reklama

"Kvete" vám rybník? Sinice ničí oči, kůži i játra

Toxické látky obsažené v sinicích mohou vyvolávat alergické projevy na kůži a zároveň alergický zánět očí.

Foto: Thinkstock

Vedra lákají hupsnout do každé vody, kterou uvidíme. Ale i tady nám tropické teploty nachystaly zradu: v prohřáté vodě se daří škodlivým sinicím, které spolu s řasami tvoří zdraví nebezpečný plankton.

Před časem se na problém se sinicemi upozorňovalo často, teď na ně lidé jakoby zapomněli. Nebezpečí ale existuje dál.  "Toxické látky obsažené v sinicích mohou vyvolávat alergické projevy na kůži a zároveň alergický zánět očí. Tento zánět se projevuje jednak svědění a pálením očí, někdy i  zarudnutím očí se zvýšenou sekrecí," uvádí MUDr. Jana Mikšovská z oční kliniky DuoVize.

Hrozí trvale rozostřené vidění

"Koupání a plavání v takto znečištěné vodě je rizikové zejména kvůli zánětům spojivky, v horším případě i zánětům rohovky, jejichž léčba bývá komplikovaná a dlouhodobá. Pozánětlivá jizva pak může na rohovce způsobit trvalé snížení zrakové ostrosti," dodává MUDr. Radan Zugar, primář Očního centra Praha.

Doporučujeme: Koupání v přírodě? Na vlastní nebezpečí!

Jak poznat, že jsou ve vodě sinice?

  1. Plastovou láhev naplníme vodou a necháme alespoň 20 minut stát v klidu na světle.
  2. Když voda zůstane voda kalná rovnoměrně nebo se u dna vytvoří vrstva sedimentu, jde převážně o řasy. Voda sice nemá dobrou kvalitu, ale není zdraví nebezpečná
  3. V případě, že se u hladiny vytvoří zelený kroužek tvořený zelenými organismy ve tvaru sekaného jehličí nebo zelené krupice, ale jinak voda zůstane čirá, jedná se z největší pravděpodobností o sinice. Jestliže zůstane voda zakalena rovnoměrně nebo se začne tvořit větší zákal u dna, půjde pravděpodobně o řasy.

Když voda "kvete"

Vodní mikroorganismy sinice, zvané též cyanobakterie, jsou součástí planktonu. Masovému nahromadění sinic u hladiny se říká vodní květ. Nejčastěji k němu dochází v horkých obdobích uprostřed a koncem léta.

Jde  v podstatě o jedy, takže způsobují reakci hlavně na kůži - svědí, pálí, rudne, někdy se udělá i alergický ekzém. Pozor dejte zejména na děti, ty do takto znečištěné vody nesmí vůbec. Nejen kvůli kůži, ale když se ve vodě nechtěně napijí, bude jim špatně od žaludku. Sinice totiž vyvolávají zvracení nebo střevní  a zažívací potíže.

Koupání ve vodě zasažené vodním květem je rizikové nejen pro malé děti, ale i pro těhotné ženy, staré lidi a alergiky. Sinice totiž mohou způsobovat také bolesti hlavy, dechové potíže v krajním případě i poškození jater.

S čočkami opatrně! 

Pozor by si měli dát především lidé s oslabenýma očima nebo majitelé kontaktních čoček. "V ohrožení jsou oči, které mají poškozenou, nebo nekvalitní povrchní část rohovky - epitel. Jsou to zejména oči lidí léčících se s chronickými záněty spojivek či víček, nebo oči lidí, kteří nosí kontaktní čočky," varuje doktorka Mikšovská.

Podle ní je ideálním řešením pro plavce laserová operace, která oči nadobro zbaví dioptrií a tím i čoček. Dnešní moderní metody navíc umožňují pacientům koupat se už týden po zákroku.

Když už se koupat musíte…

Když už se plavec pro koupání v kvetoucí vodě rozhodne, měl by dodržovat několik zásad. V první řadě se po koupeli neutírat ručníkem, který sinice ještě více vetře do pokožky nebo do očí. Je nezbytné co nejdříve po vykoupání osprchovat celý povrch těla čistou vodou a řasy a sinice pečlivě smýt.

Rozhodně se v takové vodě nekoupejte déle než cca 10 minut. Pak se kůže rozmočí a začne více absorbovat zdraví škodlivé látky. Rozhodně by se plavec měl vyvarovat otevírání očí pod vodou.

První pomoc? Čistá voda

A jak postupovat, když už voda se sinicemi citlivé oko zasáhne? "Jako první pomoc je nejvhodnější vypláchnout oči čistou vodou, lépe borovou vodou nebo speciálními dezinfekčními očními kapkami. Pokud nejsou přítomny další oční potíže, zmíněné výše, není nutná další léčba. Ale v případě přetrvávajících potíží je vždy vhodné navštívit očního lékaře k vyloučení poškození rohovky," doporučuje MUDr. Mikšovská.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jdete se koupat? Pozor dejte i na tropickou nákazu

Sex je nezajímá + další lži o ženách po přechodu

Co proti křečím? Zkuste akupresuru, čokoládu i vodu

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama