reklama

Které sporty jsou nevhodné? Radí odborník

Obvykle slýcháme, že pohyb a sport jsou pro náš organismus prospěšné a vlastně zaručují zdraví. Jenže to tak vždycky být nemusí a sport nás může poškodit. Pohyb sám však za to nemůže - to my sami!

Foto: Isifa/Thinkstock

Obvykle slýcháme, že pohyb a sport jsou pro náš organismus prospěšné a vlastně zaručují zdraví. Jenže to tak vždycky být nemusí a sport nás může poškodit. Pohyb sám však za to nemůže - to my sami! 

Nevhodný sport je ten, kterému se věnujeme v pátek večer po celém týdnu, v němž jsme buď seděli u počítače a v autě nebo leželi u televize. Nebo jedna náročná sportovní dovolená po dlouhých měsících stejného životního stylu... Vzniká tak nejvíc úrazů a poškození a někdy dokonce dojde i k úmrtí - typickým příkladem jsou cesty za potápěním starších a netrénovaných lidí.

Pohyb někdy škodí

Nejvíc však tento "hurá přístup" škodí pohybovému aparátu. V podstatě by správný trenér ve fitku ani neměl pustit ke strojům člověka, který má potíže se zády nebo klouby a teď se honem žene "posilovat".

Nevhodným sportem lze nazvat každý sport, který přetěžuje organizmus a vede k jeho poškození. Míra zátěže je pro každého jedince individuální, záleží na jeho konstituci a samozřejmě dosažené kondici.

PŘEČTĚTE SI: Kloubní preparáty jako prevence jsou na nic

"Doporučuji volit sporty rekreačního charakteru, provozovat střídavě různé druhy těchto sportů." říká profesor MUDr. Karel Pavelka, ředitel Revmatologického ústavu a dodává: "Důležité je rozcvičení před sportovním výkonem, zahřátí organizmu a následné protažení svalových skupin. Neměli bychom zapomenout dodržet pitný režim u sportovních výkonů (mineralizované vody s omezením bublin) a na relaxaci organizmu po sportovním výkonu." 

Nemusí škodit jen sport

K trvalému poškození pohybového aparátu dále může vést  i jednostranná dlouhotrvající zátěž při běžných denních aktivitách a v zaměstnání. Vznik tenisového lokte nemusí být způsoben pouze sportem, ale trvalé přetěžování svalstva horní končetiny působí mikrotraumata v jejich úponech.

Rozvíjí se úporná, dlouhotrvající bolest, jejíž odstranění není jednoduché. Vyžaduje pohybový klid (fixace ortézou), lokální aplikaci protizánětlivých a protibolestivých mastí nebo gelů a pozvolné zatěžování postižené končetiny.

Tyhle sporty raději nedělat

Adrenalinové sporty bývají spojeny s velkou rychlostí, vibracemi, hrozí zvýšené riziko pádů, a tím i úrazů. K těmto sportům patří například motocyklový sport, motokros, horský cyklokros s vysokou rychlostí. Jako nezdravé na páteř a klouby dolních končetin lze označit i parašutizmus, rogalo, skoky na lyžích a lyžování na boulích s prudkými dopady na zem.

Na ploténkách páteře dochází k rychlejšímu opotřebení kloubních ploch. To vede ke vzniku předčasných degenerativních změn (artróza) anebo k výhřezu meziobratlových plotének.

A co odborník doporučuje?

Především takové sporty, které aktivizují hluboký stabilizační systém trupu a dolních končetin, který civilizačními nešvary ochabuje, vede ke svalové dysbalanci a vzniku bolesti a nepříjemných pocitů v pohybovém aparátu:

 • chůze (rychlé tempo 30 minut denně - působí i jako prevence osteoporózy v mladším i pozdějším věku)
 • indiánská chůze
 • lehký běh na měkkém terénu
 • nordic walking
 • golf
 • plavání
 • cyklistika (pouze kratší trasy, při dlouhodobé zátěži při jízdě na kole ochabuje pánevní dno)
 • lyžování (sjezd na upravených sjezdovkách, běžkařský sport)
 • jízda na koni
 • bruslení na in-linech (ovšem tady pozor na úrazy)
 • míčové hry včetně tenisu a stolního tenisu

Existuje samozřejmě celá řada sportů a aktivit, které jsou vhodné i méně vhodné. Máte-li již nějakou dobu potíže s pohybovým aparátem, měli byste se o vhodném sportu poradit s vaším lékařem nebo fyzioterapeutem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Aby záda nebolela: 8 přírodních metod

Deprese: Budeme všichni na práškách?

10 knih, které vám změní život. Doporučují slavní!

Může být první českou rabínkou: Bude trvat, než se společnost z antisemitismu vyléčí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama