reklama

Margarín versus máslo: Co je zdravější a jak to poznat?

Margarín nebo máslo? Položit takovou otázku znamená rozpoutat hotovou názorovou bitvu. Pojďme si zopakovat některá základní fakta!

Foto: Isifa/Thinkstock

Margarín nebo máslo? Položit takovou otázku znamená rozpoutat hotovou názorovou bitvu. Pojďme si zopakovat některá základní fakta - a teprve pak se rozhodněte, co je právě pro vás lepší.

Především platí, že ani po jednom nezhubnete - je to tuk jako tuk. Energetická vydatnost rostlinných a živočišných tuků je stejná, a při hubnutí by měl člověk tuky omezit celkově. Na dietu může mít vliv margarín se sníženým obsahem tuku - ty s označením "light" mívají kolem 30 procent.

Pokrok nezastavíš

Máslo obsahuje velké množství nasycených mastných kyselin, kterých máme ve stravě už tak hodně a měli bychom si na jejich celkový příjem dávat pozor. Hodí se proto spíš pro zdravé a aktivní lidi, neboť vzhledem ke svému složení není vhodné pro každodenní konzumaci pro každého.

Margaríny si v posledních letech získaly velmi špatnou pověst - paradoxně právě v době, kdy se jejich složení zásadním způsobem změnilo. Nejčastěji je lidé odsuzují jako ztužené tuky, které našemu zdraví naopak mohou škodit.

Tento zažitý mýtus se zakládá na starém způsobu výroby, který se používal před řadou let. Dříve museli výrobci používat metodu takzvané částečné hydrogenace neboli částečného ztužování, aby margarín vyrobený z tekutých olejů ztuhl. Při tom vznikají nezdravé tuky nazývané transmastné kyseliny (tuky). Od té doby se však výrobní procesy značně zlepšily.

Jiné jméno, jiný obsah

Dnes se totiž margarín nevyrábí ztužováním, a není tedy ztuženým tukem. Zároveň však na krabičce takového tuku nenajdete slovo "margarín". Správně se totiž nazývá roztíratelný rostlinný tuk.

Dnešní způsob výroby margarínů probíhá podobně jako v případě másla, tedy mechanickou cestou. Zatímco máslo se tluče z mléka, respektive smetany, margarín se míchá ze směsi přírodních rostlinných olejů, u nás hlavně řepkového, a tropických tuků, například kokosového nebo palmojádrového.

Doporučujeme: Téma: Zdravé tuky a jejich použití v kuchyni

Nevyrábí se procesem ztužování, tudíž neobsahuje nebezpečné transmastné kyseliny, které škodí srdci a oběhové soustavě, tím, že ucpávájí cévy. Proto když vybíráte margarín, dívejte se na nutriční složení. Kvalitní "margaríny" existují a jsou to ty, které nemají transmastné tuky a tudíž cévy neucpávají

Kterým tukům se vyhnout?

Ztuženým tukům se skutečně vyhýbejte - jsou to ty bílé tuky, které se po vyndání z ledničky nedají mazat, často se až drolí. Tyto tuky jsou součástí některých receptů, hlavně polev. Pak je lepší najít raději jiný recept. 

Při nákupu čtěte tabulku nutričního složení. Neuvádí-li výrobce detailní složení, mějte se na pozoru. Ideální je sledovat v tabulce obsah trans nenasycených mastných kyselin, které můžete najít také pod názvem "transizomery" nebo pod zkratkou TFA. Množství těchto tuků by nemělo přesáhnout jedno procento. Zajímavé je, že je obsahuje i mléčný tuk, najdeme je tedy například v másle.

Margarín můžete použít i v teplé kuchyni, ale pozor, ne každý - light margaríny pro tepelnou úpravu vhodné nejsou. Margarín, který je vhodný na restování nebo i pečení, musí obsahovat vysoké procento tuku - kolem 60 až 70 procent. A jsme zase u obávané "tučnosti".

Nezdravé tuky omezte

Jak je to se zánětlivými reakcemi v těle, o kterých se často mluví? Takovou reakci vyvolává nadbytek omega 6 esenciálních mastných kyselin. Ty však najdeme třeba ve slunečnicovém oleji, ale u nás se margaríny vyrábějí především z řepkového oleje.

Rostlinné tuky v krabičce obsahují proti máslu výrazně méně nasycených mastných kyselin - obecně tak o 60 procent méně, a to už srdce pozná! Zato jsou bohaté na zdravé druhy tuků.

Současné kvalitní margaríny jsou naopak bohaté na nenasycené mastné kyseliny, z nichž některé jsou esenciální (omega 3 a omega 6), tedy takové, které si tělo nedokáže samo vytvořit a přitom je nutně potřebuje. Ty nám ve stravě naopak chybí, protože jíme málo ryb a celkově rostlinných tuků.

Takže na úvodní otázku si musíte odpovědět sami - především podle svého zdravotního stavu. Pokud jste zdraví jako řípa, máslo vám neublíží. Ale kvalitní roztíratelný tuk taky ne - a lidem se sklony k nemocem oběhového systému spíš prospějí.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Palmový vs. kokosový tuk: Nepleťte si je!

Nebuď blbá a jdi! Je to zadarmo

Pozor na ně: Desítky tisíc řidičů skoro vůbec nevidí

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama