reklama

Konečně lék proti alkoholu!

Alkoholici mají novou šanci: nezřízené pití jim může pomoci omezit nový lék. Čekalo se na něj dlouho a představen byl až tento týden v Praze na 20. evropském psychiatrickém kongresu. Výhodou je, že po nich nechce úplnou abstinenci!

Foto: Profimedia.cz

ČEŠI JSOU V PITÍ DRUZÍ NA SVĚTĚ

Podle zprávy WHO z loňského února činí průměrná spotřeba čistého alkoholu na jednoho Čecha staršího 15 let 16,45 litru. Světové prvenství má Moldavská republika s 18,22 l/obyvatel nad 15 let. Odhaduje se, že zhruba jedna pětina dospělých obyvatel ČR konzumuje alkohol nebezpečným způsobem.

 

Alkoholici mají novou šanci: nezřízené pití jim může pomoci omezit nový lék. Čekalo se na něj dlouho a představen byl až tento týden v Praze na 20. evropském psychiatrickém kongresu.  

Starý citát říká, že alkohol kosí jednotlivce i celé národy. Dokáže zdevastovat vztahy, rodiny, životy, ale i zdraví a vůbec rozložit člověka v naprostou trosku, která ještě dřív, než odejde z tohoto světa, zničí všechny kolem sebe.

Je to nemoc

Myslíte si, že je to přehnané vyjádření? Ani ne. I v dnešní době plné drog alkohol stále ještě zůstává nejvýraznější látkou, která je spojená s násilím a kriminalitou.

Závislost na alkoholu je poruchou centrální nervové soustavy s vysokým rizikem chronického progresivního průběhu a s častými relapsy onemocnění. Pro závislost na alkoholu jsou charakteristické neurochemické změny v mozku a typické poruchy chování.

Pacienti se závislostí na alkoholu pokračují v pití bez ohledu na zjevné účinky alkoholu, i na psychosociální a zdravotní důsledky jeho konzumace. Výzkumy naznačují, že k rozvoji závislosti na alkoholu přispívají genetické faktory i vliv okolního prostředí.

Jak snížit konzumaci?

Alkohol působí toxicky na většinu tělesných orgánů a jeho nadužívání je spojeno s vyšším rizikem zhoubných onemocnění, srdečně-cévních chorob a dalších chorobných stavů.  Přitom abstinence, vyžadovaná pro zahájení léčby, a někdy už jen samotné snížení konzumace alkoholu představuje pro závislé nepřekonatelný problém.

Proto odborníci tak úporně hledali přípravek, který by nemocným pomohl množství zkonzumovaného alkoholu snížit.

Na základě předchozích výsledků v roce 2008 začala série klinických studií s účinnou látkou nalmefen. Jde o  modulátor systému opioidních receptorů, který mírní naléhavou potřebu pokračovat v pití alkoholu.

Samé výhody

Při užívání nalmefenu v přípravku  Selincro(TM)  se u zkoumaných osob snížil počet dnů těžkého pijáctví o více než 50 %.  Jako těžké pití byla označena konzumace pěti a více sklenic alkoholických nápojů muže a čtyři a více sklenic alkoholických nápojů pro ženy.

Dvanáctiměsíční studie (SENSE) potvrdila snížení celkového množství konzumovaného alkoholu o více než 60 %.

Přitom je přípravek bezpečný a zároveň dobře snášený - způsobuje jen mírný stupeň závratě, nespavosti nebo nevolnosti.  Výhodou je i to, že na rozídl od existujících starších typů léklů proti alkoholismu nevyžaduje absolutní abstinenci.

Dobrý pomocník

Prim. MUDr. Petr Popov z Oddělení pro léčbu závislostí při VFN Praha, k tomu říká: „Existuje velké množství lidí, kteří mají problémy s kontrolou pití alkoholu a mezi nimi je mnoho takových, kteří jsou na alkoholu závislí." Značná část těchto osob není schopna problémy způsobené poruchou kontroly pití alkoholu, respektive závislost na alkoholu zvládnout bez pomoci." 

Přípravek, snižující množství konzumovaného alkoholu tak u těchto lidí může významným způsobem změnit situaci a přispět k zahájení řešení dlouhodobého problému s alkoholem.

"I u lidí, závislých na alkoholu, kteří dosud nejsou ochotni k další léčbě, představuje snížená konzumace alkoholu redukci závažných zdravotních rizik," zdůrazňuje doktor Popov.

Alkohol výrazně poškozuje zdraví současné populace, sociální status i ekonomický vývoj společnosti. Podle odhadů trpí závislostí na alkoholu asi 3,4 % evropské populace starší 15 let, což představuje zhruba 14 milionů závislých Evropanů.

  

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama