reklama

Léky a alkohol: Co s vámi provede tenhle koktejl?

Večírek a bolest hlavy - kdo by to neznal. Kombinací léků na bolest a alkoholu nepotěšíte žaludek, játra ani ledviny.

Foto: Thinkstock

Prášky na bolest jsou naše spása. Co se ale děje v těle, když si je vezmeme na bolení hlavy v kombinaci s několika drinky?

Chystáte se na večírek, ale rozbolela vás hlava. S lékem váháte, budete přece pít alkohol. Jenže pak si ho vezmete, stejně jako většina lidí v podobné situaci. Nemluvě o "dni poté", kdy naopak prášky proti bolesti bereme až po konzumaci. Co po koktejlu pilulek a alkoholu hrozí našemu organismu?

Zásah přímo na játra

Paracetamol je běžný lék, který většina lidí užívá k tišení bolesti nebo ke snížení vysoké teploty. Kombinace analgetik s obsahem paracetamolu a alkoholických nápojů však představuje výrazné nebezpečí pro játra.

Doporučujeme: Ženy tvoří třetinu českých alkoholiků. Přiznejme si to

V případě jedné tablety je riziko nízké, ovšem konzumace většího množství tohoto léku a alkoholu přináší nevratné změny. Obojí působí na játra toxicky, mění jejich strukturu a způsobuje odumírání buněk.

Poškození jater se projeví:

Pokud tedy užíváte léky proti bolesti s obsahem paracetamolu, raději se pití alkoholu vyhněte.

Pozor na žaludek!

Ibuprofen je bezpochyby nejpoužívanějším analgetikem dneška. Důvod je prostý. Léčivo dobře účinkuje na široké spektrum bolestí a vykazuje poměrně nízký výskyt nežádoucích účinků. Kombinace alkoholu a ibuprofenu není tolik dramatická jako v případě paracetamolu. Když si před večírkem vezmete jednu tabletu a pijete střídmě, nic závažného se neděje. Pokud však užijete větší množství ibuprofenu a současně to s konzumací alkoholu přeženete,  riskujete vznik závažných zažívacích obtíží.

Zakazuje 10 z 10 lékařů

Ibuprofen i alkohol totiž dráždí sliznici žaludku a jejich vzájemná kombinace tak může způsobit žaludeční krvácení. Riziko podráždění sliznice lze snížit tím, že ibuprofen užijete společně s jídlem nebo zvolíte lékovou formu v podobě šumivých granulí. Příkladem může být přípravek Brufedol, který je obzvláště šetrný k sliznici zažívacího systému.

Přečtěte si: Cirhóza není jen z alkoholu. Nakazit se dá snadno

Na pozoru by se měli mít i lidé trpící poruchou funkce ledvin a jater, kteří by případné braní ibuprofenu měli předem konzultovat s lékařem. V jejich případě je pochopitelně konzumace alkoholu absolutně nevhodná.

Vždy vítězí střídmost

Drtivá většina lékařů vůbec není zastáncem pití alkoholu při užívání léků proti bolesti. Když si však občas dáte jednu skleničku na malé množství analgetika, nic hrozného se neděje. Pokud ale tuto kombinaci opakujete často, následky se sčítají a postupně vás dostihnou. Na pozoru by se ale měli mít jedinci trpící chorobami zažívacího systému nebo poruchou funkce jater a ledvin.

(holi)

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Žloutenka zničí celé tělo. Vyhněte se jí!

Hubnutí po padesátce: Triky, které pomohou

Mravenčení : Kdy jde o příznak nemoci?

Portál z proslulého mramoru musel čekat na pražském secesním skvostu na znovuobjevení | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama