reklama

Čaj jako nečekaný elixír krásy: Vylepší zuby, pleť i postavu

Udělá nám dobře na duši, už když vezmeme do dlaní oblíbený hrneček s čajem. Umí zahřát i zchladit, uklidnit i povzbudit. Spoléháme i na jeho zdravotní benefity. Věděli jste ale, že čaj prospívá i kráse?

Foto: Thinkstock

První věcí, která nás na čaji zaujme, je jemná vůně z více než sto padesáti aromatických látek. Společně s příjemnou chutí vytvářejí uvolněnou atmosféru a zároveň mobilizují naši vnitřní energii. Čaj však nejen dobře chutná a voní.

Vědci už několik desetiletí pozorují, že milovníci čaje bývají zdravější než ti, kdo čaj nepijí. U vyznavačů čaje se méně objevuje rakovina nebo zelený zákal, vyskytuje se méně onemocnění srdce a krevního oběhu či zubních kazů.

Ochrana před stárnutím

Proč tomu tak je, se zkoumalo v mnoha vědeckých studiích, které přišly na to, že čaj obsahuje více než čtyři sta účinných látek, které mají pozitivní vliv na naše tělo. Podstatnou skupinou jsou polyfenoly, které v těle působí jako antioxidanty.

V buňkách probíhá nespočetně reakcí a procesů nezbytných pro náš život. Tyto reakce jsou však zároveň zdrojem vedlejších produktů zvaných volné radikály, které můžou oxidací poškodit nebo zcela zničit zdravé tělní buňky. Proto naše tělo spoléhá na antioxidanty, které volné radikály dokážou zneškodnit, a chrání tím buňky před poškozením, které může vést až k chorobám, jako je rakovina nebo srdeční onemocnění.

Antioxidanty také brání stárnutí buněk, a tím vlastně i stárnutí celého těla. Vědci zjistili, že čaj obsahuje až třicet procent polyfenolů.

Zářivý úsměv a pružná pleť

Pití čaje má také pozitivní účinky na náš chrup. Již jeden šálek denně může snížit riziko vzniku zubního kazu až o polovinu! Poděkovat za to můžeme fluoridu, který je obsažený v čaji a posiluje sklovinu a zuby.

K prevenci kazivosti zubů přispívají také antioxidanty, které působí antibakteriálně, a brání tak tvorbě plaku. Zubní kaz pak nemá šanci. A pokud se bojíte, že čaj barví zuby, pak stačí, když si ho nebudete dělat tak silný.

Na čaj si můžete taky vsadit při snaze o dosažení zdravé a pružné pleti. Sluneční paprsky obsahují UV záření a po dopadu na naši pokožku způsobují poškození buněk, které vede k předčasnému stárnutí pokožky a bohužel může také způsobit rakovinu.

Před škodlivým zářením nás opět pomáhají chránit antioxidanty, zejména ty, které obsahuje zelený čaj. Zároveň udržují pleť mladou a elastickou. Jeho lístky výrazně zklidňují podráždění, omezují otoky a především stimulují obnovu buněk! Minerální látky a vitamín C působí zároveň proti tvorbě vrásek a pomáhá např. při léčení úpalu. A to jak zvenčí (jako obklad), tak i zevnitř jako nápoj.

Štíhlejší tělo bez tuků

Jednou z mála doceněných vlastností čaje je jeho schopnost zrychlit metabolismus, a přispívat tak k odbourávání tuků. Pomáhá k tomu jednak dodržování správného pitného režimukterý je základním předpokladem pro psychické i fyzické zdraví.

Co všechno dokáže čaj?

Co všechno dokáže čaj?

  • Má tolik vitaminů a stopových prvků, že poskytuje organismu dostatek obranných látek proti nejrůznějším virům a bakteriím.
  • Snižuje ukládání tuku v cévách, a tím předchází onemocnění srdce a krevního oběhu. Snižuje tak riziko kornatění tepen nebo srdečního infarktu.
  • Působí jako prevence rakoviny, především žaludku a střev. Za ochranné faktory vědci považují především antioxidanty a vitamín C, které obsahuje především zelený čaj.

Černý a zelený čaj neobsahuje žádné kalorie, osvěžují tělo a ducha, chutná dobře a při pocitu žízně je tak ideální volbou. Ale to není všechno! Japonci a Číňané mají ve zvyku popíjet šálek zeleného čaje po každém jídle, což výrazně napomáhá správnému trávení a brání usazování cholesterolu - dokonce až o šestnáct procent.

Díky povzbuzení metabolismu není tedy třeba kupovat speciální 'hubnoucí' čaje, úplně stačí ten obyčejný. Vynikající jsou pro tyto účely hlavně zelené čaje, jejichž účinky na spalování doložily desítky vědeckých studií z celého světa. Rekordmanem je ale zelený čaj Matcha. 

"Je prokázáno, že Matcha Tea pomáhá tělu spalovat kalorie až čtyřikrát rychleji než za běžného stavu. Přitom ale nezvyšuje krevní tlak ani nezrychluje srdeční frekvenci. Hlavní výhodou tak je, že nezpůsobuje žádné vedlejší účinky, jako tomu třeba bývá u prášků na hubnutí,“ potvrzuje odborník Petr Patočka z Čajové květiny. 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama