reklama

"Kočičí nemoc" toxoplazmóza hrozí i z jídla!

Pěkná kočka svádí k pohlazení, i ta čtyřnohá. Ale pozor, kočkovité šelmy jsou nositeli toxoplazmózy - nemoci, která nejen ohrožuje zdraví. Také mění psychiku a podle nových výzkumů dokonce i tvar obličeje!

Foto: Isifa/Thinkstock

Pěkná kočka svádí k pohlazení, i ta čtyřnohá. Ale pozor, kočkovité šelmy jsou nositeli toxoplazmózy - nemoci, která nejen ohrožuje zdraví. Také mění psychiku a podle nových výzkumů dokonce i tvar obličeje!

Nebezpečí nákazy toxoplazmózou během těhotenství, zejména tam, kde jsou kočky, je známá věc. Víte ale, že toxoplazmóza si na nás počíhá mnohem častěji při tak běžné činnosti, jakou je vaření?

Komu hrozí nebezpečí

Toxoplazmóza je parazitární onemocnění postihující řadu živočichů včetně ptactva, savců i lidí. Nejčastějším zvířecím zdrojem nákazy pro člověka jsou kočky. Zrádnou stránkou této nemoci je, že většina postižených nevykazuje prakticky žádné známky potíží.

Doporučujeme: Téma: Parazité

Proto je obtížné výskyt onemocnění v naší blízkosti odhalit.Zdravý jedinec zpravidla vůbec nezaznamená, že se toxoplazmózou nakazil a prodělal onemocnění. Nebezpečí však hrozí:

  • lidem s oslabenou imunitou
  • pacientům prodělávajícím onkologickou terapii
  • HIV pozitivním jedincům
  • nemocným po transplantaci
  • těhotným ženám

U nastávajících matek může vinou toxoplazmózy dojít k potratu či k postižení plodu. Konkrétně se jedná o poškození mozku, slepotu či jiné vývojové vady patrné v průběhu života. Avšak pozor, zvýšené riziko platí pro ženy, které toxoplazmózou v průběhu těhotenství onemocní poprvé. Pro ty, které tuto chorobu v minulosti již prodělaly, není riziko poškození plodu zdaleka tak vysoké. To, zda jste se s onemocněním již setkaly, lze ověřit pomocí laboratorního vyšetření.

Nejčastější formy nákazy

Studie potvrdily, že člověk se nejčastěji nakazí požitím nakaženého a nedostatečně tepelně zpracovaného masa (hlavně vepřového či jehněčího). Infikace se však může objevit i po snědení špatně umytého ovoce nebo zeleniny, pitím kontaminované vody nebo nepasterizovaného mléka, zejména kozího. Přítomnost kočky v domácnosti, která nemá přístup ven, není ale odborníky považována za rizikový zdroj nákazy.

Čtyři hlavní nebezpečí, ze kterých může vzejít toxoplazmóza, a jak se bránit

  1. Špatně zpracované maso - dostatečně tepelně zpracovávejte masné pokrmy.
  2. Nedostatečná hygiena - dodržujte základní hygienická pravidla, zejména v kuchyni.
  3. Nebezpečí ukryté v písku - na zahradničení či na pískoviště noste rukavice.
  4. Kočky - kočku chovejte raději uvnitř domu.
  5. Zabraňte jí v lovení a nekrmte ji syrovým masem.
  6. Po hlazení kočky si myjte ruce.

V případě pochybností o nákaze se nechte otestovat lékařem. Toxoplazmóza je v době těhotenství nebezpečím pro dítě, avšak za dodržování základních hygienických pravidel se lze tomuto riziku poměrně jednoduše vyhnout.

(bak)

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Tasemnice může být i ve svíčkové. Parazité zaplavili ČR

Endometrióza: Ničí život, ale dá se jí zbavit bylinami

Koupání v přírodě? Na vlastní nebezpečí!

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama