reklama

Zdraví podle čínské medicíny: V lednu si hlídejte močový měchýř, v květnu srdce

Květen - srdce

Květen je nazýván měsícem lásky, a tak není divu, že podle tradiční čínské medicíny je v tomto období nejvíce ohroženo srdce. Díky srdci, funguje-li správně, krev v těle plynule proudí. Dojde-li ale k jeho oslabení nejen z hlediska fyzického, plynulost toku je narušena. Krev z pohledu tradiční východní medicíny nepředstavuje "jen" tekutinu, ale je jednou z forem životní energie zvané čchi.

Oslabení srdce se na fyzické úrovni projevuje arytmií, dušností, otoky, problémy s krevním tlakem, bolestmi hlavy, obtížným usínáním, návaly, pocením apod. V duševní rovině se pak nesoulad projevuje žárlivostí, nepřiměřenou chutí na sex, případně druhým extrémem - nezájmem o milování, workoholismem, hyperaktivitou (nebo naopak velkou vyčerpaností), případně impulzivností.  

Srdci je připisována hořká chuť, proto právě hořké potraviny tento orgán posilují. Vhodné je zařadit do jídelníčku například čekanku, kopřivu, polníček, grep, uvařit si čaj z hlohu obecného nebo si dopřát kvalitní zelený čaj. Srdce je ale třeba posilovat i jinak; zbytečně se nestresovat a otevřít se lásce.

Další zajímavé články

reklama
reklama
reklama
reklama