reklama

Léto je pro oči nejrizikovější. Čtvrtina úrazů postihuje děti, důsledky jsou i trvalé

S klimatizací opatrně

V letních vedrech je klimatizace pomocníkem, který dokáže příjemně zchladit. Může ovšem kvůli tomu docházet k nejrůznějším zdravotním obtížím od angíny až po suché a podrážděné oči. Myslete proto na důležité zásady, mezi které patří pravidelné větrání místnosti, také nenechávejte klimatizaci (ani větrák) foukat přímo na sebe, nenastavujte klimatizaci na příliš nízké teploty (rozdíl v místnosti a venku by neměl překročit 5 °C) a klimatizaci pravidelně čistěte. Zároveň vlhkost vzduchu udržujte mezi 40-50 %, aby oči tolik neosychaly. Úlevu podrážděným očím lze poskytnout kapáním umělých slz. 

"Často kvůli klimatizaci trpí očí, zejména při dlouhém pobytu v klimatizovaném prostoru a při namáhavých činnostech, jako je práce s počítačem. Dochází k osychání povrchu oka - spojivky a rohovky. Náchylnější bývají oči, které mají sníženou schopnost tvorby slz či zhoršenou kvalitu slzného filmu. V klimatizovaných prostorech očí pálí, pacienti často popisují pocit písku v očích a paradoxně dochází i ke zvýšenému slzení očí. U očí s alergickými záněty spojivek může dojít v klimatizovaných prostorech ke zhoršení alergických projevů, které se projevují zejména svěděním očí. U moderních klimatizací lze již kromě teploty vzduchu nastavit i vlhkost vzduchu tak, aby nedocházelo k nadměrnému osychání sliznic těla a očí," uvádí lékařka Jana Mikšovská.

Další zajímavé články

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama