reklama

Testovali jsme: Kruhový trénink trvá jen půl hodiny, dá vám ale zabrat

Skutečně stačí jen třicet minut denně, abyste získala svou figuru snů? Přečtěte si reportáž naší redaktorky, která trénink zkoušela po dobu pěti týdnů. Prozrazuje v ní, jak metoda funguje a co všechno obnáší.

Během tréninku si redaktorka Magda zpevnila paže, stehna i zadek. 
V pestrém oblečení české značky LASOUL to byla o to větší radost. Prohlédnout grafiku
Během tréninku si redaktorka Magda zpevnila paže, stehna i zadek. V pestrém oblečení české značky LASOUL to byla o to větší radost. | Foto: Tomáš Vocelka

"Změňte stanoviště," ozývá se každých 45 sekund z amplionů fitka do energické hudby povzbuzující skupinu žen na koberci a cvičících strojích. Muže přitahující s řevem těžké činky tady nenajdete, Contours je totiž fitness jen pro ženy. Na rozdíl od jiných pražských fitek jsou prostory sice menší, ale atmosféra je víc domácká.

Contours funguje na principu placeného členství a ještě předtím, než se vrhnete do cvičebního maratonu v některé z 25 poboček po celém Česku, trenérka s vámi na předem domluvené schůzce probere nejen zdravotní stav či omezení, ale taky cíle, kterých chcete dosáhnout. "Berete nějaké léky? Kouříte?" Recepční a zároveň trenérka s absolvovaným akreditovaným trenérským kurzem si pečlivě zapisuje moje odpovědi.

Trenérku mám vůbec poprvé, cvičení v posilovně jsem vzala na milost teprve před třemi lety. Posilovnám, kde si lidé často poměřují svaly se zrcadlem a své fitness oblečení, jsem se dřív vyhýbala. Pak jsem ale našla pár míst, kde jsem se nemusela stydět za to, že u boje se svou kondicí nevypadám jako modelka z magazínu Sports Illustrated, a na cvičení na rozličných strojích jsem si zvykla. "Chtěla bych si zpevnit hlavně paže, boky a nohy," odpovídám na dotaz sympatické 25leté trenérce Zuzaně. Ta si informaci zapíše a předá mi papíry s informacemi, včetně ideálního jídelníčku. Ten je obecný a zaměřený především na redukci hmotnosti. Poučení pro dodržování správné stravy je na první pohled jednoduché - žádná smažená jídla, umělé cukry a alkohol. Pokud máte zdravotní potíže, je potřeba říct o nich trenérce.


Důležitá je zdravá strava i dostatečný spánek

Po konzultaci ohledně stravy následuje měření tělesné konstituce prostřednictvím přístroje Tanita, na který se stoupá naboso. Udáte svou výšku a věk a se zbytkem si již přístroj poradí. Kromě váhy a BMI určuje množství vody či aktivní tělesné hmoty v těle a takzvaný viscerální (vnitřní) tuk. Měření se dělá u všech žen při vstupním sezení, aby lektoři věděli, na co se přesně zaměřit a jak na tom daná žena je, měření jsem podstoupila poprvé a v mém případě dopadlo nad očekávání dobře.

Podle lektorky je zvýšený viscerální tuk často příčinou toho, proč ženy hledají způsob, jak svůj životní styl i váhu změnit. "Říkají, že se chtějí zpevnit, ale většinou přijdeme na to, že se chtějí dát dohromady a cítit se dobře," popisuje lektorka.

Jak se vám dnes spalo? 

Důležitými vstupnými informacemi jsou nejen hodnoty na váze, příchozích žen se trenérky ptají také na to, kolik hodin denně spí. Spánek je totiž pro tělo stejně důležitý jako pohyb a zdravá strava. Během spánku tělo regeneruje a také spaluje. "Lidé, kteří méně spí, více jedí a mají chuť především na sladké. Naopak během spánku se kalorie spalují," řekla mi před rokem v rozhovoru profesorka neurologie Soňa Nevšímalová.

Poté, co jsem s trenérkou dokončila diagnostiku, následovalo první ukázkové cvičení. Kruhový trénink, který obsahuje osm posilovacích strojů a osm stanovišť pro aerobní cvičení, začíná sedmiminutovým rozehřátím na eliptikalu. Stroj prostřednictvím pozitivní i negativní rezistence protahuje celé tělo najednou. Jakmile mám rozprouděnou krev, trenérka mi představuje jednotlivé cviky na první fázi cvičení a stanoviště.

"Směr cvičení pravidelně měníme, aby to byla zábava. Na začátku budeš na mezistanovištích dělat tři cviky," vysvětluje mi sympatická černovláska. Domácká atmosféra fitka nabádá k tykání, pokud je vám to ale nepříjemné, vykejte. Tři cviky vypadají velmi jednoduše, stejně jako jednotlivé stroje. Jakmile ale dojdete ke třetí výdrži v takzvaném planku (pozice prkna), těch 45 sekund, které připadají na každé jednotlivé stanoviště, vám budou připadat jako celá věčnost.

Neustále v pohybu

Smyslem kruhového tréninku je být neustále v pohybu. Na prostoje není prostor, pokud se chcete napít nebo si otřít pot, je lepší využít k tomu čas po prvním kolečku. Po prvním kole byste si měly změřit tepovku, pomocná informační tabule na stěně fitka vám poradí, jestli si nálož přidat, nebo naopak ubrat. Celé první cvičení na vás bude pečlivě dohlížet trenérka, aby vás mohla opravit v případě, že některý ze cviků neděláte dobře. "Lokty musíš držet u těla, závaží musí vystřelit až nahoru," upozorňuje mě u stahování provazů se závažím, což bych po několikátém opakování přirovnala k mučení.

Některé stroje naopak slouží jako odpočinek, záleží na tom, které partie jsou pro vás problematické a které máte naopak dobře trénované. Zatímco si zvedám nahoru a dolů závaží na nohou, rozhlížím se po místnosti, kde vedle sebe trénují padesátnice, dvacátnice i šedesátnice. Věk tady nehraje roli, každá žena má jiné cvičení podle svých možností a cílů. A zatímco třicátnice s buchtama na břiše zvedá jako nic desetikilové činky, kousek od ní trénuje opatrně šedesátnice svoje nohy. Ženy se podle trenérky cítí ve fitku dobře i proto, že mužům je vstup striktně zakázán.

Ve fitku strávíte déle než půl hodiny

Contours prodává svůj trénink s tím, že ženám stačí půl hodina denně na to se zpotit a zpevnit. Cviky jsou vymyšleny tak, aby protáhly každý sval v těle, a když zrovna necvičíte na stroji, vyplňujete čas třeba skákáním panáků. Zapomenout nesmíte ani na závěrečný strečink. "Strečink je stejně podstatný jako samotné cvičení," upozorňuje mě trenérka. Důležité je také správné dýchání a provádění cviků.

Výhody a nevýhody kruhového tréninku Contours

Výhody a nevýhody kruhového tréninku Contours

Výhody

 • Vedený trénink, neustálá přítomnost trenérky v ceně členství 
 • Jasné návody, snadné cviky
 • Dostupné cvičící pomůcky
 • Základní poradenství a měření 
 • Dostupnost - 25 poboček po celém Česku, také v menších městech
 • Zkušební týden zdarma
 • Individuální trénink 

Nevýhody

 • Členství je minimálně na tři měsíce, ale při delších členstvích jej lze přerušit. 
 • Zabere minimálně 45 minut
 • Hlasitá hudba
 • Zadávání spousty osobních údajů
 • Na pobočce, kde jste si koupili členství musíte být častěji než na jiných pobočkách. 
 • Každá pobočka má jinou cenovou politiku. Například tříměsíční členství na Národní třídě v Praze stojí 3989 Kč, jednoměsíční členství vychází na 1800 Kč. V Ostravě-Mariánských horách stojí tříměsíční členství pro změnu 3590 Kč.
 • Členství nelze přerušit na dobu neurčitou, pouze v ojedinělých případech s lékařským potvrzením, ale i na tento typ se vztahují limity počtu přerušení.

Pokud bychom si ale spočítali čas nutný na převlečení, rozehřátí, samotný kruhový trénink a strečink s dodržováním 45 sekund na stanoviště, do třech desítek minut se nelze vejít. Počítejte tak, že ve fitku nakonec strávíte zhruba hodinu. Vyzkoušela jsem dlouho i krátkou variantu, během půl hodiny lze zvládnout jedno kolo "kruháče" a strečink, zahřejete se, ale ten slastný pocit po fyzické námaze a vědomí, že jste pro sebe něco udělali, přichází až po delším čase.

"Spousta žen odchází po třiceti minutách, ale kdybych měla dát doporučení, věnovala bych tréninku alespoň hodinu," říká trenérka Anna Vaškovičová. Podle ní ženy často očekávají, že zhubnou do týdne, ale první výsledky lze čekat zhruba za měsíc. "Doporučila bych vždycky dva tréninky a jeden den volna, aby si tělo odpočinulo. Ale záleží na tom, jak je člověk zkušený a jakou má fyzičku. Tělo by ale mělo regenerovat, aby dosáhlo očekávaných výsledků," dodává.

Střídejte tréninkový plán, aby tělo zůstalo ve střehu

Podle Anny Vaškovičové je hubnutí mnohem jednodušší než nabírání svalové hmoty, Contours se více zaměřuje právě na hubnutí, což je nejčastější přání klientek. Trenérka však upozorňuje na to, že rychlost hubnutí a tvarování postavy závisí i na genetice. "Po měsíci můžou jít dolů dvě až tři kila, ale záleží taky na regeneraci, stravě a celkovém životním stylu," dodává. Trenérka také uvádí, že důležité je pravidelně tréninkový plán obměňovat, aby se tělo zlepšovalo.

Na základě jejího doporučení jsem po třech týdnech návštěv poprosila o jiné cviky založené na posilování s vlastní vahou a cvičebními pomůckami, jako je guma, bosu nebo závěsný posilovací systém TRX. Tyhle cviky navíc lze opakovat také doma. Sympatická trenérka mi je nejen ochotně našla a předvedla, ale také se ujistila, že je cvičím správně, poté mě nechala cvičit samotnou.

Z mé zkušenosti se i v malých fitkách ženy na jednotlivých stanovištích optimálně rozprostřou a atmosféra je příjemná. Z několika návštěv je patrné, že si sem ženy občas chodí i pokecat a řešit třeba bezlepkovou stravu nebo kvalitu jídla v supermarketech. Nástěnky ve fitku myslí na motivaci žen, které se rozhodly stát členkami a chodit cvičit pravidelně. Podle lektorek si navíc většina žen kupuje dlouhodobější členství.

Jaký je výsledek? 

Po měsíci jsem podle měření zhubla zhruba kilo a půl. Do fitka jsem chodila v průměru třikrát týdně, což jsem doplňovala běžnou chůzí. Nepila jsem alkohol a snažila se nejíst umělé cukry a průmyslově zpracovaná jídla. Mnohem víc než číslo na váze nebo počet spálených kalorií však pro mě byl vždy důležitý pocit příjemné fyzické únavy a čisté hlavy, když jsem z fitka odcházela. Během cvičení totiž lze nejen spálit kalorie, ale taky zapomenout na všechny starosti.

reklama
reklama