reklama

Kontrola mateřských znamének? Nečekejte na léto, teď je nejvyšší čas

Měli bychom je kontrolovat jednou až dvakrát ročně. Věštinou na jaře a pak na podzim po vydatném letním slunění. Znaménkům by měli věnovat zvýšenou pozornost zejména lidé s velmi citlivou a světlou pokožkou, tedy s nízkým fototypem.

Foto: iStock

Ne každé velké nebo vystouplé znaménko je rizikového charakteru. Právě naopak. Je důležité si všímat i malých, černých, vlastně nenápadných teček.

Nicméně to nejlepší, co můžete pro svou kůži a své zdraví udělat je, že se necháte odborně vyšetřit u dermatologa. "Je lepší přijít desetkrát zbytečně, než jednou pozdě," říká na Markéta Majerová, hlavní korektivní dermatoložka Medicom Clinic, sítě klinik plastické chirurgie a estetické dermatologie.

Objednejte se k lékaři dnes

"Pokud uvažujete o odstranění neškodného znaménka, drobné pihy nebo bradavice, je lepší naplánovat tento zákrok na zimu či jaro kvůli vyloučení působení slunečních paprsků na jizvičku. A také proto, aby si člověk nekazil léto a dovolenou tím, že má na těle čerstvou ranku a nemůže sportovat, koupat se a opalovat. Pokud se ale jedná o rizikový útvar, je třeba rychlého jednání a je nutné útvar samozřejmě odstranit hned bez ohledu na roční období," říká dermatoložka Lucia Mansfeldová z Perfect Clinic.

Ke kontrole mateřských znamének využívají dermatologové digitální dermatoskop, který dovede mateřské znaménko mnohonásobně zvětšit. "Díky němu je pro nás vyhodnocení kožního útvaru mnohem jednodušší. Přístroj ale znaménko dovede vyhodnotit i sám, dokonce si umí hotovou analýzu následně uložit do své paměti. Původní vzhled znaménka proto lékař může kdykoliv porovnat s novým nálezem a určit, jak se pigmentový útvar změnil v čase, dodává Markéta Majerová z Medicom Clinic.

Odpařit nebo vyříznout?

Pokud lékař určí, že máte znaménko jednoznačně nezhoubného původu, nejčastěji se používá k odstranění vysokovýkonný laser CO2, který znaménko či pihu "odpaří". Po odstranění přetrvává drobný stroupek, který se přibližně do deseti dnů odloučí. Následně zůstává drobná plošná jizvička, která se časem stává téměř neviditelnou.

Ovšem podezřelé, rizikové znaménko je vždy záhodno odstraňovat chirurgicky, tzv. excizí (vyříznutím skalpelem tak, aby se neporušila struktura tkáně), protože je nutné histologické vyšetření tkáně, což u laseru, který vše kompletně "odpaří", není již možné. Po chirurgickém zákroku vzniká ranka, která se buď nechá volně zhojit, nebo se uzavře stehem.

Melanom. A co dál?

Podezření na zhoubný nádor kůže, tedy melanom, představuje až 10x vyšší riziko pro ty, u nichž byl nález diagnostikovaný už v minulosti. Vyskytuje se v případech, kdy je znaménko různě pigmentované, má nepravidelné okraje, zvětšuje se, svědí nebo dokonce krvácí. A tady není radno otálet, rakovina kůže je totiž jednou z nejagresivnějších forem. Všechna riziková znaménka a kožní projevy, u kterých si nejsme jisti, zda jsou nezhoubné, musíme vyříznout a histologicky vyšetřit. U nemelanomových kožních nádorů (např. bazaliomu), ale i včas zachyceného nepokročilého melanomu, často stačí excize s menším lemem a pacient je vyléčený bez nutnosti následné onkologické léčby. Dále dochází jen na preventivní kontroly znamének a pečlivě se musí se chránit na slunci", vysvětluje Lucia Mansfeldová.

Po odstranění znamének je možné ihned se vrátit k běžným aktivitám. Pouze v případě chirurgické excize znaménka, je dobré se vyvarovat do zhojení ranky sportovním aktivitám, zvláště pokud se znaménko vyskytlo na zádech, v podpaží, kde by mohlo při námaze dojít k nežádoucímu "rozjetí" jizvy. Po odstranění znaménka je třeba alespoň tři měsíce ošetřovanou oblast chránit před slunečním zářením.

Polívka: Srdcaře odmítající seriály, neznám. Uklidnil jsem se, ale doutná to ve mně | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama