reklama

Klíšťovka se přenáší i mlékem. Včetně mateřského.

Parazitů se není třeba příliš bát, u nás nejvíc hrozí "staré dobré" klíště. Ale úplně to stačí.

Foto: Isifa/Thinkstock

Na ochranu před klíšťaty a dalšími parazity jste se v našem on-line rozhovoru ptali docenta Maďara.

Hodně jste se ptali na nežádoucí reakce na očkování proti  klíšťatům. Náš host však tvrdí, že s nežádoucí reakcí se setkává velmi zřídka. Pokud k ní dojde, je skoro vždy lokálního charakteru. Takže není třeba se bát - už proto, že výhody převažují nad riziky.

Děti to zvládnou, senioři hůř

Vakcína je bezpečná a účinná i pro malé děti. Docent Maďar však přiznal zajímavou okolnost: kdyby musel vybrat, koho očkovat, mezi starším člověkem a dítětem, jednoznačně by zvolil babičku. "Případy úmrtí a nejzávažnější trvalé následky se vyskytují hlavně ve věku nad 50 let," uvedl, zatímco dětský organismus se s přípdnou infekcí vyrovná snáz - pokud má v pořádku imunitní systém.   

Doporučujeme: Téma Parazité 

ČR drží již několikátý rok nelichotivé prvenství v počtu případů klíšťové encefalitidy v rámci celé Evropské unie. V loňském roce u nás bylo zaznamenáno 625 případů klíšťové encefalitidy, dva lidé dokonce zemřeli. I přes to, že klimatické podmínky loni nebyly příliš příznivé, počet případů lidí nakažených klíšťovou encefalitidou meziročně stále stoupá.

Nákaza i z mléka

Pořádné překvapení představovala odpověď docenta Maďara na přenos nákazy klíšťovky i konzumací mléka - včetně mateřského. "Pár takových případů ročně se vloni vyskytlo i v ČR a na Slovensku. Klíšťata parazitují na zvířatech a virus z nich přestupuje do mléka. Inkubační doba infekce je do tří týdnů, takže případnou vážnější nákazu dítěte od Vás byste nejpozději do této doby zřejmě zaznamenala. Vyloučit to úplně nelze, riziko bych však spíše viděl u konzumace tepelně neupraveného mléka nebo mléčných výrobků těhotnou ženou. Očkování však chrání i před přenosem touto cestou," odpověděl odborník. 

Vsaďte na prevenci

V současnosti se lidé bojí různých parazitů. "Mám pocit, že strašení parazity v těle je dílem tzv. konspiračních podnikatelů, kteří se snaží prodávat různá drahá vyšetření divnými přístroji nebo neověřené způsoby léčby. Na přitomnost parazitů v těle reagují bílé krvinky zvýšením počtu jednoho ze svých typů tzv. eozinofilů. Podle toho se lze určitým způsobem orientovat, zejména po návratu z méně rozvinutých zemí," vysvětlil docent Maďar.

Všechny jeho odpovědi na vámi zaslané otázkysi můžete přečíst v on-line rozhovoru dole pod článkem.

Náš odborník

 

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.

Působí od roku 2008 jako vedoucí lékař očkovacího centra na Poliklinice Ostrava-Hrabůvka. Je odborným garantem největší sítě center očkování a cestovní medicíny v ČR Avenier, dále člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu a prezident Koalice pro podporu očkování (více případně ZDE): 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Očkovat, nebo neočkovat? Pro a proti. Zvažte sami

Petr Havlíček: Jíst zdravě se dá i bez nadité peněženky

Jedno jablko denně. Anorektička si problém nepřizná

Dítě roku 68 a brutalistní klenot. Mohutnost InterContinentalu zjemňuje nádvoří | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama