reklama

Má očkování smysl? Ptejte se on-line!

Očkovat, nebo neočkovat? Hamletovskou otázku si kladou nejen rodiče dětí, ale i jiní dospělí. Zeptejte se odborné lékařky na to, proč a jaké očkování je užitečné a zda vám přinese zdravotní výhody.

Foto: Profimedia.cz

Očkovat, nebo neočkovat? Hamletovskou otázku si kladou nejen rodiče dětí, ale i jiní dospělí. Zeptejte se odborné lékařky na to, proč a jaké očkování je užitečné a zda vám přinese zdravotní výhody.

Situace je paradoxní: zatímco dříve lidé toužili po očkování, které by je ochránilo před často smrtelnými chorobami, dnes, kdy jsou vakcíny snadno dostupné a zahrnují stále širší okruh nemocí, se jim bráníme.  Máte i vy výhrady? Poraďte se!

Bojíte se očkování?

Očkování je jeden z nejdůležitějších objevů v historii a umožňuje držet pod kontrolou většinu závažných infekcí, na které se dříve běžně umíralo a ve velké části světa ještě umírá. Protože nevidíme na tyto nemoci běžně umírat, nabývají někteří lidé dojmu, že vakcinace je zbytečná, očkovací látky nebezpečné a rizika vysoká.

Zeptejte se v našem online rozhovoru epidemioložky doktorky Jágrové,  jaké vakcíny jsou důležité a proč. Například ve Švédsku či Japonsku přestali plošně očkovat proti černému kašli, v Anglii proti spalničkám atd. V následných epidemiích mnoho dětí těžce onemocnělo a několik zbytečně zemřelo. Epidemie záškrtu na Ukrajině po zrušení očkování byla největší od konce 2. sv. války. Všechny tyto země očkování obnovily.

Ptejte se on-line

Už jste také slyšeli o nebezpečnosti vakcín? Chcete vědět, jestli by vám mohly uškodit? I vy můžete poslat dotaz! MUDr. Zdeňka Jágrová z Hygienické stanice hl. m. Prahy bude hostem naší redakce v úterý 12. června. Odpovídat na vaše dotazy začne přibližně někdy po 11 hodině. On-line rozhovor potrvá cca 60 minut. Své dotazy můžete začít posílat v předstihu už nyní.

Jak položit otázku?

Mnoho z vás je zklamaných, když se nedočká odpovědi. Moc nás to mrzí, ale dotazů se vždycky sejde daleko víc, než na kolik naši odborníci zvládnou v časovém limitu vyhrazeném pro on-line rozhovor odpovědět. Vybírají si sami podle toho, zda dotaz lze zodpovědět v pouhých několika řádcích a zda je natolik typický, aby přinesl podstatné informace i pro ostatní čtenáře. Proto se, prosím, pomocí tlačítka VŠECHNY POLOŽENÉ DOTAZY dole pod článkem podívejte i na otázky ostatních čtenářů, zda v nich nenajdete odpověď také pro sebe.

Náš odborník

MUDr. Zdeňka Jágrová pracuje jako vedoucí protiepidemického odboru na Hygienické stanici hlavního města Prahy.

Odhalili jsme neodbornou terapii, čelíme sprosté kampani, říká režisérka Infiltrace | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama