reklama

Jak na bradavice? V zimě je nejlepší čas na jejich odstranění

Bohužel nebudu psát o Harrym Potterovi, ale o něčem prozaičtějším - o kožních nezhoubných nádorcích, které nám mohou lehce komplikovat život.

Foto: Shutterstock

Především nám vadí esteticky, zvlášť když se "uhnízdí" na obličeji nebo na rukou. Bradavice vznikají "díky" kožním papilomavirům HPV. Viry z této skupiny mohou způsobovat u žen například rakovinu děložního čípku, ale to jsme se posunuli příliš daleko a do vážnějších prostor.

Stačí vědět, že virus je přenosný dotekem a může proniknout do podkoží například malým poraněním. Jak se bradavic zbavit? Zeptali jsme se v Laserovém centru Anděl korektivní dermatoložky Edity Jatšové. Mimochodem, teď v zimě je na jejich likvidaci ten nejlepší čas.

Pozor na bazény

Bradavice na nohou jsou úporným virovým onemocněním, nejčastěji získaným na místě větší koncentrace lidí ve vlhkém prostředí, například v bazénu. Protože se jedná o infekci, může se rozšiřovat či se i přenášet na další členy domácnosti. Nejčastěji se k likvidaci bradavice používá tekutý dusík, ať už na dermatologické ambulanci či v domácím ošetření, v kombinaci s domácí aplikací přípravků naleptávající povrchový ochranný val bradavice.

Laser vede

Ke zničení bradavice lze rovněž použít laser. "Při nejšetrnější variantě se používá cévní laser, který zatavuje cévy, přivádějící výživu pro celou bradavici, a ta postupně odumírá. Výhodou je rychlost ošetření, zákrok trvá několik sekund, velmi rychlé zhojení a přesnost ošetření, kdy pracujeme s přesností na milimetry a nedevastujeme zdravou kůži v okolí jako je tomu při ošetření tekutým dusíkem. Nevýhodou je většinou nutnost opakovaného zásahu," vysvětluje Edita Jatšová.

Co s úpornými bradavicemi?

"Při agresivnější variantě laserového ošetření, určené pro úporné bradavice, kombinujeme dva typy laseru v jednom sezení. Nejdříve v lokální anestézii bradavici celou odpaříme, to znamená, že vznikne defekt lehce pod povrch kůže. Poté ještě aplikujeme na spodinu preventivně opět laser cévní k zatavení eventuálních zbytků bradavice. Nevýhodou této silné kombinace je delší doba hojení s otevřenou plochou, tedy se jedná o ošetření bolestivější, s větším rizikem jizvení či infekce. Výhodou je vysoká preciznost zákroku a vyšší procento definitivního odstranění bradavice již po prvním sezení," dodává lékařka.

Tereza Těžká: Je nás pět, mám třikrát víc lásky i trápení. Je mýtus, že nežárlíme | Video: DVTV, Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama