reklama

Má Schumacher šanci? Žena mluví po 20 letech v kómatu

Po jaké době se dokáže mozek ještě vzpamatovat? Na to se ptá asi každý, koho zajímá osud Michaela Schumachera.

Po jaké době se dokáže mozek ještě vzpamatovat?  Na to se ptá asi každý, koho zajímá osud Michaela Schumachera.

Pilot Formule 1 leží už tři měsíce v umělém spánku po úrazu hlavy. V kómatu, dalo by se říct.  Prognóza je špatná, ale zázraky se dějí, jak dokazují některé takřka neuvěřitelné případy.

Probuzení po mnoha letech

Mozek je totiž neprobádaný orgán s neuvěřitelnou schopností regenerace. Terry Wallis z amerického Arkansasu se probral po 19 letech a dokáže částečně komunikovat, i když zůstává upoutaný na lůžko po zraněních, která utrpěl při osudné autonehodě.

Zázrak je ale hodně relativní pojem, jak dokazuje i příběh Sarah Scantlinové, označovaný za nejneuvěřitelnější medicínský případ. Probrala se z kómatu dokonce po 20 letech a zase může mluvit, komunikovat s okolím a vlastně je duševně téměř úplně fit. Přesto otazníky zůstávají.

Doporučujeme: Téma: Mozek

V roce 1984 tehdy 18 letou Sarah, studentku prvního ročníku vysoké školy, doslova sestřelil opilý řidič na parkovišti. Prvním zázrakem bylo už to, že děsivé poranění hlavy vůbec přežila. Po osmihodinové operaci, kdy jí z hlavy vyjmuli krevní sraženinu velkou jako pěst, zůstala v komatu. Asi po měsíci  poprvé otevřela oči. Ale tak to zůstalo další dlouhé roky.

Kdy je případ beznadějný?

Sarah dokázala pohybovat očima a pomalu je otáčela po návštěvnících, ale nikdo nevěděl, zda si to uvědomuje. Otec a matka, kteří se nikdy nevzdali představy, že se svou krásnou a chytrou dcerou ještě někdy promluví, byli vystaveni těžké zkoušce. Asi po pět letech od nehody Sarah totiž opět našla hlas. Byl to však jen dlouhý hlasitý křik, který nepřestával a trhal uši i srdce.

Rehabilitační sestra Jennifer Trammelová se však rozhodla, že ji nebude brát jako beznadějný případ. Považovala křik za snahu komunikovat. Brzy Sarah dokázala odpovídat ano nebo ne pomocí mrkání očí.

A pak jednou u rodičů zazvonil telefon - číslo bylo z ústavu v Golden Plains. Místo hlasu sestry se však ozvalo: "Ahoj mami." Byla to Sarah, která promluvila po 20 letech v kómatu. Chtěla přinést svou kosmetickou taštičku…

Co se děje v mozku?

Stav bezvědomí není u všech pacientů stejný, někteří mohou mírně reagovat na silné podněty, jiní nedokáží ani samostatně dýchat a musí  být připojeni na přístroje.  Ani dlouhá doba, po niž je nemocný v bezvědomí, neznamená, že je stav pacienta trvalý. Nemocný se může probrat k vědomí i po řadě let.

Náš tip: Sex děláme mozkem, říká neurochirurg Beneš

Při nejtěžším vegetativním stavu pacienti nejeví vůbec žádné známky vědomí. Další na stupnici závažnosti jsou vigilní koma a apatický syndrom - nemocný vypadá, jakoby byl  vzhůru, ale nic si neuvědomuje a téměř nekomunikuje

Pacient ve vigilním kómatu otevírá oči a bloudí jimi po místnosti, mívá zachovány primitivní automatismy jako úchop nebo sání, usíná a probouzí se, ale vyšší mozková centra nefungují a neumožňují smysluplné vědomé reakce a navázání kontaktu

Stojí život vždycky za to?

Kóma je považováno za mechanismus, kterým se mozek chrání před dalším působením stresujícího faktoru. Vyšší funkce se vypínají a "velení přebírá" mozkový kmen, který je vývojově nejstarší částí mozku. Zajišťuje však pouze automatické, vegetativní a nevědomé funkce.

Stejně působí i umělý spánek (umělé kóma). Sníží teplotu pacientova těla na zhruba 35 stupňů Celsia, což zmírní otoky. Tím, že je v bezvědomí, je mozek také "vypnutý" pro zvuky, světlo a další podněty, které by ho nutily spotřebovávat kyslík, aby tyto stimuly zpracoval.

Michael Schumacher má tedy určitou naději, ale téměř jisté je, že už nikdy nebude takový člověk, jakým býval. Sarah Scantlinová se po tak dlouhé době nehybného ležení se už nedokáže sama pohybovat, ale i tak její život prý stojí za to, aby ho žila.

Její příběh můžete zhlédnout na YouTube ve 46 minut trvajících dokumentu. Třeba vám ale bude stačit jen úvodních pár minut...

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Test: Jak vám funguje mozek?

Vyplachujte nos solí. Zaženete rýmu, chřipku i alergii

Výrobci dávají do cigaret nové látky. Zabíjejí víc

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama