reklama

Kolik dnes stojí zubař? Za co si raději připlatit?

Zubařů je málo a lepší to nebude. Ceny jsou ale vysoké z jiných důvodů.Záleží jen na vás, kolik budete platit.

Foto: Isifa/Thinkstock

Snad každý se v duchu proklínal, když s bolavým zubem klusal do ordinace. Bolest byla nesnesitelná tak, že jste nemohli spát ani jíst. Příště určitě budu chodit na preventivní prohlídky, příště se budu o zuby lépe starat, příště…

Po zákroku bolest postihne naši peněženku. Zubařské zákroky nejsou levná záležitost. Jaké jsou druhy plomb, jak se pohybují úhrady za zubařskou péči a která léčba vyjde nejvýhodněji?

Nejlevnější je prevence

Každá péče něco stojí a ani při zubní prevenci se nějakým nákladům nevyhneme. Vyplatí se kvalitní kartáček s měkkými vlákny, mezizubní kartáček, kterým odstraníte zbytky jídla. Pastu vybírejte s ohledem na typ chrupu, například pro citlivé zuby. Také se vyplatí používat jednou týdne léčivý gel s vysokým obsahem aminfluoridů, který je dobrým preventivním pomocníkem proti kazu a dokonce si umí si poradit i s jeho počínající fází. Seženete ho v lékárnách bez lékařského receptu.

Doporučujeme: 5 kroků, jak nemít kazy v zubech. Překvapí vás

"Zubní kaz v tomto počátečním stádiu zjistí v naprosté většině případů pouze zubní lékař při vyšetření, a proto jsou pravidelné návštěvy zubní ordinace nezbytnou podmínkou pro vyléčení počínajícího zubní kazu," upřesňuje docentka Romana Koberová Ivančaková ze stomatologické kliniky v Hradci Králové.

Se správnou technikou čištění zubů vám pomůže dentální hygiena. Obvykle stačí jedna návštěva ročně, což vás přijde na zhruba  tisícikorunu. Sečteno a podtrženo, nejlevnější péče o zuby je prevence.

Plombu na pojišťovnu zvažte

Pokud už k se stalo a zub má kaz, musí zubař zakročit. Po dohodě s vámi se rozhodne o druhu výplně. V ordinacích se používají především dva typy, a to tmavé z amalgamu nebo estetické bílé. České zdravotnictví, na rozdíl od zahraničí, umožňuje dostat plombu plně hrazenou pojišťovnou.

Za příplatek můžete získat vysoce kvalitní dózovaný amalgám s optimálním poměrem složek. Dózovaný amalgám je pořád nejpevnější a nejtrvanlivější výplňový materiál. Cena se odvíjí od rozsahu kazu a tedy množství použitého materiálu, obvykle to bývá 500 Kč.

Bílé estetické řešení

Na druhé straně jsou výplně bílé, připravené z různých kombinací pryskyřic a cementů, za jejichž zhotovení si významně připlatíte. Jejich nespornou výhodnou je estetická stránka, kdy je oprava téměř neznatelná, což oceníme zejména u předních zubů. Slabinou výplně je jejich náchylnost k bakteriím, kdy na jejím povrchu lépe ulpívá plak. Při nedostatečné péči tak hrozí zvýšené riziko sekundárního zubního kazu v místě spár. Navíc u nich hrozí zabarvení. Zhotovení bílé výplně je většinou i časově a technicky náročnější, proto  kompozitní pryskyřice nejsou vhodné pro malé děti.

Cena bílých výplní se velmi různí, pohybuje se od několika stovek po několik tisíc korun. "O tom, jakou výplň lékař pacientovi nabídne, rozhoduje mnoho faktorů - spolupráce pacienta, rozsah kazu, který zub je kazem postižen, zda přední nebo zadní, případné alergické reakce na výplňové materiály a v neposlední řadě také cena," uvádí MUDr. Koberová Ivančaková.

Bez pojišťovny platíte všechno

Jak je možné, že se ceny ošetření  v různých regionech významně liší? Stomatologů je nedostatek a výhled není nejlepší. Dále se do ceny promítá druh výplně, který dostanete, zda ho lékař míchá nebo kupuje hotový, jaké je vybavení ordinace, rozsah zákroku apod.

"Pojišťovna hradí nedozované amalgamové výplně. Bílé výplně si dospělý pacient hradí sám, u dětí ve stálém chrupu hradí pojišťovna výplně pouze u předních zubů od špičáku po špičák. Pokud je výplň na jiném zubu, hradí ji rodiče. V dočasném mléčném chrupu hradí pojišťovna všechny výplně," uzavírá docentka Koberová Ivančaková z hradecké stomatologické kliniky.

Pokud však lékař nemá smluvní vztah s pojišťovnou, u které je pacient pojištěný, hradí si veškeré výplně sám. Cena výplní se velmi různí, pohybuje se od několika stovek po několik tisíc korun.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Ústní vody pastu a kartáček nenahradí, říká zubař 

Angelina obětovala další kus těla. Zbytečně?

Jsou všechny kalorie stejné? Sledujte hodinky!

Objevila jsem, co mám v medicíně dělat. Zdraví někdy není v nabídce, říká paliatrička | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama