reklama

Lidské tělo jako nezmar. Co vám znovu doroste?

Lidské tělo má někdy až zázračné schopnosti. Víte, jaké části těla se dokáží samy obnovit?

Foto: Isifa/Thinkstock

Lidské tělo má někdy až zázračné schopnosti. Víte, jaké části těla se dokáží samy obnovit?

Nejsme sice ještěři, kterým doroste nový ocas, ani žížaly, které při rozdělení ve ztluštělé části (tzv. opasku) dorostou celé. Přesto i my lidé máme neuvěřitelnou schopnost regenerace. Určitě vás napadnou vlasy, nehty a podobně.  Taky zuby se nám během života kompletně vymění, dokonce v ještě větším počtu než ty, které tvořily první - mléčný chrup. Jenže to není všechno!

Játra dorostou i ze čtvrtiny

Například i v lidském srdci jsou buňky, z kterých mohou vznikat nové buňky srdeční svaloviny. Tým vědců vedený Jonasem Frisénem z Karolinského institutu ve Stockholmu zjistil, že se v srdci buňky průběžně obnovují.

Doporučujeme: Zázračná léčba umí opravit klouby

Úžasnou schopnost obnovy mají především játra. I když přijdete o 50 až 60 % jaterní tkáně (někdy se mluví dokonce o třech čtvrtinách!),  dorostou do původní předoperační velikosti během několika měsíců. Rovněž v případě toxického poškození se nepoškozené jaterní buňky dokáží zmnožit tak, že postupně nahradí poškozenou tkáň a zajistí potřebnou funkci.

Krev se vymění 3x do roka

Člověka sice ohrozí ztráta už jednoho a půl litru krve z celkových pěti až šesti litrů, které v těle dospělý jedinec má. Při velké ztrátě si však tělo dokáže vytvořit náhradu - trvá to tři týdny až měsíc. Krev se kompletně obmění zhruba po třech až čtyřech měsících. "Přestárlé" krvinky odcházejí zemřít do sleziny.

Nové kosti i kůže

Kosti se také dokáží obnovit, což se projeví třeba při zlomeninách. U dětí stačí někdy už tři týdny, dospělí potřebují minimálně šest týdnů. Poměrně dobře se hojí a lze je i úspěšně transplantovat.

Náš tip:  Nervy zachrání kmenové buňky

V chirurgii se proto k výplni a náhradě části kostí běžně užívají kostní štěpy. Jejich výhodou je, že se přibližně za měsíc kolem štěpu vytvoří nová kost, i když o něco křehčí než ta původní.

Hojení kůže je vlastně také obnovením, i když za cenu jizev. Každý den přicházíme o její část - svrchní část pokožky se každý den v šupinkách odlupuje a na její místo přichází úplně nové hladké buňky.  

Vlasy, vousy, nehty, řasy

Na závěr se podívejte ještě na to, jak rychle se obnovují ty části těla, které vlastně vidíme "růst" každý den.

  • Nové nehty dorostou nejdříve za čtyři měsíce. Nehet tvoří nehtová ploténka, která vyrůstá z kořene nehtového lůžka. Nehet se zvolna posunuje po nehtovém lůžku a za den vyroste o 0,045 mm. Na rukou nehty odrostou za 4 až 7 měsíců, na nohou za 8 až 12 měsíců. Po této době máte zbrusu nové "drápky".
  • Zdravému člověku vypadne každý den přibližně sto vlasů, ale další mu opět zároveň narostou.
  • Nové řasy i obočí dorostou v průběhu deseti měsíců. Řasy mohou dosáhnout maximální délky 12 mm, pak vypadnou. Zhruba každých sto dnů nám vypadne z očního víčka 150 až 200 řas.
  • Vousy a chlupy vyrostou denně o milimetr. Když jsou 2-3 cm dlouhé, jejich růst se zastaví. To se však netýká mužských vousů, ty totiž dorostou jen do délky půl milimetru denně. Na rozdíl od chloupků rostou až do smrti.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Co všechno jde transplantovat?

Vedlejší účinky antikoncepce: O kterých se nemluví?!

Jak zdravě snídat, radí Petr Havlíček

Sestavuje Národní sbírku zlozvyků: Věci, které dělám, musejí mít koule, říká Šedá | Video: Martin Veselovský

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama