reklama

Kolik tablet antikoncepce máte sníst za měsíc?

Antikoncepční přípravky se mohou lišit počtem pilulek v jednom balení. Jaký je v tomto směru mezi nimi rozdíl?

Foto: Thinkstock

Ženský hormonální cyklus trvá zhruba 28 dní, takže stejný počet pilulek by člověk čekal i na platíčku s antikoncepcí. Jenže tak to vůbec nemusí být.  

Dnes existuje opravdu mnoho různých hormonálních přípravků, které zajišťují téměř stoprocentní ochranu proti početí. Ty se však liší nejen druhem a poměrem jednotlivých ženských pohlavních hormonů, ale také množstvím pilulek v jednom balení. Jaký je právě v tomto směru mezi nimi rozdíl?

21 pilulek

Přípravky obsahující 21 prášků se rozdělují na monofázické a fázické. Oba typy preparátů lze samozřejmě užívat nepřetržitě, bez týdenních pauz.

Monofázické jsou přitom nejčastějším typem hormonální antikoncepce. Každá pilulka v tomto balení obsahuje stejné množství ženských pohlavních hormonů. Jedna se užívá každý den ve stejnou dobu po 21 dnů a poté následuje 7denní pauza, při které dojde ke krvácení.

Doporučujeme: Menstruace jen "jako": Zbaví bolesti a nepravidelnosti

Fázické přípravky mají dvě nebo tři sekce odlišně barevných prášků v balení. Každá sekce přitom obsahuje jiné množství pohlavních hormonů. Obdobně jako u monofázických se bere jedna pilulka po dobu 21 dnů, po kterých následuje týdenní přestávka. Nevýhodou těchto přípravků je fakt, že se musí dbát na užívání prášků ve správném pořadí.

24 pilulek

Tento typ hormonální antikoncepce zkracuje dobu krvácení na pouhé tři dny. Žena tedy bere 24 pilulek, po kterých následuje třídenní pauza. Tento typ ochrany vznikl za účelem zkrácení doby krvácení a tím i snížení nežádoucích účinků menstruace. Nicméně řada klinických výzkumů v tomto ohledu neprokázala významný rozdíl mezi balením po 21 a 24 prášcích. Nedávné studie naopak zjistily, že by přípravky obsahující 24 pilulek mohly o něco účinněji snižovat riziko nechtěného těhotenství oproti preparátům s 21 prášky.

28 pilulek

Tyto přípravky obsahují 21 prášků s ženskými pohlavními hormony a sedm s placebem, které je přítomno nejčastěji ve formě cukru. Užívání se neliší od ostatních preparátů s tím, že po 21 dnech žena začne po dobu jednoho týdne konzumovat placebové pilulky. Ty jsou barevně odlišeny a jejich úkol spočívá v tom, aby žena nezapomněla na pravidelné braní hormonální antikoncepce. Prášky jinak nemají žádný účinek, během jejich užívání tedy dojde ke krvácení.

Zcela správně se tak nabízí otázka, zda užívat 21, 24, nebo 28 pilulek. Obecně se však nedá říct, která volba je ta nejvhodnější. Výběr konkrétního režimu závisí na zkušenostech a přáních pacientky, ale také na doporučeních ošetřujícího gynekologa.

Jakub Holešovský

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Bylinky na 5 nejčastějších potíží: Trávení i menstruace

Zbavte se křečových žil: Co je nejúčinnější?

I hezké holky chrápou. Ale neměly by!

Češi v Primarku: Výlet i zábava, lidi za udržitelnost platit nechtějí, říká Louženská | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama