reklama

Kloužeme a padáme: Jak se vypořádat s úrazem?

Už je to tady! Namrzlé chodníky, odhazování sněhu, sportovní víkendy na horách, kde nám to občas "ujede". Jak málo stačí k úrazu - a jak dlouho se pak z něj léčíme! Co s tím?

Foto: Profimedia.cz

Už je to tady! Namrzlé chodníky, odhazování sněhu, sportovní víkendy na horách, kde nám to občas "ujede". Jak málo stačí k úrazu - a jak dlouho se pak z něj léčíme!  

Kosti jsou po většinu našeho života pevnou tkání, která však s přibývajícím věkem na pevnosti bohužel značně ztrácí. Jak se nám jednou přihodí úraz, nezbývá než podvolit se léčbě a strávit určený čas na lůžku a důsledně dodržovat klidový režim.

Bolavé následky

Zimní období je ze zdravotního hlediska bohužel vždy spojeno s bolestivými pády a následně v lepším případě pohmožděninami a otoky, v horším případě i zlomeninami.

Na rozdíl od některých jiných onemocnění asi neexistuje způsob, jak se této nepříjemné okolnosti vyhnout. Problém je to jak pro vrcholové sportovce, kteří tak zameškají tréninkové hodiny, jež pak horko těžko dohánějí, tak pro nás pracující, jelikož musíme zůstat doma na neschopence a finanční stránka tohoto pobytu pro nás není zrovna příznivá.

Léčba bývá dlouhá a bolestivá a člověk by dal za urychlení hojení modré z nebe. Osvědčenou pomocí jsou v tomto případě přípravky systémové enzymoterapie.

Myslíte na děti?

V nemocnicích skončí s úrazem každoročně 25 tisíc dětí ve věku do čtrnácti let a drtivá většina je spojená se sportem. Podle statistik National Ski Areas Association (NSAA) se nejvíce zimních úrazů stane při skiboardingu - jízdě na krátkých lyžích (8 z tisíce), na druhém místě je snowboarding (3,5 z tisíce), následuje sjezdové lyžování (1,74 z tisíce).

Obzvláště v případě snowboardingu a sjezdového lyžování si děti, a zejména pak rodiče, neuvědomují, že nejde o běžný rekreační sport. Na tuto aktivitu je třeba být dobře fyzicky připravený a nesmí se zapomínat ani na vhodné ochranné doplňky a přilbu.

Také proto přišla Všeobecná zdravotní pojišťovna s preventivním projektem nazvaným Neriskuj to! Cílem je vysvětlit dětem a jejich rodičům, že na lyže, na snowboard, ale i na kolo se musí vždy vybavit přilbou a chrániči.

Chraňte se!

Začátečníků snowboardistů stále přibývá, což je také důvod, proč se při tomto sportu zraní více lidí než na lyžích.

„Tento sport se nedoporučuje dětem mladším sedmi let a platí, že důležitá je instruktáž zkušeným učitelem. Doporučuji používat ochrannou přilbu, chránič páteře, rukavice se zpevněným zápěstím a  vhodné jsou také speciální ochranné kalhoty," upozorňuje odborný garant preventivního projektu VZP Neriskuj to! Doc. MUDr. Veronika Benešová, CSc., z Centra úrazové prevence FN Motol a dodává: „K nejčastějším zraněním zimní sezóny patří zlomeniny končetin či zápěstí, natažené svaly či vazy, úrazy hlavy a břicha." 

Nejčastější úrazy

Podle lékařů je nutné o zlomenině uvažovat v podstatě při každém úrazu. Zlomeninu může způsobit pád při sportu, náraz při jízdě autem nebo jen pouhý pád na kluzké vozovce, například na nataženou ruku či nohu. Zlomení kosti je doprovázeno silnou bolestí a někdy i slyšitelným křupnutím.

První pomocí je znehybnění postižené oblasti a šetrný převoz k lékaři. Nejdůležitější je nechat postižné místo v klidu a zafixovat ho tak, aby byl znemožněn pohyb, popřípadě aby se úlomky kosti nelámaly o sebe.

V postiženém místě vzniká namodralý otok v důsledku výtoku krve z poraněné kosti. Ten se kromě zlomeniny objevuje také u pohmožděniny nebo natrženého vazu. Tehdy lze charakter zranění poznat jen těžko. Lékařskou pomoc je potřeba vyhledat v každém případě. Jak u evidentních zlomenin, tak u pouhého podezření.

Pomoc je blízká

Zatímco zlomené zápěstí se léčí zhruba šest až osm týdnů, léčba zlomené stehenní kosti trvá nejméně půl roku. Do celkové léčby se počítá i rehabilitace, která také může trvat až několik měsíců. Hojení a jeho rychlost je individuální, přesto můžete tuto dobu výrazně zkrátit.

Vstřebávání otoků při podvrtnutí i zlomeninách urychluje enzymová terapie, která využívá působení proteolytických enzymů na lidský organismus.

Mezi osvědčené přípravky patří např. Wobenzym, který s oblibou užívají také vrcholoví sportovci, pro něž je zranění obávanou hrozbou v jejich kariéře. Wobenzymová kúra urychluje léčbu nejrůznějších druhů poranění, vstřebávání otoků a krevních podlitin, zmírňuje také bolesti svalů provázející zranění. Pokud rádi sportujete nebo se jen cestou do práce kloužete po neudržovaných chodnících, neměl by tento lék ve vaší domácí lékárničce chybět.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama