reklama

Letní sprchy skrývají děsivou bakterii

Bakterie Legionelly mohou být i zabít, pokud se kapénkami dostanou do plic pomocí tzv. aerosolů. Žijí i v hadicích a bazéncích z umělých hmot.

Foto: Thinkstock

V Německu a v Holandsku je to velké letní téma, u nás se o něm nemluví. Zahradní sprchy, bazénky a hadice mohou ve vedrech obsahovat bakterie, která způsobuje tzv. legionářskou nemoc. Bývá smrtelná. 

Tato bakterie - legionella - žije a množí se ve vodním prostředí při teplotě 20-45 °C. Spolu s dalšími zvlášť rezistentními bakteriemi, jako je MRSA nebo klostridie (tzv. nemocniční bakterie) patří k postrachům nemocnic, protože se roznáší teplovodním vedením a zabíjí pacienty. Prakticky proti ní neexistuje léčba, protože bývá odolná vůči antibiotikům. V létě ji snadno můžete potkat na vlastní zahradě či terase, kde se snadno usídlí v hadicích, bazéncích a sprchách.

Zákeřné sprchování

K nákaze Legionellou pneumophylis dochází běžným vdechnutím do plic nebo polknutím nakažené vody. Právě to se děje prostřednictvím mikrokapének při sprchování! Bakterie Legionelly mohou být člověku smrtelně nebezpečné tehdy, když se kapénkami dostanou do plic pomocí tzv. aerosolů.

Doporučujeme: V nemocnicích číhá smrt: Zákeřné klostridie

Ideální podmínky pro množení nacházejí bakterie v umělohmotných sprchách a sprchových hadicích, zásobnících vody, ale i dětských bazéncích. Všude tam se usazují nečistoty, tzv. biofilm, který je pro Legionellu živnou půdou. K množení bakterií přitom v sluncem ohřáté vodě dochází už po čtyřech hodinách.

Spočítejte si to

Legionella umí způsobit zápal plic i smrt (podle výzkumů z 10-15 %). Ohroženy jsou hlavně malé děti, staří, lidé se sníženou imunitou, ale i kuřáci. Pacienti, zvlášť ti oslabení, pak umírají vlastně z banálních důvodů, jako je "obyčejný" zápal plic, močová infekce a podobně.

Ideální teplota vody je pro tuto bakterii 20-45° C, vyšší teploty nepřežije. Při nižších než 20° C se sice nerozmnožuje, ale může se ponořit do  "spánku". V něm přetrvá tak dlouho, než se voda opět zahřeje. Rozmnožovací perioda bakterie jsou právě ty čtyři hodiny. Po nich se rozdělí na dvě nové bakterie. Znamená to, že pokud by v 1 ml byla 1 bakterie, po čtyřech hodinách tam budou bakterie dvě a po 72 hodinách tam bude již 262 144 bakterií. Ano, v jediném mililitru...

Riziko i pro kuřáky

Legionářská nemoc způsobuje především infekci plic. Její lehká forma je podobná chřipce a odezní i bez léčby do pěti dnů. Těžší  forma onemocnění postihuje osoby se sníženou imunitou (silní kuřáci, lidé s chronickým plicním onemocněním, starší lidi atd.). Inkubační doba probíhá od 2 do 18 dní. Počáteční symptomy připomínají chřipku, poté se objeví horečka (39,5 °C), pacient začíná pociťovat závratě a zakouší bolesti břicha (nevolnost, zvracení). Mohou nastat dvě závažné komplikace: selhání dýchacího systému a akutní selhání ledvin.

Předpokládá se, že jen v Německu legionářskou nemocí každý rok onemocní okolo 20.000 osob, z nichž několik tisíc z důvodu nákazy umírá. Proto v Německu nebo např. v Holandsku nejsou solární sprchy vůbec oblíbené. Nemoc dostala jméno po velké nákaze mezi americkými legionáři během setkání v roce 1976.

Jak se chránit:

  • u sprchy napojené na hadici zajistěte vyprázdnění před každým použitím (nechte odtéct minimálně 10-15 vteřin)
  • u solární sprchy vyprazdňujte zásobník s vodou každý den!
  • každý měsíc pročistěte sprchu i celý systém čistícím prostředkem
  • napojením sprchy přímo na vodovodní řad (ať už teplovodní nebo pouze se studenou vodou)
  • pokud přesto chcete solární sprchu, zvolte potrubí a díly, které nejsou náchylné k vytváření biofilmů a přehřátí (měď, nerez). Díly a systém z plastu PVC a gumy jsou pro Legionelu živnou půdou
  • zajistěte ohřev vody nad 60 °C na dostatečně dlouhou dobu nebo jinou formu dezinfekce vody

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jdete se koupat? Pozor dejte i na tropickou nákazu

Sex je nezajímá + další lži o ženách po přechodu

Co proti křečím? Zkuste akupresuru, čokoládu i vodu

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama