reklama

Kopřiva je skvělá na vlasy, klouby, pleť i vysoký tlak

Všudypřítomné kopřivy dokazují svou odolnost, houževnatost a vitalitu, kterou můžeme využít i pro sebe a svoje zdraví.

Foto: Isifa/Thinkstock

Za pár týdnů už nás budou pěkně štvát, protože vyrostou úplně všude tam, kde je nepotřebujeme. Právě tím však kopřivy dokazují svou odolnost, houževnatost a vitalitu, kterou můžeme využít i pro sebe a svoje zdraví.

Obvykle se kopřivy zazelenají jako jedny z prvních bylin, ale letos to "nestihly" tak, abychom si je mohli dopřát v tradiční velikonoční nádivce, protože bylo příliš zima i na ně. O to lepší důvod, proč je využít teď.

Kopřivový špenát a polévka

Určitě vám bude chutnat kopřivový špenát (spařené listy podusíme na cibulce s česnekem jako ten "pravý" špenát) a úspěch bude mít určitě i špenátová polévka - levná a jednoduchá.

Recept: Lístky nejdříve spaříme v cedníku vařící vodou a nasekáme je na menší kousky. Litr a půl vody přivedeme k varu a přidáme bujón, kopřivy, sůl a pepř. Na konec vlijeme celé vajíčko a mícháme tak, aby se vytvořily vaječné vlasy. Můžeme dochutit česnekem a podávat s topinkou.  Pikantní mladé lístky využijeme k  i k ochucení jiných polévek a salátu nebo nákypů.

Z kopřivy využijeme listy i kořen

Z kopřivy dvoudomé i z kopřivy žahavky sbíráme mladé části  - vrcholky rostliny do délky asi 30 cm. Nať se sbírá ještě před kvetením v období od konce dubna do září, ideálně v čisté přírodě a ne někde u silnice. Někdy se sbírají pouze listy, využít se však dá i kořen.

Doporučujeme: Bříza má velký léčivý potenciál

Kořen obsahuje velké množství tříslovin. Extraktu z kořenů je tak možné využít jako kloktadla při krvácejících dásních nebo jako přísady do koupele proti zvýšené tvorbě kožního mazu.

Nejčastěji však využijeme listy. Po usušení kopřiva své dráždivé látky ztrácí a působí protialergicky. K nejdůležitějším látkám, které kopřiva obsahuje, patří chlorofyl - má protizánětlivý a hojivý účinek. Tím působí proti řadě dlouhodobých zánětlivých onemocnění. Umí také snížit vysoký krevní tlak i vysokou hladinu cukru, je tedy vhodná i pro diabetiky. Najdeme v ní i vitamín C.

Kopřivový čaj na čištění krve

Zkuste pít kopřivový čaj  - už za tři týdny takové kúry se z vašeho těla odplaví velké množství škodlivých látek, což pomůže játrům a pleti. Doporučují se alespoň tři šálky denně, jeden ráno nalačno a další dva během dne. Lidově se o kopřivě říká, že čistí krev. Podporuje také tvorbu červených krvinek, neboť stimuluje činnost kostní dřeně. Je proto vhodná i v léčbě chudokrevnosti. Někteří odborníci ji doporučují i jako čaj pro povzbuzení kojení.

Náš tip: Přes přechod v klidu: Bylinky na menopauzu

Účinná je i proti průjmu. Nálev je možné použít k inhalaci i přímému popíjení při akutních a chronických onemocněních dýchacích cest. Extrakt z kopřivy působí močopudně, proto se používá při chronických nemocech ledvin a dlouhodobých zánětech močových cest.

Šlehání kopřivovými listy léčí klouby

Použít nálev lze také zevně. Můžeme si jím umýt hlavu - je přece osvědčenou přísadou do šampónů, kde brání  maštění vlasů, ale i mnoha dalších kosmetických přípravků. Zabraňuje také vypadávání vlasů a v podobě obkladu je vhodný například při bolesti zad.  

Šlehání čerstvě natrhanými kopřivami podporuje místní prokrvení a zvyšuje látkovou výměnu v oblasti kloubu. Tak pomáhá i při revmatických onemocněních.  Dříve se proto používala  pro léčbu artrózy v kloubech. Známé nepříjemné pálení však přetrvávalo ještě dlouho po výkonu, ale kdo má silné nervy, může to zkusit ještě dnes.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:  

Kopřiva vyléčí nejedno trápení těla

Prohlédněte si tělo: Hrozí nebezpečná nákaza

Velký horoskop na květen: Co vás čeká v měsíci lásky?

 

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama