podstaty! Stanete se necitou, tuplovaným kruťasem a téměř vrahem, protože všechny potíže se rázem ještě zhorší.

Podle zjištění odborníků se do domnělé nemoci uchylují lidé, kteří si jako děti tímto způsobem získali pozornost a lásku okolí.

Nejde o simulanty

Jak tedy s hypochondrem jednat - bez ohledu na to, zda se jedná o sedmdesátiletou důchodkyni, nebo třicetiletého manžela? A pozor - podle průzkumů je nejčastějším hypochondrem právě takový třicátník. U žen se příznaky projevují až o 10 let později. Odborníci tedy radí:

  • Nezlehčujte hypochondrovy potíže. Nemáte před sebou simulanta, ale člověka, který je o své nemoci opravdu  přesvědčen. Zlehčováním dosáhnete pouze toho, že si vás zařadí mezi ty, kdo mu vůbec nerozumí.
  • Nerozebírejte s ním jeho stesky. Svou pozorností byste ho jen utvrdili v tom, že hypochondrie jako metoda získání pozornosti se opravdu vyplácí
  • Pochvalte ho za chvíle, kdy se mimořádně nezaobírá nádorem na mozku způsobujícím jeho pravidelné bolesti hlavy
  • Pokud ale porucha dostoupila do té míry, že pacienta omezuje v jeho aktivitách (například mu nedovolí pracovat), snažte se ho dostat k psychologovi nebo psychiatrovi.  Pak už se nejspíš jedná o hypochondrický blud, jenž bývá součástí jiné psychiatrické diagnózy.

Hypochondr zachraňuje ostatní

Hypochondři však paradoxně mohou prospět zdraví každého z nás. Podle nové studie z  univerzity v čínském Lan-čou i pouhých pár jedinců, jejichž strach z nemocí je dožene k očkování, může přimět ostatní k následování. Výsledkem je "masová imunita", jak se odborně označuje dosažení žádoucí proočkovanosti populace.

Čtete také: Pomoc! Je to hypochondr!

Podle čínských vědců mají lidé sice jen  nízký pocit vlastního ohrožení, ale když se dozví o nebezpečné nákaze, najde se pár jedinců, kteří projeví zájem o očkování. Je jich sice dost málo, podle zjištění tak 5-10 %, ale přesto je síla jejich příkladu tak významná, že dokáže strhnout i ostatní.

Z počítačové modelace totiž vyplynulo, že tito lidé rozruší formování skupin, v nichž se lidé vzájemně podporují v odpírání vakcíny. Právě hypochondři tak mohou svým přehnaným zájmem o vlastní zdraví pomoci zabránit vypuknutí epidemie,  komentovala výsledky uvedené  studie světová média.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Podívejte se s námi na kloub artróze. Víme víc!

Které jogurty jsou zdravé?

Knižní "porno" 50 odstínů šedi bouří ženské hormony

  

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama