reklama

Růžové pilulky proti bolesti nejsou bez rizika. Zjistěte, jak vám škodí

Známá hra "ukaž, co máš v kabelce" má téměř vždycky jednoho společného jmenovatele: pár prášků proti bolesti. Na hlavu, na menstruaci, na záda – zvykem je prostě každou chvíli si zobnout.

Foto: Thinkstock

V užívání léků proti bolesti v Evropě patříme k rekordmanům. Všechno chceme hned, i zahnat bolest. Místo abychom se zamysleli nad příčinou, raději jen tlumíme následky. Místo abychom tělu poskytli čas se vzpamatovat, sypeme do sebe prášky. Jeden, tři, osm… 

Kamarádka Marta si jeden bere už před snídaní. Aby ji nebolely kyčle a dokázala uběhnout svoje ranní kolečko. Druhý bere už v poledne, aby vydržela sedět u počítače. Třetí a čtvrtý následují, a pokud ji večer rozbolí hlava, přidá ještě dva tři navíc. "Lupnu si lentilku a jsem v pohodě, nač se trápit," vypráví s nadhledem. Prášky, které se dají volně koupit, považujeme za neškodné bonbónky, čemuž nahrává i jejich obvykle svůdná barva. Jenže to tak není.

Přesvědčí vás deset milionů příkladů? 

Nový výzkum varuje, že přípravky s obsahem ibuprofenu zvyšují riziko infarktu - a dokonce o celých dvacet procent. Studií, které před selháním srdce následkem této účinné látky varují, se během doby objevilo mnoho, ale vždy šlo jen o jakési ojedinělé "výkřiky".

Teď si však vědci z univerzity v italském Miláně dali práci a znovu přezkoumali údaje od 10 milionů lidí ze čtyř zemí. Potvrdilo se, že dlouhodobé užívání ibuprofenu vyvolává v těle chemickou reakci, která mimořádně zatěžuje srdeční svalovinu. Šéf výzkumu dokonce varoval, že u lidí, kteří tyto léky berou déle než rok, se nebezpečí zvyšuje dokonce o 50 procent. S věkem uživatelů toto riziko dál roste. A platí to pro všechny léky ze skupiny zvané nesteroidní protizánětlivá léčiva.

Z dalších studií také vyplynulo, že lidé, kteří trpí nějakým srdečním problémem, by rozhodně neměli brát zároveň ibuprofen a aspirin. Tato kombinace zvyšuje riziko infarktu a mrtvice až devětkrát. K nebezpečným vedlejším účinkům patří i snižování účinku léků proti vysokému tlaku. 

Škodí i při sportu

Lidé tyto léky berou, protože fungují skvěle: při chřipce, angíně, nachlazení či jiných běžných infekčních nemocech na snížení teploty i proti průvodním bolestem kloubů a svalů. Mnoho žen se bez nich neobejde při menstruaci. Uleví při bolestech zad, kyčlí, kolen a vůbec pohybového aparátu, takže si na ně zvykli i sportovci. Někteří je stejně jako Marta "zobnou" klidně jako prevenci už před výkonem, třeba aby vydrželi cyklistickou túru nebo jinou akci. 

Přitom se množí důkazy, že by se po cvičení neměly brát. Potlačí totiž počátky zánětlivého procesu (tedy bolest), způsobeného námahou, ale zároveň stopnou i uvolňování vlastních léčivých látek, které tělo produkuje. Výsledkem je, že se zastaví ozdravný proces a zabrání se tak organismu využít účinky cvičení.

Na co je berete vy?

Účinně zaženou také bolest zubů, hlavy, často dokonce i migrénu. Působí spolehlivě a rychle - a tak není divu, že jsou tak oblíbené. Spousta lidí bere své kulaté zázraky jen tak, pro všechny případy a pro pocit, že jim dělají dobře. Někteří "polykači" dokonce přísahají, že jim dodávají aktivitu a energii, ačkoliv farmaceuti tvrdí, že to možné není.

Účinná látka ibuprofenum pouze blokuje určitý enzym, čímž působí proti bolesti a zánětu. Nemůže ani způsobovat fyzickou závislost, ale mnoha lidí se zmocňuje nervozita, srovnatelná s projevy abstinenčních příznaků, pokud svého osvědčeného pomocníka nemají na dosah. Pokud ho nemají po ruce, nedokážou fungovat, soustředit se, cítí se zle.

Hrozba pro těhotné

Ženy, které během těhotenství užívají ibuprofen a jiné protizánětlivé léky, zvyšují riziko samovolného potratu až dvojnásobně. Na toto nebezpečí upozornila kanadsko-francouzská studie, které se zúčastnilo téměř pět tisíc žen. Potratila každá třináctá žena, která brala uvedené léky na zmírnění horečky či bolesti. Naproti tomu potrat zakusila každá osmadvacátá žena, která žádné léky neužívala. 

Prostě to omezte

Prášky na bolest jsou zátěží pro žaludek, střeva, játra, ale ve svých důsledcích i pro slinivku a ledviny. Mnozí lidé je však berou právě proti bolestem žaludku! Jenže zrovna tam mohou bolesti způsobit, a nikoli potlačit, jak se domnívají mnozí nepoučení a možná nepoučitelní konzumenti.

Kvůli žaludeční sliznici, riziku vzniku žaludečních vředů a vředové choroby střevní sliznice byla maximální denní dávka stanovena na 1200 mg. Nejhorší účinky se dostavují v kombinaci s alkoholem a kofeinem. Tablety s uvedenou látkou by se proto neměly souvisle užívat déle než sedm dní, u dětí dokonce jen tři dny. Podle údajů z USA jsou nadměrné dávky zodpovědné za dvanáct procent případů prasklých žaludečních vředů.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama