reklama
 

Kožní problémy? Ptejte se on-line

Kůže je největším orgánem lidského těla. Odrazí se na ní nejen vliv vnějšího prostředí, ale i všechny vnitřní problémy. Máte kožní problémy? Chcete vědět, jak se správně starat o svou pleť, aby byla zdravá? Ptejte se odborné lékařky!

Hostem naší redakce bude MUDr. Monika Arenbergerová PhD. Online rozhovor s ní začne ve čtvrtek 11. února kolem 13 hodiny. Vzhledem k obrovskému množství dotazů, které jste měli možnost posílat už od středečního poledne, jsme nuceni okno pro vkládání dotazů uzavřít. Nebylo by v lidských silách, aby se tolik otázek podařilo vyřídit během tak krátké doby. Proto prosím počítejte i s tím, že si paní doktorka bude vybírat a zodpoví především typické, opakující se otázky. děkujeme za pochopení.

Náš odborník:

MUDr. Monika Arenbergerová PhD. pracuje na kožní klinice Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Vede zde ambulanci pro pigmentová znaménka a kožní nádory, zabývá se i dětskou a estetickou dermatologií. Publikuje v domácích i zahraničních odborných periodicích a přednáší na kongresech.

Zodpovězené otázky

Otázka: Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu, poslední dobou se mi objevily lupy , a začala mne svědit pokožka hlavy. Slyšela jsem že bych to nejdříve měla řešit přípravky /šampony/ s aloe. Je to tak správně? Nebo bych měla jít i na koždí, nebo rovnou používat šampony proti lupům, př.co jiného pro to dělat? Moc děkuji za informace.
Autor: gabi | 10.2.2010 12:13

MUDr. Monika Arenbergerová, dermatoložka: Po prvním objevení lupů je vhodné vyzkoušet šampony, které regulují tvorbu lupů. Např. i aloe vera. Pokud taková péče během 5 týdnů nezabere nebo se problém ještě zhorší, je vhodné vyhledat kožního lékaře.

Otázka: Dobrý den,jsem 13 dívka a mám nález na kůži asi něco jako lupenka,používám šampon,který mám na předpis od pana doktora na kožnim.Jenže teď prodělávám neštovice a chtěla bych se zeptat jestli mi to může nějak uškodit té lupence.Děkuji
Autor: Demi | 10.2.2010 12:20

MUDr. Monika Arenbergerová, dermatoložka: Je možné, že se při neštocicích lupénka ještě zhorší. Léčbu, kterou máte předepsanou na lupénku, nepřestávejte používat, ale není vhodní ji aplikovat na projevy neštovic.

Otázka: Dobrý den, mám tříletou holčičku. V tomto zimním období měla po celém tělíčku červené "mapy" a suchou kůži. Zakoupila jsem mléko od Dolivie s olivovým olejem a Ureou, vypadá, že to zabralo. Může to být alergie na "zimu" nebo nějaká forma exemu??? Děkuji
Autor: ia | 10.2.2010 12:32

MUDr. Monika Arenbergerová, dermatoložka: Jistě se mlže jednat o jistou formu ekzému anbo prostě citlivou kůži na mráz a suchý vzduch. o kůži zvýšeně pečujte, pravidelně ji promazávejte. Pokud uvidíte zlepšení, zvolila jste správnou strategii.

Otázka: Zdravím Vás paní doktorko a přeji pěkný den. Již několik let (cca 6let, stár jsem 45 let), mám postupně na obou stranách nosu ( postup byl zprava doleva) načervenalá pole (cca 2x3cm), která jsou po noci suchá, mírně svědivá s malými ostrůvky strupů (nejsem alkoholik!!!). A nelepší se to. Mažu si to na den vazelínou. Mast advantan s kortikoidy od lékaře zabrala pouze krátkodobě. Nejím přehnaně kořeněná jídla, jím dost zeleniny i ovoce. Zřejmě ten problém bude tudíž asi hlubší. V rodině se nic takového nevyskytuje. Jsem jinak zdráv s žádnými kožními problémy, rekr.sportuji. Tlak 135/90, cholesterol v normě. Pokožku na hlavě mám sušší, nosím vlasy nakrátko, používám březovou vodu. Mamka prodělala v mládí lupénku. Díky předem za ochotu a odpověď.
Autor: Drum | 10.2.2010 12:34

MUDr. Monika Arenbergerová, dermatoložka: Podle popisu se domínáv, že se jedná o tzv. seboroický ekzém. Je to onemocnění, které je částečně dědičné a také souvisí se zvýšeným mazotokem a mužským pohlavním hormonem. Je léčitelné, ale bohužel většinou ne zcela vyléčitelné. lehký krotikoid ve formě krému je v pořádku pro potlačení projevů. Při jejich dalším objevení je možné kůru zopakovat. Vzhledem k tomu, že dispozice přetrvává je nutná dlouhodobější péče. Další varaintou jsou látky, které nejsou na kortikopidní bázi a potlačujeí množení kvasinek.

Otázka: Dobrý den, na zádech se mi před pár lety objevilo akné, navštívila jsem několikrát dermatoložku, která mi předepsala pokaždé jiné druhy mastiček. Chvilkově mi vždycky pomohly, ale jakmile jsem je chvíli přestala používat, akné se několikanásobně zhoršilo. Nyní žádnou kosmetiku na záda nepoužívám, pouze si je "pořádně drhu" při sprchování, ale stále se mi to nelepší. Naopak se mi to čas od času samo od sebe o hodně zhoršuje. Proto jsem Vás chtěla poprosit o radu jak se ho mého problému konečně zbavit nebo ho alespoň výrazně zmírnit. Jsem už z toho opravdu nešťastná. Děkuji předem za odpověď.
Autor: kathie | 10.2.2010 12:37

MUDr. Monika Arenbergerová, dermatoložka: Pokud je akne na zádech, ošetřování je obtížné a potřebujete k tomu druhou osobu. Vhodný je tělový peeling a event. látky s obshaem zinku a antibiotik ve formě roztoků nebo krémů. Pokud by se vytvářely bolestivé boláky, zánětlivé hrboly, mělo by se přistoupit k léčbě celkové. Nebízí se i možnost fototoerapie, tedy léčba světlem.

Otázka: Dobrý den, zajímalo by mě, zda je nebezpečné, když se poraní nebo strhne bradavice. Děkuji
Autor: Arri | 10.2.2010 12:42

MUDr. Monika Arenbergerová, dermatoložka: Není to nebezepčné, hrozí pouze roznesení virů do okolí nebo zanesení infekce. Proto místo vydesinfikujte.

Otázka: Dobrý den paní doktorko :-) využiji Vaší specializace a chtěla bych se zeptat na odstraňování chloupků z pigmentového znaménka. Normálně pihy skoro nemám, jen na jedné straně tváře takovou větší (nevím rozdíl piha x "mateřské znaménko"), kde se objevují tmavší chloupky, což v obličeji není nic moc, nikdo nechce vypadat jako čarodejnice, takže je vytrhávám. Ale někde jsem četla, že odstraňování chloupků z pigmentové skvrny může zvýšit pravděpodobnost rakoviny a to se mi líbí ještě méně než ty chloupky :/ Jaký na to máte názor? Ta piha mi nepřijde zase nějak dramaticky velká, aby se musela odstraňovat :-( Děkuji.
Autor: sethi | 10.2.2010 12:44

MUDr. Monika Arenbergerová, dermatoložka: Chloupky z pigmentového znamenéka by se něměly vytrhávat ani násilně odstraňovat. Nejbezpečnější je ostříhání nůžtičkami. Pokud by mělo dojít k opakovanému traumatu, je lepší znaménko preventivně odstranit.

Otázka: Dobrý den.Zajímalo by mě,co je nového v léčbě lupenky a kde je možné zkusit novou léčbu.Jde o dlouhodobou léčbu manželky,velmi rozsáhlou lupénkou,která je léčena několik let ,ale bez jakéhokoli zlepšení.Děkuji.
Autor: Jiří | 10.2.2010 12:44

MUDr. Monika Arenbergerová, dermatoložka: Pro středně těžkou a těžkou formu lupénky se dnes s úspěchem využívá nový typ léčby, tzv. biologická. cíleně likviduje zánět v kůži, který se podílí na jejím vzniku. Je možné vyhledat specialistu na větší klinice.

Otázka: Dobrý den, je mi 53 let, před 3 lety se mi přímo ve výstřihu od krku dolů objevila červená plocha velikosti asi 5x5, jakoby popraskané žilky. Vyzkoušela jsem od kož.lékaře různé mastičky, ale nic nepomáhá. Mám to celý rok, občas to svědí, někdy je to více nebo méně zarudlé, nemyslím si, že je to od sluníčka.A přávě v létě, kdy se nosí výstřihy to nevypadá dobře. Děkuji.
Autor: mv | 10.2.2010 12:45

MUDr. Monika Arenbergerová, dermatoložka: Jedná se pravděpodobně o tzv. pavoučkový névus, tedy rozšířené žilky na určitém místě. Ideálně je žilky spálit elektrokauterem nebo speciálním laserem.

Otázka: Dobrý den paní doktorko, již několikrát jsem byla u kožního lékaře.Jde o to, že se mi pod nehty (pouze malíček levé ruky, a palec pravé ruky) vyskytla asi nějaká plíseň.Trvá to několik měsíců.Je bílé barvy a pod nehtem se dá odstrańovat, trochu se deformuje i nehet. Lékaři mi na to dávali různé kapky ale bohužel nic nezabralo. Mám strach aby se mi to nerozšířilo dál. Má smysl vzít vzorek a poslat na nějaký rozbor?? Aby se mohla zahájit účinější léčba?? Zatím to žádný lékař nenavrhl. Velmi děkuji za váši odpověď.
Autor: lenka | 10.2.2010 12:47

MUDr. Monika Arenbergerová, dermatoložka: Pravděpodobně se jedná o plísňové onemocnění nehtů. Pokd lokální léčba nezabírá, 14 dní vynechte jakoukoliv léčbu a nechte si odebrat materiál na tzv. kultivaci. Ta doshlí, jaký druh plísně se pod nehtem vyskytuje a za se vůbec o plíseň jedná. Podle citlivosti se dají taktéž nasadit tabletky.

Otázka: Dobrý den, paní doktorko chtěl bych se zeptat co doporučujete na řešení mého problému a řekněme,že znám více lidí co ho má.Jedná se o červené pupínky připomínající akné v oblastech paží,ramenou,zad a popř. vnějších stehen.Na kožním mi říkali,že se toho zbavit nedá max zmírnit.Děkuji za odpověď.
Autor: tom | 10.2.2010 12:56

MUDr. Monika Arenbergerová, dermatoložka: Podle popisu se jedná o zvýšené zrohovatění vlasových folikulů, tedy hyperkeratosis pilaris. Může souviset i se suchou kůží. Aplikujte preparát s ureou z lékárny. Dá se doporučit např. Excipial Lipolotio nebo Eucerin tělové mléko.

Otázka: Dobrý den, přítel má už 2 roky vyrážku na ruce,zimou se to horší,kůže mu praská a občas svědí,snaží si r uce mazat krémem nivea,když si je maže častěji,takseto začne zlepšovat,chtěla byc hse zeptat o co jde?Jestli to je ekzém?Děkuji a přeju krásný den :)
Autor: Terka | 10.2.2010 13:00

MUDr. Monika Arenbergerová, dermatoložka: Mlůže se jednat o formu ekzému, která se zhoršuje v mrazivém počasí. Do zimy vycházejte vždy s rukavicemi, ruce se musí promazávat v zimínm obodbí raději mastnějšími krémy. Pokud by tato péče nepomáhala, doporučovala bych navštívit kožního lékaře.

Otázka: Dobrý den,od dětství jsem trpěla těžkou formou akné.Po dermatologické léčbě(jakousi kyselinou a následně na to sloupnutím kůže na obličeji 3x)se mi akné velice zlepšilo.Dnes občas použiju pastu ,,rumělku".Ale nastal jiný problém.Když vystavím obličej slunci (použ.faktor 50),udělají se mi na obličeji velké hnědé pigmentové skvrny,vypadající jako mapy.Jsem velmi světlý typ a ani make-up to nezakryje.Na noc si dávám od Biodermy sérum na bělení,ale moc to nepomáhá.Zároveň trpím červenáním kůže v obličeji.Můžete mi prosím Vás poradit,co je na to vhodné a ekonomicky dostupné?Děkuji Vám za odpověď.
Autor: rč | 10.2.2010 13:06

MUDr. Monika Arenbergerová, dermatoložka: Jedná se o tzv. hyperpigmentace po akné, které jsou léčbeným problémem. Bělení musí být dlouhodobé a spočívá přes zimu depigmentačními krémy a přes léto pravidelnou aplikací fotoprotekce. Pokud je taková strategie neúčinná, dá se využít depigmentační peeling nebo laser.

Otázka: Dobrý den, už několik let se mi dělají na tváři (málo) a na hlavě nad čelem (velice mnoho) uhříky s následným hojením - strupy, červená místa. Protože mám velice málo vlasů je to vidět a nevypadá to hezky. Děkuji za radu Honza 47 let.
Autor: honza | 10.2.2010 13:19

MUDr. Monika Arenbergerová, dermatoložka: Pravděpodobně se jedná o jistou formu akné. Vyzkoušejte peeling z lékárny, při jeho neúčinnosti dop. navštívit kožního lékaře.

Otázka: Dobrý den paní doktorko, od puberty trpím akné, ne příliš silným, ale vytrvalým. Okamžitým řešením byla antikoncepce, ale mám k ní své výhrady. Teď je mi přes 30, stále si nechávám pleť čistit u kosmetičky, ale problémy mám už jen na bradě a na krku pod bradou... Kožní lékařka to označila za "akneotidní dermatitidu". Největší problémy mám teď v zimě. Může to souviset s tím, že nosím na krku šálu? Nebo se zimní stravou?Už jsem vyzkoušela různé čistící kúry. Nebo co bych mohla pro zlepšení udělat? Na doporučení kožní lékařky už jsem absolvovala všechna vyšetření- alergologii, ORL, gynekologii, odběry krve... bez konkrétního výsledku. Předem děkuji.
Autor: Deli.a | 10.2.2010 13:23

MUDr. Monika Arenbergerová, dermatoložka: V určtiém věku se může klasické akné přeměnit v tzv. postpubertální akné, tedy akné po pubertě. Většinou dost šptaně reaguje na klasickou antiaknozni terapii. Vyzkoušejet místní antibiotikum se zinkem z lékárny. S nošením šály to souviset nebude, ale tření nebo jakákoliv manipulace s pupínky vhodné není.

Otázka: Dobrý den chtěl bych se zeptat jaká existuje nejvhodnější mast na sborrhoickou dermatitidu?Předem děkuji za odpovědˇ.
Autor: Milouš Jakeš | 10.2.2010 13:31

MUDr. Monika Arenbergerová, dermatoložka: Vzhledem k tomu, že dispozice k tomuto onemocnění je dlouhodobá, chce to trpělivost. Lokální prostředyk sebor. dermatitidu většinou zmírní nebo zcela potalčí jen dočasně. Léčebné kůry je nutné opakovat.

Otázka: Dobrý den, mám 4 otázky: 1. Trochu víc mi padají vlasy + když je chci nechat růst, jdou mi na konci doztracena jak myší ocásky. Můžu mít vůbec někdy hezké husté vlasy a v délce aspoň po ramena? 2. Dají se něčím zmírnit už existující strie? Nebo je to trápení na doživotí? 3. Před lety se mi na tváři objevila červená tečka, která nemizí. Dr. mi řekla, že se to dá leda odstranit laserem, jestli mi to vadí po est. stránce - zajímalo by mě, o jaký zákrok jde, kolik případně stojí a taky jestli po něm nezůstane jizva, to bych si moc nepomohla.... 4. Jedno znaménko u obočí mi v posl. dvou letech trochu povyrostlo, ztrojrozměrnilo a někdy krapet svědí. Kdy by mě to mělo začít znepokojovat? Mockrát děkuji za odpověď.
Autor: běla | 10.2.2010 13:33

MUDr. Monika Arenbergerová, dermatoložka: 1. zlepšeit kvalitu končeků vlasů lze nejl=épe vhodnou vlasovou kosmetikou přímo pro roztřepeené končeky a posílení objemu 2. strie lze zmírnit i laserem, ale efekt je jen částečný 3. lase nebo elektrokauter, který je dostupnější a levnější 4. pokud se znamnéko bude rychle měnit

Otázka: Dobrý den, chtěla bych se zeptat na atop. ekzém u dětí, který je spojený s potravinovou alergii. Moje dcera trpí ekzémem již od narození a pořád dostávame kortikoidy. Chtěla bych poprosit o radu, jak dítěti pomoct.
Autor: jaja | 10.2.2010 13:40

MUDr. Monika Arenbergerová, dermatoložka: Stálým promašťováním kůže a hydratční péči lze zmenšit intenzitu aplikace kortikoidů. Můžete zkusit i přísady do koupele. Potravinovou alergii prodiskutujte s alergologem nebo imunologem.

Otázka: Dobrý den paní doktorko, již asi 3 roky, se mi tvoří na obličeji, rukou, krku, vždy když vyjdu ven, svědící pupeny, které zčervenají. Je to velice nepříjemné a nevzhledné. Pupeny naskakují v chladnějším počasí, v mrazu je to nejhorší. Používám běžné ochranné krémy zn NIVEA. Může to být alergie na chlad? Jak přijdu do místnosti, tak pupeny zmizí tak do hodiny. Je mi 60 let. Měla bych jít na kožní, nebo používat nějaké spec krémy. Děkuji za radu a odpověď.
Autor: Cefa | 10.2.2010 13:42

MUDr. Monika Arenbergerová, dermatoložka: Svědivé pupeny, které zmizí po změně teploty, se mohou vsyktovat i v rámci chcladové kopřivky. Dop. navštívit dermatologa.

Otázka: Dobry den, uz asi dva roky me trapi akne na zadech i po provedene lecbe silnymi antibiotiky nedoslo ke zlepseni...muzete mi prosim poradit.
Autor: Kol | 10.2.2010 13:52

MUDr. Monika Arenbergerová, dermatoložka: Další alternativou je preparát na bazi retinoidu, tedy odvozen od vitamínu A. pouze na předpis dermatologem.

Otázka: Dobrý den. Prosím Vás mám 2 otázky: - občas se mi na rukách udělá flek velikosti koruny, načervenalý, na dotek suchý a drsný.Zabral až Triamcinolon. - co znamená pod očima krupička bílých pupínku a celkově pod očima kůže dozelena Děkuji
Autor: Petr | 10.2.2010 13:52

MUDr. Monika Arenbergerová, dermatoložka: Skvrna na kůži bude pravděpodobně ekzémového původu. promazávat, pokud nepomůže, použít kortikoid. Pod očima pravděpodobně milia, lze vypálit elektrickou jehličkou.

Otázka: Dobrý den, od malička mám atopický exém, nyní se projevuje jen extrémně suchou a podrážděnou kůží po těle a v obličeji. V kontrastu s tím mě i v mých 27 letech stále trápí akné v dekoltu, na zádech a hlavně v obličeji. Když si pleť namažu přípravkem proti akné, zhorší se mi vysušení a podráždění, když si ji namažu něčím mastnějším, zhorší se mi akné. Kortikoidy špatně snáším a antibiotika proti akné už mi nezabírají. Napadá Vás jiná možnost jak to řešit? Děkuji za radu
Autor: alena | 10.2.2010 14:02

MUDr. Monika Arenbergerová, dermatoložka: Zkuste aplikovat prostředky proti akné pouze cíleně na pupínkly. dnes je nožnost využít i protiaknozni kosmetiku, která nevysušuje okolní kůži a je k dispozici v lékárně (Sensibio atd.)

Otázka: Dobrý den,syn má 8 měsíců,má zvýšenou citlivost na mléko,takže mám bezmléčnou dietu(kojím) a má atopický ekzém.Projevuje se mu suchou kůží a červenými skvrnami,pořád se škrábe na stehýnkách a ručkách(užívá 2x denně 5 kapek Fenistilu).Na noc a na přebalování mu musím dávat rukavičky,protože si už rozškrábal ve spaní ruce do krve .Od lékaře máme předepsané masti s kortikoidy,na noc potom na ruce Vitella Ictamo(mast),já ho promazávám ještě dětskou mastí Robátko(s výtažkem konopí).trochu se mu to zlepšilo,ale ne o moc.Ráda bych poprosila o radu jak mu pomoci.Děkuji
Autor: lefalo | 10.2.2010 14:07

MUDr. Monika Arenbergerová, dermatoložka: Zkuste ještě častěji kůži hydratovat a zkombinovat např. s koupelovou přísadou s olejem. používejte pouze bavlněné oblečení, které nedráždí. Vytiopujte potraviny, po kterých se problém zhoršuje.

Otázka: Dobrý den. Ráda bych se zeptala, zda lze léčit akné i nehormonální cestou. Bohužel mám za poslední rok a půl dost rozbouřené hormony (vysazení HA, 2 potraty, 3 měsíce nasazení HA, nyní již pátý měsíc bez ní). Po posledním vysazení antikoncepce, kterou jsem brala 3 měsíce, se pleť jako vždy zhoršila a bohužel již stav trvá pět měsíců. Na hlavě se mi tovří lupy (na určitých místech suché na jiných mastné), ty se mi pomocí šampónu od La Roche podařilo dost utlumit, avšak ne úplně vyléčit. Ale na akné mi nic nezabírá. Čistím pleť 2 x denně, opět přípravky od La Roche na mastnou pleť. Tvoří se mi jak černé tečky, tak podkažní hluboké, některé nejde zlikvidovat, jsou i cm hluboko. Plus samozřejmě akné na zádech a v dekoltu. Existuje léčba bez hormonů, která by na tento stav zabrala?
Autor: Matis | 10.2.2010 14:07

MUDr. Monika Arenbergerová, dermatoložka: Jistě, lze využít lokální léčbu, kterou bych doporučila, pokud kosmetika selhala. Dop. navštívit dermatologa.

Otázka: Dobrý den,chtěla bych s zeptat na problém mého dvouletého syna.Často se mu dělá po těle vyrážka,jsou to takové mapky červených svědivých pupínků,které vypadají jako potničky a později už skoro jako ekzém.Od doktorky máme pudr,který moc nezabírá,kůže je velmi vysušená a syna to svědí ještě víc.Poraďte mi prosím co jiného používat,děkuji za odpověď.
Autor: Karla | 10.2.2010 14:07

MUDr. Monika Arenbergerová, dermatoložka: Pudr není vhodný pro přesušenou kůži, zvolte péči lehkou hydratační z lékárny např. Atoderm, Lipikar.

Otázka: Dobrý den Chtěla bych se zeptat co mám dělat,když mám na obličeji,akné,přiznávám se,že si pupínky rozškrabávám a mám potom strupy.To nesmím dělat to vím.Ještě mám na obličeji jizvy po akné a rozškrabaných strupech a ještě pigmentové skvrny.Co mám dělat pro zlepšení.Jsem 20 letá studentka a stydím se za svůj obličej.Vadí mi někam chodit,když mám takový ošklivý obličej.Snažím se to vše maskovat make-upem,ale to není také to pravé že?Doporučila by jste mi nějaky laser??Slyšela jsem taky o chemickém peelingu.Co si o tom všem myslíte?Co by jste doporučila mé pleti?Jinak mám podle paní kožařky jemnou a náchylnou pokožku a myslí si,že chemický peeling by mi mohl spíše ublížit.Předem děkuji za odpověď
Autor: nika | 10.2.2010 14:08

MUDr. Monika Arenbergerová, dermatoložka: Projevy je možné překrýt Akne colorem, což je léčivá mast- pasta, která kryje a zároveň léči. Doporučuji striktně si proejvy nevymačkávat a nahradit takovou péči návštěvou kosemtičky, stačí 1x za 2 měsíce.

Otázka: Dobrý den, včera jsem byl na odstraňování znamínek laserem a některá přes noc začala mokvat. mám jít na kontrolu nebo ještě počkat? Děkuji
Autor: pavel | 10.2.2010 14:13

MUDr. Monika Arenbergerová, dermatoložka: Mokvaní je normální, projev zaschne a vytvoří se strup.Tem po nějaké době odpadne.

Otázka: Dobrý den, dnes již téměř dospělý syn od útlého věku trpí atopickým ekzémem a to hlavně v oblasti obličeje, krku,rukou a pod koleny. Za celou dobu jeho "monitorování" jsem nezaznamenala posun ke zlepšení, ekzém vlastně nemizí a znepříjemňuje mu život. Slyšela jsem o mastech s imunomodulátory a zajímalo by mě, jak a kde se k nim může syn dostat, lépe řečeno, komu se vůbec předepisují a jak jsou drahé. Neustálé mastění kortikoidy mi nepřijde vůbec dobrý způsob léčby. Děkuji.
Autor: Eva | 10.2.2010 14:20

MUDr. Monika Arenbergerová, dermatoložka: Lokální imunomodulátory dens představuní nejmodernější alternativu ke kortikoidním mastem. mám s nimi dobré zkušenosti a doporučuji je zejména v oblasti krku a obličeje, kde je dlouhodobá péče kortikoidy problematická.

Otázka: DOBREJ MÁM PROZBU, JIŽ NĚKOLIK LET-10.MÁM PROBLÉM Z LUPENKOU-KOŽNÍ NEMOC NEMOHU SE TOHO ZBAVIT MÁM V HLAVĚ ZA UCHEM A VZADNÍ ČÁSTI HLAVI.COMÁM DĚLAT ABYCH SE TOHO ZBAVIL,DĚKUJI ZA ODPOVĚD.ZDENEK
Autor: ZDENEK | 10.2.2010 14:30

MUDr. Monika Arenbergerová, dermatoložka: Dispozice k lupénce je trvalá. Proto je těžké hovořit o úplném zbavení se probému. Do hlavy využívejte látky, které rozpuští rohovinu, odstraňují šupiny nebo látky, kteé tlumí zánět. Mohou se dělat i zábaly nebo využít speciální hřeben do hlavy, který vyzařuje Uv záření.

Otázka: můj přítel má bradavici na penisu
Autor: miláček | 10.2.2010 14:55

MUDr. Monika Arenbergerová, dermatoložka: Měla by se buď zmrazit nebo poleptat podfilinem. oboje na dermatologii. Pozor, takový projev je infekční.

Otázka: Dobrý den paní doktorko,již zhruba 10 let mám kožní problémy. Začalo to na obličeji, nejprve se mi udělal červený flek na čele, později na obou tvářích, velmi to svědilo a svědíla mně i pokožka hlavy. Diagnoza zněla růžovka, byla jsem léčena ale bez výsledků Asi před 4 lety jsem se začala velmi intenzivně potit v noci a ke všemu mně začala svědit kůže na krku i na hrudi.V loni v srpnu jsem měla gynekologické problémy, stále se opakující mykoza, dostala jsem prokanazol a tyto fleky na obličeji i na prsou se velmi zmírnily.Prokanazol jsem užívala 1 měsíc, každý týden 2 tablety. Po využívání se tyto problémy vrátily zpět, zdá se mi, že je to horší jak před tím. Myslíte, že by se mohlo jednat o nějaký druh plísně? Je to hrozné, pořád se škrabu, ani v noci nemám klid a bez make upu ani nevycházim.Předem děkuji.
Autor: linda | 10.2.2010 15:05

MUDr. Monika Arenbergerová, dermatoložka: Podle popisu mi nález nepřipadá ajko růžovka, možná spíše jako seboroická dermatitida, kde se uplatňuje i povrchová kožní kvasinka. Zkonzultujte nález s dermatologem.

Otázka: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, paní doktorko, co dělat s malými bradavičkami, které se mi udělali v zadní části třísel v blízkosti genitálií. Mám pocit, že se mi nějaká začíná dělat i na druhé straně. Je třeba je nechat odstranit, případně zda je nějaká léčba? Je mi 60 let. Děkuji za odpověď
Autor: Veronika | 10.2.2010 15:23

MUDr. Monika Arenbergerová, dermatoložka: pokud se jedná o infekční bradavice, je nutné je odstranit. Může se jednat i o výrůstky neboli fibromky, které jsou rušivé pouze kosmeticky. Zkonzultujte nález s dermatologem.

Otázka: Dobrý den paní doktorko, od svých 23let, naní je mi 45let mám Lupus eritematodes, kožní formu. Užívám na flíčky, které mám na obličeji krém Dermovate a mast Cutivate a léky Plaqenil. Je prosím již nějaká jiná mast-krém, po kterém bytyto fleky vymizely?? Nebo leaserová metoda, podstoupila bych vše, jen aby byla pleť v normálu. Jsem žena a i když používám makeup, je to stejně nepříjemné. Hezký den a předem děkuji za odpověď.Soňa
Autor: Sonina | 10.2.2010 15:28

MUDr. Monika Arenbergerová, dermatoložka: Bohužel mezi klasickou léčbu patří léčba krotikoidní a v létě fotoprotekce. lze vyzkoušet i léčbu lokálními imunomodulátory jako alternativu.Více info u dermatologa.

Otázka: Dobry den,je mi 32 let, mam akne,uz dlouho nekdy je to lepsi, nekdy horsi.Ve 21 letech prodelala lecbu Roaccutanem, pomohlo, par let pokoj,ale od 25let se objevilo znovu,par pupinku,zhorsuje se v prubehu cyklu.Zabralo mi antibiotikum gel,ale brala jsem 3 mesice, i kdyz na krabicce byla doporucena doba uzivani 6 tydnu.DKozni doktorka mi rekla, ze na tom maji pacienty dlouhodobe, treba 3 roky, myslite,ze je to dobre?Antibiotikum jsem vysadila a nyni mam akne znovu.Uz jsem vyzkousela vsechno mozne,vcetne cisteni strev Lepicolem,stravuji se zdrave, akne mam na obliceji.Take mam velice slabe vlasy, mysi ocasky,vypadavaji.Jak zlepsit kvalitu vlasu a jak se zbavit toho akne?Mam jizvy a cevene zanetlive bolacky.Velice mi to vadi.Dekuji za odpoved
Autor: Mayra | 10.2.2010 15:39

MUDr. Monika Arenbergerová, dermatoložka: Lokální antibiotkum můžete užívat tak dlouho, jak funguje. Zkombinujte ho s lékařským peelingem z lékárny nebo na předpis.

Otázka: Dobrý den paní doktorko.Mám hodně citlivou pleť je to možná ekzem nevím udělá se mi pupínek a kolem takový červený flíček,když praskne tak mám vlastně na tom místě hodně vysušenou pleť.Nevím jak přesně to popsat.A ted ještě nevím čímto je začala mě dost svědit kůže po celém těle.Nevím jestli to dělá voda kde je chlor.To jen tipuji když jsem byla před lety v lázních tak jsem si přivezla dost ošklivý ekzém po celém těle mimi hlavy,tak proto si to myslím. Děkuji babča
Autor: babca | 10.2.2010 15:41

MUDr. Monika Arenbergerová, dermatoložka: Svědění kůže v zimním obodí může být i nepříznivým působením mrazu na citlivou pokožku. Zkuste pravidelně používat tělová hydratační mléka i mýdla.

Otázka: Dobry den.Je mi 35 let,ale porad mam akne na obliceji a nejvic se mi delaji na krku,nevim jak se toho zbavit,poradite mi prosim,mirka
Autor: mirka | 10.2.2010 15:45

MUDr. Monika Arenbergerová, dermatoložka: Vyzkoušejte prostředky z lékárny např. na bázi benzoylperoxidu. pokud nebudou více než 5 týdnů fungovat, navštivte dermatologa.

Otázka: Dobrý den.Mám takový problém jsem v přechodu teda nevím jestli to souvisí smím problémem.Začaly my vyrůstat po těle bradavičky.Prosila bych co stím.Bud takové bradavičky podlouhé a vlastně na konci necitlivé,ale i něco jako stařecké skvrny,ale jsou to bradavičky.Děkuji za radu Jana
Autor: Jana | 10.2.2010 15:46

MUDr. Monika Arenbergerová, dermatoložka: Pravděpodobně se jedná o vůrůstky tzv. fibromky. je nutno je odstranic chirurgicky nebo kauterem. Více info u dermatologa.

Otázka: Dorý den.Je mi 37 let a mám problémy v oblasti čela. Vždy mi zrudne do červena,loupe se mi kůže.Poradíte mi prosím,Libor
Autor: BRUTUS | 10.2.2010 15:55

MUDr. Monika Arenbergerová, dermatoložka: Mlže se jeant o sebroickiou dermatitidu, pokud jsou projevy u vlasové hranice. Nutno zaléčit lokálním prostředkem s účinnou látkou. Více info u dermatologa.

Otázka: Dobrý den, je mi 37 let a a již několik let se mi dělá převážně na tvářích akné.V pubertě jsem však na tyto problémy téměř netrpěla.Vyzkoušela jsem už spoustu volně prodejných přípravků i léčby :osvětlování hojivým laserem, laser Smoothbeam,obrušování a přes to všechno se mi akné stále tvoří.Navíc mám po něm drobné vpadlé jizvičky.Je něco, co by je účinně odstranilo?Jaký máte názor na přírodní transdermální kolagen?Děkuji Vám za odpověď
Autor: Lucka | 10.2.2010 16:20

MUDr. Monika Arenbergerová, dermatoložka: jizvičky se dají řešit pomocí laseru, nicméně nové projevy by se měly léčit lokálními postředky na dop. dermatologa.

Otázka: Dobrý den, chtěla jsem Vás požádat o radu. Na zádech se mi udělaly světlé pigmentové skvrnky, které se ani v létě neopálí. Začalo to před 4 lety na rameni a postupně se to přesunulo na celá záda. Dr mi na to dala kortikoidy, ale stav se nezlepšil. Další její rada byla, že se nemám opalovat. Ale flíčky mě trápí i v zimě a nevypadá to moc hezky. Flíčky nesvědí. V lékárně mi poradili, že to může být nějaká forma plísně a nabídli Myco-Decidin. Stav se opravdu na chvilku zlepšil, ale pak se vyskytlo flíčků jěště více. tak nevím. Hledám nového dr. a ráda využiji i Vaši poradnu. Děkuji
Autor: maamina | 10.2.2010 16:50

MUDr. Monika Arenbergerová, dermatoložka: Jedná se pravděpodobně o povrchovou plíseň. Nutno zaléčit protiplísňovým roztokem nebo gelem. Více info u dermatologa.

Otázka: Dobrý den, zhruba jednou za půl roku se mi v podpaží objevují zarudlé svědící fleky. Lékařka mi předepsala Canesten, ale obtíže se mi vracejí.
Autor: Peťka | 10.2.2010 17:45

MUDr. Monika Arenbergerová, dermatoložka: Může souviset i s používáním antiperspirantů. Zkonzultujte problém u dermatologa.

Otázka: Dobrý den.V průběhu těhotenství se mi dělaly na zádech dost velké bolavé tzv.uhry.Některé se samy vstřebaly.Na rameni se jeden také udělal.Předčasně jsem porodila a uhr se nevstřebal jako ostatní.Zůstalopo něm hnědé znaménko.Mám ho již 12 let-sleduji jej.Může sez toho vyklubat nádor?Děkuji
Autor: Haba | 10.2.2010 17:50

MUDr. Monika Arenbergerová, dermatoložka: Teoreticky ano. pokud se ale znamnéko nemění, nebude se kednat o nádor.

Otázka: Dobrý den , mám problém s prsty na rukou, na palcích mě praslá kůže napříč až do hloubky a teče krev. Mám to již několik let a nemohu se toho nikterak zbavit. Co s tím se dá dělat ?
Autor: Kryspina2006 | 10.2.2010 17:52

MUDr. Monika Arenbergerová, dermatoložka: Jedná se o přesušenou kůži rukou, která je zhoršena mrazivým počasím. Noste rukavice.Ruce promazávejte mastným krémem, dá se provést i lázeň z teplého olivového oleje.

Otázka: Dobrý den.Je mi 59 let a poslední roky mi přibívají bradavice,třeba podpaždí nebo na zádech chtěl bych vědět čím to je. Děkuji
Autor: cenda | 10.2.2010 18:08

MUDr. Monika Arenbergerová, dermatoložka: Jedná se asi o fibormky. Nutno dostanit chirurgicky nebo kauterem.

Otázka: Dobrý den,chtěla jsem zeptat,co opravdu pomůže na celulitidu?Vyzkoušela jsem krémy,tabletky,nápoje a nic nepomáhá.Cvičím pravidelně,pitný režim také dodržuji.Mám si na ni zvyknout?:-)Děkuji
Autor: marce | 10.2.2010 18:11

MUDr. Monika Arenbergerová, dermatoložka: Všechno děláte správně. ještě je možné dporučit masáže nebo lymfodrenáže.

Otázka: Dobrý den,moc bych prosila o radu.Trpím nějakým ekzémem v oblasti spodních koutků rtů a části brady.pupínky jsou zarudlé,malé a svědí.Od lékaře mám mast IMAZOL,který si aplikuji většinou na noc.Ale ráno mám pokožku velmi-velmi suchou a svědění přetrvává stále i když pupínky nejsou tak zarudlé. Dále se mi pak tvoří na dlaních a středu chodidla červené vřídky,ve kterých je nějaká tekutina (ne ve všech),ty mně po asi dvou dnech zeschnou a krásně si kůžičku sloupnu.Nevím co dělám špatně.Děkuji velmi za odpověď
Autor: boldup | 10.2.2010 18:12

MUDr. Monika Arenbergerová, dermatoložka: Pravděpdobně se ejdná o form ekzému, na nohách apk dyshidrotického ekzému. Bude nutno nasadit lokální léčbu, promazávání, na puchýřky s tekutinou lze využít vysychavé koupele.

Otázka: Dobrý den, již od mala trpím ekzémem, ale občas se přehoupne do horší, kdy mi nateče krk a poměrně bolí. Totéž na rukou. Používám značku Adermu a od kožní lékařky Protopic. Ráda bych věděla, zda existují nějaké prášky na předpis, které by dlouhodobě odstranily mé potíže. Mudr. Litvík, který se staral o mého přítele jej dokázal vyléčit...u mě je to asi celoživotní běh...děkuji, hezký den, Simona
Autor: simona | 10.2.2010 18:26

MUDr. Monika Arenbergerová, dermatoložka: Atoopický ekzém většinou znamená celoživotní dispozici. promzávání a Protopic jsou správnou léčebnou variantou pro ekzém. Chce to pravidelnou péči, prášky jsou na bázi antihistaminik, tedy proti svědění.

Krásná a chlupatá. Brenna byla posedlá odstraňováním chloupků, dnes se jimi chlubí | Video: Instagram/Brenna Pennly
reklama
reklama
reklama